İsrail’de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett’i istifaya çağırdı

07.04.2022
İsrail’de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett’i istifaya çağırdıİsrail eski başbakanı ve karşıcılık lideri Binyamin Netanyahu, binlerce destekçisinin katılmış olduğu miting düzenleyerek Başbakan Naftali Bennett’in istifasını istedi.

Başbakan Bennett’in partisi Yamina’dan Milletvekili Idit Silman’ın bugünkü istifasıyla beraber koalisyon hükümetinin çoğunluğu yitirdi.

İsrail eski başbakanı ve karşıcılık lideri Binyamin Netanyahu ise binlerce sağcı destekçisinin katılımıyla Batı Kudüs’teki Başbakanlık binası önünde miting düzenledi.

İsrail’de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett’i istifaya çağırdı – Video

“Yahudi kimliğine zarar veriyorsun”

“Teröre karşı harp ve İsrail vatandaşlarının sulh ve güvenliğinin tekrardan tesisi” çağrısıyla düzenlenen mitingde konuşan Netanyahu, başbakana çekilme çağrısı yaparak “Bennett evine git, zira sen ülkenin Yahudi kimliğine zarar veriyorsun.” diye konuştu.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #1

“Sağa dönün” çağrısı

Silman’ın Meclis çoğunluğunu bir farkla elinde bulunduran Bennett’in partisi Yamina’dan çekilme etmesi üstüne daha çok sağcı milletvekilinden aynı şekilde çekilme etmelerini isteyen Netanyahu, “Koalisyonda kalbi ve vicdanı olan hepimiz evine dönsün; sağa dönün.” çağrısı yapmış oldu.

Mitinge katılan sağcı ve aşırı sağ yanlısı göstericiler, koalisyon hükümetini oluşturan ortaklardan; Başbakan Bennett, Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İçişleri Bakanı Ayelet Şaked, Müdafa Bakanı Benny Gantz, İç Güvenlik Bakanı Omer Bar-Lev ve Birleşik Arap Sıralaması lideri Mansur Abbas’ı hedef alan dövizler taşıyarak Netanyahu lehine çarpıcı sözler attı.

Mitingde ek olarak, aşırı sağcı ve Yahudi üstünlükçü “Lehava” (Mukaddes Topraklar’da Asimilasyonu Önleme Örgütü) adlı grubu temsil eden bayrak ve pankartlar taşındı.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #2

“Bu, İsrail Başbakanının da üstünde bir Müslüman hükümetidir”

Netanyahu’nun destekçisi ve İsrail’in “Yahudi Devleti” kimliğini korumak için çaba sarfeden Ortodoks Yahudi hanım Rina Şamir (48), miting esnasında, Bennett hükümetini “Müslüman” ve “terör hükümeti” olarak nitelendirdi.

Şamir, “Bu, İsrail Başbakanının da üstünde bir Müslüman hükümetidir, büyük bir hayal kırıklığı ve felakettir. Biz bunu kabul etmiyoruz. Burası bir Yahudi devletidir; Yahudi devleti olarak kuruldu ve Yahudi devleti olarak kalacaktır. Idit Silman bugün (çekilme ederek) bu köprüyü aştı ve ona minnettarız. Şundan dolayı o gururlu bir Yahudi bayanı.” diye konuştu.

Bennett hükümetinin devletin Yahudi karakterine zarar verdiğini korumak için çaba sarfeden Şamir, “(Bennett hükümeti) Yahudi yerleşim yerlerine ve Yahudi Ortodoks kanunlarına aykırı olan her şeyi yapmış oldu” dedi.

Koalisyon hükümetinden çekilme eden Silman için “Yahudi ulusunun gururusun” yazılı döviz taşıyan Şamir, “Idit Silman ile gurur duyuyorum. O tarihin Yahudi kahramanıdır. Şundan dolayı o bu korkulu terör hükümetini çökertti.” ifadelerini kullandı.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #3

İsrail’de fazlaca parçalı koalisyon dağılma tehdidi altında

İsrail’de 61 milletvekilinin birleşimiyle Meclis çoğunluğunu bir farkla elinde bulunduran Başbakan Bennett liderliğindeki fazlaca parçalı koalisyon hükümeti, Silman’ın bugün çekilme etmesi üstüne dağılma tehlikesine girdi.

İstifa mektubunda “koalisyon içindeki sağcı üyelere kendisini takip etmeleri” çağrısı meydana getiren Silman, şu ifadeleri kullandı:

“Denedik sadece yolu tekrardan çizmenin, Yahudi ve Siyonist bir hükümet kurmanın zamanı geldi. El ele verip seçildiğimiz değerleri ortaya koyalım. Oyunu aldığımız seçmenin ve bizi seçmeyen sadece ulusalcı kanattaki seçmenlerin haklı tepkilerini görüyorum. Koalisyondaki üyeliğime son veriyorum.”

Bennett, 8 partinin bir araya gelmiş olduğu ve 120 sandalyeli mecliste 61 milletvekilinin oyunu sağlamış olduğu fazlaca parçalı bir koalisyona liderlik ediyor.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #4

Netanyahu, gelişimleri memnuniyetle karşıladı

Silman’ın istifasının arkasından Meclisteki en büyük parti Likud’un lideri Binyamin Netanyahu, önde gelen danışmanlarıyla bir toplantı gerçekleştirmişti.

İsrail basınına yansıyan haberlere bakılırsa, Silman, ihtimaller içinde bir yeni hükümette Sıhhat Bakanlığı görevini istediğini ve bu durumda Likud’a katılabileceğini belirtti.

Netanyahu da Silman’ın istifasını memnuniyetle karşılayan bir izahat yayınlayarak, “bu anı bekleyen halk kitleleri adına kendisine teşekkür ettiğini” duyurmuştu.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #5

Muhalefette Netanyahu tartışması

Silman’ın Likud’a iştirak etmesi, 30 milletvekili ile Meclisin en büyük partisi Likud’un lideri Netanyahu’nun yeni bir hükümet kurabilmesi için kafi değil.

Muhalefetteki öteki bazı partilerden de kurulacak yeni hükümete İsrail içinde tartışmalı bir figür olarak kabul edilen Netanyahu’nun başbakanlığına itirazlar gelmişti.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #6

Sıhhat Bakanı ile yaşanmış olan münakaşa çekilme getirdi

Silman’ın istifasına, Sıhhat Bakanı Nitzan Horowitz ile yaşamış olduğu ayrışmanın niçin olduğu bildirildi.

Meclis Sıhhat Komitesi Başkanı Silman’ın istifasında, Horowitz ile “Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nda hastanelere koşer olmayan yemeğin getirilmesine izin verilmesi” mevzusunda yaşamış olduğu münakaşanın etkili olduğu öne sürülüyor.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #7

Netanyahu’nun yolsuzluk davaları

İsrail’de 1996-1999 ve 2009-2021 yıllarında 15 yıl başbakanlık meydana getiren Netanyahu, ülkede en uzun soluklu başbakanlık görevinde bulunan siyasetçi olma hususi durumunu taşıyor.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit, 21 Kasım 2019’da Netanyahu hakkında üç ayrı yolsuzluk dosyasında, “rüşvet, emanete ihanet ve kişisel amaçlar için görevi kötüye kullanma” suçlamalarıyla dava açılmasını talep etmişti.

Görevdeyken yargılanan ilk İsrail Başbakanı olarak tarihe geçen Netanyahu’nun ilk duruşması da 24 Mayıs 2020’de Kudüs Bölge Mahkemesi’nde görülmüştü.​​​​​​​

Netanyahu, Naftali Bennett liderliğindeki koalisyon hükümetinin 13 Haziran 2021’de güvenoyu almasıyla başbakanlık koltuğunu kaybetmişti.

İsrail de eski Başbakan Netahyahu, Başbakan Naftali Bennett i istifaya çağırdı #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.