İstanbul için talebe kartlarında yaş sınırı sonucu çıkmadı

06.04.2022
İstanbul için talebe kartlarında yaş sınırı sonucu çıkmadıİstanbul’da ulaşım ücretlerine yüzde 40 zam yapılırken, talebe abonmanlarına getirilmesi beklenen yaş sınırı mevzusunda bir karar geçmedi.


İstanbul için öğrenci kartlarında yaş sınırı kararı çıkmadı

Bugün meydana gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşım zammı mevzusunda uzlaşıldı. Böylelikle İstanbul’da toplu ulaşım fiyatlarına yüzde 40 zam yapılmış oldu.

Abonman kartlarının fiyatı yüzde 40 arttı

Gelen yüzde 40 zamla beraber abonman kulananların tam aylık kartı 430 liradan 602 liraya çıkarken, aylık talebe kartı 78 liradan 109 liraya terfi etti.

Ucuz ulaşım isteyenler “talebe” olmaya başladı

Artan toplu ulaşım fiyatlarına karşı talebe kartı kullanabilmek için açıköğretime kayıt yaptıranların çoğaldığı gündemde.

Bu mevzuda bir tek ulaşımdan yararlanmak için okul kaydı yaptırarak derslere devam etmeyenlerin denetleneceği de aktarılmıştı.

İstanbul için öğrenci kartlarında yaş sınırı kararı çıkmadı #1

Abonmanda yaş sınırı teklifi yapılmıştı

Suistimale açık olan bu mevzuyu ortadan kaldırmak için yaş aralıkları kademeli olarak gene de tam aylık karttan daha düşük rakamlarda tekrardan belirlenmek istenmişti. İBB’nin indirimli talebe kartı tarifesi için “25 yaş altı olanlar standart tarife 78 lira, 25 -30 yaş sınırı 267 lira, 30 yaş üstü için de 390 lira” teklifi sunulmuştu. Teklif, İBB’nin daha önceki daha önceki oturumda da reddedilmişti. Bugün de bu mevzu ile ilgili bir karar çıkmadı.

İstanbul için öğrenci kartlarında yaş sınırı kararı çıkmadı #2

Lisans programlarında talebe kartının süresi 7 yıl

Talebe kartlarında İstanbul’da ön lisans okuyanlar için ilk kayıt olunan tarih itibari ile 4 yıl, lisans programı okuyanlar içinse 7 senelik indirimli kart kullanım hakkı bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.