İsrail ile yeni dönem! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu bir fırsattır’ diyerek duyurdu

09.03.2022
İsrail ile yeni dönem! Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bu bir fırsattır’ diyerek duyurdu


Türkiye ile İsrail içinde normalleşme adımları kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Türkiye’ye geldi. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılanan Herzog, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu sıcak karşılama için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarım” açıklamasını yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Herzog baş başa gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak daha ilkin başlatılmış olan enerji noktasındaki işbirliğini tekrardan hayata geçirmek için bu bir fırsattır diye düşünüyorum” dedi.

20220309_2_52532959_74484765

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

“İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”

“Zamanı ziyaretin yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Enerji ve enerji güvenliği alanındaki projelerde iş birliğine hazır olduğumuzu ifade ettim. Tecim hacmimizi 10 milyar dolara taşıyacağımıza inanıyorum.

Görüşmemizin temel unsurlardan birisi Filistin meselesiydi. Filistin halkına yönelik insani projeler yürüten kuruluşlarımızın faaliyetlerinin devam etmesi mevzusunda İsrail makamlarının desteğini beklediğimizi belirttim.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişmesi ve güçlenmesi ülkelerimiz açısından olmasıyla birlikte bölgesel istikrar ve sulh için de büyük bir öneme haizdir.

“BU BİR FIRSATTIR”

Dışişleri Bakanımızın Filistin ve İsrail’e yapacağı ziyareti, arkasından Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanımızın İsrail ziyaretini önemsiyorum. Türkiye olarak daha ilkin başlatılmış olan enerji noktasındaki işbirliğini tekrardan hayata geçirmek için bu bir fırsattır diye düşünüyorum.”

HERZOG: BU DİYALOĞU YER YÖNDE YAŞAMALIYIZ

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un açıklamasından satır başları:

“Gayemiz ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki ilişkilerimizin kökleri eskidir. Hepimizin paylaşmış olduğu bölgesel ve küresel zorluklarla daha kolay başa çıkacağız. İsrail ve Türkiye birçok alanda çarpıcı bir halde etkileyecek bir iş birliği yapabilir ve yapmalıdır. Türkiye Dışişleri Bakanı İsrail’i ziyaret edecek ve mevkidaşı ile görüşecek. Böylece diyaloğun devamını mümkün kılacak. Bu diyaloğu her yönde yaşamalıyız. Son haftalarda bir kez daha savaşların ne kadar fena bulunduğunu ve halklar içinde köprüler kurmanın önemini gördük.”

HERZOG’DAN İLK AÇIKLAMA: ERDOĞAN’A MİNNETTARIM

İki günlük devlet ziyareti kapsamında bugün Ankara’ya gelen Herzog, resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada ziyaretini değerlendirdi.

AW564039_11

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılanan Herzog, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki bu sıcak karşılama için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarım.” ifadesini kullandı.

Herzog, devamında, “Bölgemizdeki tüm halkların, inançların ve devletlerin sulh içinde yaşayabileceğine ve yaşaması gerektiğine, ortaklıkların çoğumuz için bolluk ve refah getireceğine inancım tamdır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

AW564039_06

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 7 Temmuz 2021’de göreve gelen yeni İsrail Cumhurbaşkanı Herzog içinde gelişen diyalog, Türkiye ve İsrail içinde tekrardan normalleşme adımlarının atılmasını sağlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Temmuz 2021’de mevkidaşı Herzog ile telefon görüşmesi yaparak, göreve başlaması dolayısıyla kendisini kutlama etti.

Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli önder olacak. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Aydemir'den Akşener'e tepki: Duyduğumda yüzüm kızardıAydemir’den Akşener’e tepki: Duyduğumda yüzüm kızardı
İstanbul'da karla mücadele hazırlığı! Vali Yerlikaya ve İBB Başkanı İmamoğlu bir araya geldiİstanbul’da karla savaşım hazırlığı! Vali Yerlikaya ve İBB Başkanı İmamoğlu bir araya geldi
Meteoroloji uyardı! Bu bölgelerde...Meteoroloji uyardı! Bu bölgelerde…YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.