İrlanda’da, ilk maymun çiçeği vakası görüldü

28.05.2022
İrlanda’da, ilk maymun çiçeği vakası görüldüSıhhat Hizmetleri İdaresi’nden meydana getirilen açıklamada, ülkenin doğusunda ilk maymun çiçeği vakasının tespit edilmiş olduğu, şüpheli bir vakanın ise araştırılmış olduğu açıklandı.


İrlanda'da, ilk maymun çiçeği vakası görüldü

Maymun çiçeği hastalığı, Avrupa kıtasında yayılmaya devam ediyor. İrlanda da olay açıklayan ülkeler içinde yerine aldı.

Ülkenin doğusunda, ilk maymun çiçeği vakası tespit edildi.

AA’nın haberine nazaran; İrlanda Sıhhat Hizmetleri İdaresi (HSE),virüsten etkilenen kişinin hastanede tutulmadığını deklare etti.

Öte taraftan; şüpheli bir vakanın araştırılmış olduğu ve kontrol sonuçlarının beklendiği aktarıldı.

Halk sağlığı risk değerlendirmesi yapılmış oldu

Açıklamada, halk sağlığı risk değerlendirmesi yapıldığı ifade edildi. Virüs tespit edilen kişiyle temasta bulunanlara hastalanmaları durumunda ne yapmaları gerektiği mevzusunda informasyon verildiği kaydedildi.

İrlanda da, ilk maymun çiçeği vakası görüldü #1

20’den fazla ülkeye yayıldı

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA) da 7 Mayıs’tan bu yana İngiltere’de tespit edilen olay sayısının 101’e, Birleşik Krallık genelindeki toplam sayının ise 106’ya yükseldiğini belirtti.

İlk olarak 6 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20’den fazla ülkeye yayıldı.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına haiz olduğu biliniyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.