ISS fotoğrafçılığı ve astronotların kullandığı uygulamalar

14.01.2022
ISS fotoğrafçılığı ve astronotların kullandığı uygulamalar


Internasyonal Uzay İstasyonu (ISS) 2000 senesinde ilk ziyaretini almış olduğu günden bu yana birçok milletten astronota ev sahipliği yapmış oldu. Uzay yarışı bildiğiniz şeklinde altmışlı yılların sonuna doğru siyasal kamplara bölündü. Bir tek bu yarış doksanların sonunda yerini işbirliğine bırakmaya başladı. Bu anlamda Rusya, ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa ülkeleri bir araya geldi ve bu istasyonu hayata geçirdi. Peki fakat uzaya meraklı gençlerin masaüstünü süsleyen eşi olmayan ISS manzaraları iyi mi çekiliyor? ISS fotoğrafçılığı icra eden astronotlar iyi mi bu görkemli zamanı tutturabiliyor? Bu sorulara Fransız astronot Matthias Maurer acayip bir cevap verdi.

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, başarıyla fırlatıldı!


Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, başarıyla fırlatıldı!

Grizu-263 Uzay Ekibi’nın geliştirdiği ülkemizin ilk cep uydusu Grizu-263A, an itibariyle fırlatıldı ve yörüngedeki yerine doğru aşama kaydediyor.

Internasyonal Uzay İstasyonu (ISS) fotoğrafçılığı ve kullanılan uygulamalar

Fransız astronot Matthias Maurer, eşi olmayan manzaraları sunan ISS özetlemek gerekirse Internasyonal Uzay İstasyonu fotoğrafçılığı için takipçileriyle önemli tüyolar paylaştı. Twitter üstünde meydana getirilen paylaşımda, Maurer, ISS astronotlarının eşi olmayan dünya manzaralarını yakalamak için kullandığı uygulamaları paylaştı.

Buna gore ISS astronotları, yalnız iOS için gösterilen GoISSWatch uygulamasının yanı sıra NASA’nın Dünya Haritası uygulamasını da kullanıyor. Astronotlar Internasyonal Uzay İstasyonu tam olarak dünyada hangi noktada bulunduğunu bu uygulama yardımıyla öğreniyor.

ISS astronotları da bu uygulamaları kullanarak eşi olmayan manzaralar yakalamak için hazırlıklar yapıyor. Bir tek Eylül ayında eşi olmayan bir dünya manzarası yakalayan Fransız astronot Thomas Pesquet, bu manzaraları yakalamanın o denli da kolay olmadığını anlatmıştı. Buna gore ISS fotoğrafçılığı yapmak pek görünmüş olmasıyla birlikte havalı değil.

Bildiğiniz şeklinde ISS astronotları, bu dünya yörüngesinde yer edinen istasyona önemli deneyler yapmak için gidiyor. Günün önemli bir bölümünü bilimsel deneylere harcayan bilim adamları ne yazık ki daima eşi olmayan dünya manzaraları çekmek için uygun olmuyor. ISS uygulaması astronotlar istasyonun nereden ne zaman geçeceğini averaj olarak söylüyor.

Fransız Astronot Thomas Pesquet, bu eşi olmayan dünya manzarası ile önemli ISS fotoğrafçılığı karelerinden birini elde etti

NASA Dünya Haritası uygulaması ise astronotlara tam olarak dünyanın yörüngesinde hangi konumda bulunduğunu gösteriyor. Bu iki bilgiyi bir araya getiren astronotun ise eşi olmayan görünüm öncesi hazırlıklar yapması gerekiyor. Gene ISS’in bu görünüm üstünden geçerken o bölgede havanın karanlık olması, bulutlu bir gökyüzünün olması da tüm planları suya düşürüyor.

Apple iPhone ya da iPad kullanıcıları GoISSWatch uygulaması ile kolayca ISS istasyonunun tam olarak dünya yörüngesinde nerede bulunduğunu ve saat kaçta geçeceğini öğrenebilir. Android kullanıcıları ise ISS Dedector uygulaması ile bu bilgiye erişme olanağına haiz. Uluslarası Uzay İstasyonu‘nu görmek için açık bir gökyüzü ve dikkatli gözler kafi. Bu anlamda için teleskop şeklinde hususi ekipmanlar olmadan da ISS’i görmeniz mümkün.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.