İran’dan, Instagram ve WhatsApp’a protesto yasağı!

22.09.2022
İran’dan, Instagram ve WhatsApp’a protesto yasağı!


Protestolarla ayağa kalkan İran’da sular durulmuyor. 22 yaşındaki Mehsa Emini adlı bir kadının işkence sebebiyle yaşamını kaybetmesinin arkasından süregelen gösteriler, aradan günler geçmesine rağmen devam ediyor. Halkı sakinleştirmek için çözüm arayışında olan hükümet ise çağreyi bir kez daha sansüre sığınmakta buldu. İran aralarında Instagram ve WhatsApp’ın da bulunmuş olduğu birçok toplumsal medyaya uygulamasına erişim engeli getirdi.

İran yönetiminden Instagram ve WhatsApp’a erişim engeli

İran’da yaşayan Mehsa Emini, baş örtüsü kuralına uymadığı sebebi öne sürülerek ülkede etkinlik gösteren terbiye polisleri tarafınca göz altına alınmıştı. Tutukluluğu süresince kötü işlem gören 22 yaşındaki genç hanım, sonrasında hastaneye kaldırılsa da kurtulamadı. Emini’nin yaşamını kaybetmesinin arkasından ülkenin pek oldukca yerinde protestolar patlak verdi.

İran, Instagram ve WhatsApp'a erişimi kısıtlıyor!

Başkent Tahran’da süregelen protestolar tüm ülkeye yayılırken, durumun önüne geçmek isteyen hükümet toplumsal medya uygulamalarına erişim engeli getirdi. Sıradaki hedefi Instagram ve WhatsApp olan İran yönetimi, daha ilkin de Twitter, YouTube ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

iPhone 14’ün kaza algılama özelliği canlı test edildi! Sonuçlar şaşırtıcı


iPhone 14’ün kaza anlama özelliği canlı denetim edildi! Sonuçlar şaşırtıcı

iPhone 14 serinin takdir toplayan trafik kazası anlama özelliği, bir YouTuber tarafınca denetim edildi. Sonuçlar oldukça şaşırttı!

Reuters’in haberine nazaran ülkenin birçok eyaletinde web kesintileri yaşanıyorken, Tahran da dahil olmak suretiyle protestoların olduğu eyaletlerde toplumsal medya mecraları yasaklanmaya devam ediyor. Bilinenlere nazaran yasaklara rağmen halkın bir kısmı, halen VPN ile erişebiliyor.

İran sıkıdüzen politikalarını sürdürürken, meşhur milyarder Elon Musk, ülkeye Starlink ile geniş bant uydu interneti hizmeti sağlamak için çalışmalara başladığını deklare etti.

İran, Instagram ve WhatsApp'a erişimi kısıtlıyor!

İran’ın birçok eyaletinde internete erişim engelleniyor

İnsan Hakları Örgütü Hengaw, İran’ın pek oldukca eyaletinde, insanların video paylaşmasını engellemek için web kesintileri bulunduğunu paylaştı. Daha ilkin ayaklanmaları bastırmak için aynı yöntemi kullanan hükümet, protestolar için de aynı yoldan aşama kaydediyor.

Pekala, sizler bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.