iPhone SE fiyatı düşecek iddiası: Türkiye’yi tesirinde bırakır mi?

28.02.2022
iPhone SE fiyatı düşecek iddiası: Türkiye’yi tesirinde bırakır mi?


Apple, gelecek ay içinde yeni iPhone SE modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Naturel cihaza ilişik nerede ise resmi bir özellik ya da fiyat bilgisi paylaşılmamış olsa da geçmiş dönemde olduğu şeklinde pek oldukça iddialı sızıntı haberi yapılmış oldu. Bunlardan en oldukça dikkat çekeniyse iPhone SE modelinin fiyatı oldu. Şimdiyse, yeni çıkacak olan değil de halihazırda satışı devam eden model ile ilgili bir iddia gündeme oturdu.

iPhone SE 3 fiyatı ve çıkış tarihi hakkında yeni iddialar!


iPhone SE 3 fiyatı ve çıkış zamanı hakkında yeni iddialar!

Apple, iPhone SE 3 modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Son raporlarda modelin fiyatı ve çıkış tarihiyle ilgili yeni iddialar var.

iPhone SE fiyatı, 1 ay içinde yarı yarıya düşebilir!

Apple, iPhone’ların içinde bulunmuş olduğu tüm ürünlerini, ülkelere bakılırsa hususi fiyat politikalarıyla satışa sunuyor. Örneğin, Türkiye’de satılan iPhone SE 64 GB modelinin fiyatı şu anda 7 bin 799 TL. Bu tutara dahil olan vergilerse 3 bin 203 TL. Şu demek oluyor ki cihazın ülkeye giriş fiyatı aslen 4 bin 596 TL.

iPhone SE fiyatı
iPhone SE 2016 ve iPhone SE 2020

Bu miktarı güncel kur üstünden dolara çevirdiğimizdeyse 330 dolar ediyor. Naturel aslen Apple, dolar 18 TL seviyesine ulaştığında yüksek bir zam yapmıştı. Yalnız 14 TL üstünden hesapladığımızda bile, ABD’deki vergisiz satış fiyatından 70 dolar daha ucuz bulunduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla değişik bir ülkedeki cihazlara meydana getirilen indirimler Türkiye için geçerli olmayabilir. Yalnız iddiaların gündeme gelme sebebi, yeni çıkacak iPhone’lar ile ilgili sızıntılar neticesinde oldu. Şundan dolayı Apple’ın bu yıl 399 dolarlık fiyatını 299’a çekeceği söyleniyor.

iPhone SE fiyatı

Eğer Apple, iPhone SE fiyatı için yüzde 25 oranında bu indirimi yaparsa, bundan önceki senenin modeli de otomatikman 100 dolar altına konumlanacaktır. Şu demek oluyor ki şu anda 399 dolardan satılan 2021 iPhone SE modelinin fiyatı, 199 dolar olacaktır. Bu da Şubat’tan Mart’a 1 aylık değişimin yüzde 50 olacağını gösteriyor.

Yeni modellere ilişik bu fiyat sızıntıları eğer doğru çıkarsa, vatanımızda de bu cihazın 4 bin 999 TL altına, hatta Apple’ın mevcut fiyatlandırma politikası devam ederse 3 bin 999 TL altına düştüğünü görebiliriz. Yalnız şirket esasen uzun bir süre düşük fiyattan sattığı için aradaki bu farkı kapatmak da isteyebilir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir