İstanbul’da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı

20.09.2022
İstanbul’da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı


Kalp krizi geçirdiği şüphesi ile hastaneye kaldırılan 52 yaşındaki Fatma Kırçe’nin, kırık kalp sendromu geçirdiği belirlendi.

İstanbul'da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı

İstanbul’da ikamet eden 52 yaşındaki Fatma Kırçe, bir gece göğüs ağrısına birlikte rol alan sırt ve sol kol ağrısı ile hastaneye gitti.

Acilden giriş icra eden Kırçe’ye, EKG çekildi ve kan enzimlerine bakıldı. Sonuçlar, kalp krizi geçirdiğini gösteriyordu.

Doktorlar yoğun bakımı olan daha kapsamlı bir hastane araştırmaya başladı ve Kırçe’yi ambulansla başka bir hastaneye sevk etti. Buradaki araştırmalarda de kalp krizi geçiriyor olabileceği ve anjiyo yapılması gerektiği söylenince Kırçe, kendi doktoru olan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir’e gitmek istediği için işlemi kendi isteğiyle reddetti.

Ertesi gün Prof. Dr. Özdemir başta tabloyu kalp krizi sansa da gerçek, ilaçlı EKO çekimi sonrası anlaşıldı.

“Hem EKG’sinde hem de tahlillerinde kalp krizi geçiriyor görüntüsü vardı”

DHA’nın haberine bakılırsa; hastanın kendilerine nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik şikayetiyle geldiğini özetleyen Prof. Dr. Özdemir, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Daha ilkin başka bir hastaneye gitmiş. Tahliller yapılmış, o tahliller sonucunda da kalp krizi geçirdiğini söylemişler ve derhal anjiyoya almak istemişler. Hastamız kabul etmeyince bigün sonrasında bizlere geldi. Doğal hastanın kan sonuçlarına bakınca, hakikaten de hem EKG’sinde hem de tahlillerinde kalp krizi geçiriyor görüntüsü vardı.

İstanbul da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı #1

“Bazı hastalarda oldukça aşırı stres olduğundan kalp aşırı cevap verebiliyor”

Yaptığımız anjiyoda, kalp damarları tamamen düzgüsel çıktı. EKO’suna baktığımızda, kalbin yapısına boya verip baktığımızda, kalbin ucunda bir balonlaşma vardı. Bu bizim ‘Takotsubo’ dediğimiz bir sendromdur. Damarlar çoğu zaman normaldir ve büyük bir üzüntü, stres şeklinde aşırı yoğun duygusal durumlar sonucunda ortaya çıkar. Geçici olarak kalbi bozan bir durumdur. Halk içinde da kırık kalp sendromu olarak biliniyor. Aşırı kederli durumlarda adrenalin dediğimiz hormon oldukça fazla salgılanıyor. Aşırı üzüntü, aşırı luk şeklinde durumlarda her insanın o hormonlara verdiği yanıt değişik oluyor. Bazı hastalarda oldukça aşırı stres olduğundan kalp aşırı cevap verebiliyor.

İstanbul’da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı VİDEO

“Kalp yetmezliği tedavisindekine benzer ilaçlar kullanılıyor”

Bunda da kalp krizi ya da kalp yetmezliği tedavisindekine benzer ilaçlar kullanılıyor. Fakat bir süre sonra kendiliğinden geçiyor hastalık. Kimi zaman birkaç ay sürebiliyor. Fakat çoğu zaman normale dönüyor. Kalp krizinde, damarlarda yüzde 100 tıkanıklık söz mevzusudur ve kalbin bir bölgesinde ölüm meydana geliyor bu yüzden. Doğrusu kalbin dokusu zedeleniyor. Bunun da geri dönüşü olmuyor. Fakat bu hastalıkta damarlar düzgüsel olduğundan, kalbin dokusu tamamen normale dönüyor. Doğrusu kalp yetmezliği gelişmiyor.”

İstanbul da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı #2

“Asla daha ilkin öyleki bir şey yaşamamıştım”

Kontrolleri için bir ay sonrasında yine hastaneye giden ve hiçbir problemininin kalmadığını öğrenen Fatma Kırçe, “Göğsümün sol tarafında bir ağrı hissettim. Fena bir ağrıydı. Asla daha ilkin öyleki bir şey yaşamamıştım. Ağrı aşağıya doğru göğsümün etrafına doğru yayıldı ve sırtıma, sol koluma, dirseğe kadarki kısmına kadar geldi. Kolumu hissetmemeye başladım. Hastaneye götürdüler. Kalp krizi geçiriyor olabilirsin dedi doktorlar. Ondan sonra makineye bağladılar. O arada da yoğun bakımı uygun olan boş hastane aramaya başladılar. Ambulansa makine eşliğinde bindirildim. Başka büyük bir hastaneye sevk edildim. Kalp krizi geçirdiğimi, tehlikede olduğumu ve derhal anjiyo yapılması icap ettiğini, stent takılacağını söylemiş oldu doktorlarım.

“Ben bu şekilde bir hastalık daha ilkin duymadım”

Ben o an istemedim, imza verip çıktım ve ertesi gün Ramazan Bey’e geldim. Değişik bir tanı konuldu. Kalp krizi geçirmediğim, kalbimin oldukça iyi olduğu ve kalbin çevresinde baloncuklar oluştuğu için stresten dolayı bu tarz şeyleri yaşadığımı söylemiş oldu. Kırık kalp sendromu geçirdiğimi söylemiş oldu. Ondan öncesi aslına bakarsan annemi kaybetmiştim. Ek olarak ailemde çeşitli vakalar yaşamıştım. Ramazan Hoca anjiyo mevzusunda cesaretlendirdi beni.

Aslına bakarsak korkuyordum. Anjiyoda damarlarımın açık bulunduğunu, iyi bulunduğunu söylemiş oldu. Ben bu şekilde bir hastalık daha ilkin duymadım. Fakat benimki hakikaten strese bağlıymış. Üzüntülerden ve yaşadığım travmalardan dolayı hakikaten kalbim oldukça kırıkmış.” diye konuştu.

İstanbul da kalp krizi geçirdi sanıldı, kırık kalp sendromu çıktı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.