iPhone’ların kullanım ömrü ortaya çıktı!

28.05.2022
iPhone’ların kullanım ömrü ortaya çıktı!


Akıllı telefon tutarları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilhassa de artan dolar kuru ve ülkemizdeki vergi oranları, bu durumu negatif etkiliyor. Hal bu şekilde olunca da insanoğlu yeni bir telefon almak yerine eskisini kullanmaya devam ediyor. Bu yüzden insanların yeni ürün seçerken en önemli kriteri kullanım ömrü oluyor.

Söz mevzusu uzun kullanım ömrü olduğunda bir marka kuşkusuz diğerlerinin o denli da önüne çıkıyor. Apple, iPhone modellerine sunmuş olduğu yazılım desteği yardımıyla rakiplerine fark atıyor. Şirket, neredeyse 7 senelik olan telefonlarına bile iOS güncellemesinin son sürümünü sunabiliyor. Peki iPhone‘ların kullanım ömrü tam olarak ne kadar? Son meydana getirilen araştırma, bunu ortaya çıkardı.

iPhone’ların ömrü ne kadar?

Akıllı telefonların kullanım ömrünü etkileyen iki temel etken var. Bunlardan ilki naturel olarak donanım. Güçlü bir işlemci, yüksek çözünürlüğe haiz bir ekran ve büyük bir batarya sizleri fazlaca uzun süre doygunluk edebilir. Yalnız ikinci ve en önemli unsur yazılım desteğidir. Ihtimaller içinde siber saldırılardan korunmak, en güncel uygulamaları yüklemek ve sorunsuz bir edinim yaşamak için yazılım sürümünün güncel kalması gerekir.

Apple’ın bu konudaki başarısına örnek vermek için iPhone 6S‘e yakından bakabiliriz. Eylül 2015 tarihindeki telefon iOS 15’i bile alırken, 2015’in Mart ayında çıkan Samsung Galaxy S6, son olarak Android 7 güncellemesi aldı.

Tüm bu biçim şeyleri göz önünde bulundurarak formül hazırlayan bir analist, iPhone’ların kullanım ömrünü 4.5 yıl olarak deklare etti. Gene de bu süre sizin telefonunuzla yaptıklarınıza bakılırsa değişebilir. Bu yüzden elimizdeki tahminler haricinde bir süre vermek mümkün değil.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.