İskoçya’da adam kan bağışçısı, hamilelik durumunu söylemeyince geri çevrildi

18.06.2022
İskoçya’da adam kan bağışçısı, hamilelik durumunu söylemeyince geri çevrildi66 yaşındaki Sinclair’e, hamile olup olmadığı soruldu. Suali ‘aptalca’ bulduğunu söyleyen Sinclair, kan bağışı yapamadı.


İskoçya'da erkek kan bağışçısı, hamilelik durumunu söylemeyince geri çevrildi

Kan affetmek isteyen İskoç vatandaşı, garip bir durumla karşılaştı.

İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) hastaneleri, koronavirüs salgını döneminde kan bağışlarının düşmesinin peşinden gelecek 5 yıl içinde 1 milyondan fazla kan bağışçısı toplamak için kampanya başlattı.

Kan affetmek isterken karşılaşmış olduğu sual: Hamile misin

Leslie Sinclair, 50 yıl süresince ortalama 60 litre kan verdi. Sadece son yolculuğunda hamile olup olmadığıyla ilgili bir soruya yanıt vermeyi reddeden Sinclair, geri geri dönmek mecburiyetinde kaldı.

66 yaşındaki Sinclair’e, son altı ay içinde çocuk bekleyip beklemediğini yada hamile olup olmadığını soran bir biçim doldurması söylendi.

“Öfkeliyim bundan dolayı 18 yaşımdan beri kan veriyorum”

Sinclair, 60’lı yaşlarında bir adam olarak bu suali kabul etmediğini ve yanıtlamak zorunda olmadığını belirtince, klinik mensubunun kendisine kanını kabul edemeyeceklerini söylediğini aktardı.

İskoçya’nın Stirling şehrinde yaşayan Sinclair, “Öfkeliyim bundan dolayı 18 yaşımdan beri kan veriyorum ve tertipli olarak gidiyorum. Herhangi bir mesele olmadan yaptığım için oldukça mutluyum.” dedi.

İskoçya da erkek kan bağışçısı, hamilelik durumunu söylemeyince geri çevrildi #1

“Daha ilkin görmediğim bir sual vardı”

Devamlı doldurulması ihtiyaç duyulan bir biçim bulunduğunu ve tıbbi durumlar ile hastalıkların sorulduğunu belirten Sinclair, şu şekilde devam etti:

“Bu sefer daha ilkin görmediğim bir sual vardı: ‘Hamile misin yoksa son altı ayda hamile kaldın mı? Görevlilere o pozisyonda olmamın olanaksız bulunduğunu belirttim fakat yanıt vermem gerektiği, aksi halde kan veremeyeceğim söylendi.

“Aptalca bulunduğunu söyledim”

Onlara bunun aptalca bulunduğunu ve ayrılmak zorunda kalırsam geri dönmeyeceğimi söyledim. Hepsi bu. Bisikletime bindim ve oradan uzaklaştım.

“Beni sinirlendiriyor”

Bu oldukça saçma ve beni sinirlendiriyor bundan dolayı çocuklar da dahil olmak suretiyle kan bekleyen ve çaresizce desteğe muhtaç insanoğlu var. Sadece muhtemelen cevaplanamayacak bir suali cevaplama zorunluluğundan dolayı kanımdan yoksun bırakıldılar.”

İskoçya da erkek kan bağışçısı, hamilelik durumunu söylemeyince geri çevrildi #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler