İspanya’da enerji tutum planı yürürlüğe girdi

11.08.2022
İspanya’da enerji tutum planı yürürlüğe girdi


İspanya’da sol koalisyon hükümetinin enerji tutum planı yürürlüğe girerken uygulamada aksaklıklar olduğu görüldü. Kurallara bazı yerlerde uyulurken bazılarında ise uyulmadığı açıklandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki cenk 24 Şubat’tan beri devam ediyor.

İki ülke içinde çıkan cenk, yalnız tarafları değil tüm dünyayı negatif etkiledi.

Bilhassa enerji alanındaki gelişmeler, dünyayı krize sürükledi.

Rus gazı ve petrolüne bağımlı olan Avrupa, Rusya’nın gazı kesmesi sonucu artan enerji maliyetleri karşısında tasarrufa geçmeye başladı.

Avrupa kış hazırlıklarını sürdüyor

Yaz ayları dolayısı ile hafifçe geçen sürecin kış aylarında büyük problemlere niçin olması beklenirken ülke yönetimleri, vatandaşlarını kışa yapmaya şimdiden başlamış durumda.

İspanya tasarrufa başladı

Öte taraftan İspanya’da sol koalisyon hükümetinin belirsizliklere ve tartışmalara neden olan enerji tutum planı yürürlüğe girdi.

İspanya’da enerji tutum planı yürürlüğe girdi – VİDEO

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #1

Kurallara uyulmadı

Enerji tasarrufu kapsamında, kamu binalarında, ticari alanlarda, büyük mağazalarda, havaalanları, tren ve otobüs garları benzer biçimde ulaşım altyapılarında, kültürel alanlarda, otellerde klima kullanımının yaz süresince 27 aşama ile sınırlandırılması, ek olarak saat 22.00’dan sonrasında kamu binaları, mağazalar ve alışveriş merkezlerinin vitrinlerinin ışıklarının kapatılması gerekiyor.

Yeni kurallara bazı yerlerde uyulduğu, bazılarında ise uyulmadığı dikkati çekti.

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #2

Plana uymayanlara 100 milyon euroya kadar para cezası kesilecek

Mağaza, restoran ve otel işletmecileri basına yaptıkları açıklamalarda daha açık bilgilendirme ile tam uygulama için vakit istedi.

Enerji tasarrufu planına uymayanlara 60 bin eurodan, oldukca ciddi ihlaller olması halinde 100 milyon euroya kadar para cezası getiren hükümet yetkilileri ise amaçlarının ceza kesmek olmadığını, lüzumlu esnekliğin gösterileceğini deklare etti.

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #3

Yeni kuraldan hastaneler muaf

Hükümet yetkilileri, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler yada Internasyonal Enerji Ajansı’ndan meydana getirilen tavsiyeleri hatırlatarak, soğutma yada ısıtmada klimaların yalnız 1 aşama indirilmesinde şahıs başına yüzde 7’lik bir enerji tasarrufu olacağını savundu.

Yeni uygulamadan hastaneler, okullar, spor salonları, kuaförler, çamaşırhaneler ya da kültürel anıtların ışıklandırılmaları muaf tutuluyor.

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #4

Yeni uygulamaya itiraz edilecek

AA’nın haberine nazaran; ek olarak kışın da klimalarda 19 dereceye kadar sınırlama getiren planın 1 Kasım 2023’e kadar uygulanması öngörülüyor.

Ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisinin iktidarda olduğu Madrid özerk yönetimindeki mahalli hükümet, yeni uygulamayla ilgili Anayasa Mahkemesine itiraz edeceğini deklare etti.

Avrupa devletlerinde enerji tutum adımları – Haber için tıklayınız –

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #5

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #6

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #7

İspanya da enerji tasarruf planı yürürlüğe girdi #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.