İstanbul’da en düşük vaya sayısına ulaşıldı

14.04.2022
İstanbul’da en düşük vaya sayısına ulaşıldıİstanbul İl Sıhhat Müdürü Kemal Memişoğlu, olay sayılarında İstanbul’da en düşük seviyeye ulaşıldığını duyurarak salgının gündemden çıkmaya başladığını söylemiş oldu.


İstanbul'da en düşük vaya sayısına ulaşıldı

Türkiye, ortalama 2,5 senedir etkili olan koronavirüs salgınına karşı büyük bir savaşım sürdürdü.

Ülke genelindeki olay sayıları lüzumlu tedbirler ile aşı çalışmalarının arkasından uzun bir süre sonrasında 5 binlerin altına düştü.

Bunun üstüne vakaların en yoğun olduğu illerden olan İstanbul’daki son durum ise oldukça merak edildi.

Mevzuyla ilgili konuşan İstanbul İl Sıhhat müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul halkına güzel haberi verdi.

“En düşük olay sayısına ulaştık”

DHA’nın haberine gore; salgının artık gündemden çıkması icap ettiğini belirten Prof. Dr. Memişoğlu, birkaç ay sonrasında bu hastalığın endemi (mevsimsel hastalık) olarak değerlendirilmeye başlanacağını umut ettiğini söylemiş oldu. Son olarak Ocak ayında yaşanmış olan 4’ncü ve son pikte pozitif olay sayılarının, pandeminin başından beri görülen en yüksek düzeyde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Memişoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Buna karşın hastaneye yatışlara yansıması, 6’da 1 oranında oldu. Omicron varyantı ile hakkaten oldukça yüksek vakalar gördük. İstanbul’da şimdiye kadar görmediğimiz sayılarda olay pozitifliği ile karşılaştık fakat hastaneye yatış oranlarımız o denli yüksek olmadı son pikte. Onunla birlikte de düşme trendine girdi esasen Şubat ayı itibarıyla. Halen de düşme trendinde. Şu anda neredeyse salgının başlangıcından itibaren en düşük düzeye ulaşmış durumdayız. İnşallah yazın sonuna kadar bu şekilde devam edecek. Büyük olasılıkla birkaç ay içinde de bunun artık salgın değil, endemi yada kalıcı hastalık ya da tamamen yok bulunduğunu göreceğiz diye umut ediyorum.”

İstanbul da en düşük vaya sayısına ulaşıldı #1

“Koronavirüsü gören cemiyet kendini korumayı öğrendi”

Pandeminin 2 yıl süresince topluma “hastalıklardan korunmanın” önemini öğrettiğini de belirten Prof. Dr. Memişoğlu, “Sağlığınızı hastalanmadan korursanız, aşı benzer biçimde bedensel sağlığa dikkat etmek benzer biçimde, salgın benzer biçimde hastalıklarda da öteki hastalıklarda da riskinizin azaldığını, sağlığınızı koruduğunuzu öğretecek bir süreç yaşadık. Cemiyet en büyük eğitimini Kovid’den aldı aslına bakarsak. Kovid hastalığının risklerini gören cemiyet, kendini korumayı öğrendi, hastalıklardan iyi mi korunacağını öğrendi. Bu tabi büyük bir sıhhat eğitimi oldu cemiyet için. Yeni bir salgın olursa ya da başka hastalıklarla ilgili ne yapacağımızı iyi öğrendiğimiz bir süreç geçirdik.” diye konuştu.

“İyi sandığımız ülkelerin yetersiz bulunduğunu gördük”

Salgın sürecinde İstanbul’da yeni oluşturulan 9 hastaneyle birlikte 10 bine yakın yatak ve 3 bin civarı yoğun bakım yatağı ilavesi yapıldığına işaret eden Prof. Dr. Memişoğlu, bunların hepsinin de nitelikli yataklar bulunduğunu belirterek Türkiye’nin pandemideki başarısının dünyadaki tüm ülkeler tarafınca hayranlıkla izlendiğini altını çizdi.

Prof. Dr. Memişoğlu, “Bundan dolayı gördük ki bazı ülkeler oldukça yetersiz sıhhat hizmeti sunuyormuş. Gördük ki oldukça önemsediğimiz, oldukça iyi bulunduğunu sandığımız ülkelerde insanoğlu sokaklarda kaldı, aşıya ulaşamadı. Fakat vatanımızda bu şekilde sahnelerle karşılaşmadık. Bunu bir tek biz değil, tüm dünya görmüş oldu. Bu süreçte 2,5 yıl süresince ertelenmiş bir sıhhat talebi de var. Biz şimdi bunu da yönetmek durumundayız. Öyleki olunca da sistemde birikmeler kaçınılmaz oluyor. O birikmeleri de elimizden geldiğince eritmeye çalışıyoruz. Fakat toplumumuzdan da bu süreçle ilgili bilhassa sıhhat çalışanlarımıza karşı anlayış bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul da en düşük vaya sayısına ulaşıldı #2

“Sağlıkçılarımızın kıymeti bilinmeli”

Sıhhat çalışanlarının adeta bir savaştan çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Memişoğlu, şu şekilde devam etti:

“Bu şekilde bir savaşın içinden çıkmış sıhhat çalışanlarına her insanın haiz çıkmasını bekliyoruz. Düşündüğünüz vakit, hakkaten oldukça zor bir süreçler yaşandı. Yalnız hizmet anlamında değil, kişisel olarak da sıhhat çalışanları oldukça zor süreçlerden geçti. Düşünün ki hastanızı ne yapmış olursanız yapın kurtaramıyorsunuz. Binlerce hasta kaybediliyor. Siz o hastaların içindesiniz, üstelik hastalanma riskini de taşıyorsunuz. Ailenizden uzaksınız. Bu şekilde bir ortamdan çıkmış bir sıhhat ordusundan bahsediyoruz. Burada doğal sıhhat çalışanlarının memnuniyetini de artırmamız gerekiyor. Onların bu konudaki çabalarını desteklememiz gerekiyor. Bunu mevzuatsal anlamda da, güvenlikleri anlamında da yapabiliriz fakat en başta toplumsal olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Sıhhat çalışanlarının hakkaten Türkiye’de kıymetini iyi bilmemiz gerekiyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden insanoğlu bu ordudan hizmet almak için geliyor.”

“Türkiye sıhhat turizminde tercih edilen ülke oldu”

Şu anda Avrupa’da birçok ülkeden sıhhat hizmeti almak için ülkemize büyük bir talep bulunduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Memişoğlu bunun, Türkiye’nin pandemideki başarısının yakın dönemde sıhhat turizmine katkısının da büyük olacağının bir işareti bulunduğunu belirterek “İnsanlar sıhhat turizmi kapsamında Türkiye’ye gelmek istiyor. Ben iddia ediyorum ki düzgüsel turizmin getirisine yakın bir sektör haline bile gelebilir sıhhat turizmi sektörü. Bununla ilgili oldukça iyi emek harcamalar var Bilhassa {özel sektör}, oldukça başarıya ulaşmış bu mevzuda. Kamu sektöründe de bu mevzuda Sıhhat Bakanlığı tarafınca buna yönelik bir emek verme yürütüldüğünü buradan ifade edebilirim.” diye konuştu.

“Hastanelerimiz pandemi öncesindeki döneme dönmeye başladı”

Prof. Dr. Memişoğlu, salgının arkasından hastanelerdeki normalleşme aşamalarına da değinerek sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Pandemide hizmete soktuğumuz birçok hastane oldu. Acil durum hastanelerimiz oldu. Şimdi tüm hastanelerimizde Kovid dışı hastalıklarla ilgili hizmet hazırlığına geçiliyor. Başakşehir Çam Sakura, Acil Durum Hastaneleri, Okmeydanı (Cemil Taşçıoğlu), Göztepe (Süleyman Yalçın), Kartal (Lütfi Kırdar), Başıbüyük’teki hastanelerimizde (Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi), yavaş yavaş düzgüsel sıhhat hizmetlerini planladığımız şekilde insanlarımızın hizmetine sunmaya başladık. Acil Durum Hastaneleri’nin birazcık daha fonksiyonunu farklılaştıracağız bundan dolayı oralara şimdiye kadar tamamen bir tek Kovid hastalarını alıyorduk. Şimdi artık öteki hastaları da almaya başladık. O hastaneler aslına bakarsak tam teşekküllü hastaneler, ameliyathaneleri, tomografileri, anjiyo cihazlarıyla. Onları da artık toplumumuzun bekleyen sıhhat gereksinimleri için sunmaya başlayacağız. İstanbul’da yoğun bakım yatakları devamlı problem olurdu fakat son oluşturulan hastanelerle birlikte şu anda acil yoğun bakım bekleyen hastamız oldukça azca. Yeni atanan personellerle birlikte de bilhassa kamu tarafında tam kapasiteye rahatça ulaşacağımızı düşünüyorum.”

İstanbul da en düşük vaya sayısına ulaşıldı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.