İran, ithalatta kripto paraya geçti! Türkiye’yi tesirinde bırakır mi?

31.08.2022
İran, ithalatta kripto paraya geçti! Türkiye’yi tesirinde bırakır mi?


ABD’nin ekonomik yaptırımlarını aşmaya çalışan İran yönetimi, ithalat için kripto para birimi kabul edeceğini deklare etti. İran’ın yeni kripto yasasıyla birlikte kripto paraların önü açılmış oldu. Böylece İranlı finans ve bankacılık sektöründeki firmalar da kripto paraları resmi olarak kullanabilecek.

İran yeni yasa ile kripto paraların önünü açtı

Sanayi, Maden ve Tecim Bakanı Reza Fatemi Amin tarafınca meydana getirilen son açıklamada, İran’ın resmi olarak kripto para benimseyeceği mesajı verildi. Yeni yasa ile ithalatta kripto para birimlerini tercih edeceklerini söyleyen Bakan, dolar ve euro’nun “ikinci planda” tutulacağını belirtti.

İran kripto

Ülkenin hangi sektörlerde kripto para birimlerini kullanacağı şimdilik belirsiz. Bir tek Bakan Reza Fatemi’ye gore, yakıt ve enerji dahil olmak suretiyle kripto varlıklarıyla ilgili tüm mevzular tasarlandı. Türkiye ile meydana getirilen ekonomik ortaklıkların durumu da hala bilinmiyor.

Bir ülke daha kripto parayı yasakladı!


Bir ülke daha kripto parayı yasakladı!

Afganistan kripto para operasyonlarını yasa dışı duyuru etti. Ülkedeki 16 kripto borsası kapatıldı ve bazı kişiler tutuklandı.

Kripto para birimleri, bankalar şeklinde geleneksel kanallar vesilesiyle aktarma edilmediği için takip edilmesi oldukça zor. Bu durum ise İran’ın ithalat yaparken işini kolaylaştıracak şeklinde görünüyor, zira ABD kısıtlamalarına takılmayacak.

Hükümet yeni yasa ile kripto paralara güvence getirmiş olsa da, bu ülke için bir ilki temsil etmiyor. Bu ayın başlarında denetim programı kapsamında 10 milyon dolarlık ithalat, kripto para birimi kullanılarak gerçekleştirildi.

İran Ticareti Geliştirme Örgütü lideri Alireza Peymanpak ise yasayı derhal uygulamak istediklerini aktardı. Peymanpak, “Kripto para birimlerinin ve akıllı sözleşmelerin kullanımı hedef ülkelerle dış ticarette kullanacağız” dedi.

Peki siz İran kripto yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.