İstanbul’da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu

06.10.2022
İstanbul’da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu


Başakşehir’de evini kiraya vermek isteyen bir ev sahibinin ilanı, kiracılar tarafınca büyük tepki görmüş oldu. Ev sahibinin, kredi notu istediği ilanda birçok hukuksuz kriter bulunmuş oldu.

İstanbul'da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu

İstanbul’da artan konut kiraları sonrasında evini yüksek fiyattan kiraya vermek isteyen ev sahiplerinin çıkardığı şartlar, her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor.

Kiralık ev ilanları kriterlerine uygar durum, maaş bordrosu, kredi notu şeklinde belgeler isteyen ev sahipleri büyük tepkilere niçin oldu.

Zorlaştırmada hız kesmeden devam eden ev sahipleri, bunlara ek olarak 1 ya da 6 aylık peşin kira şartı ya da minimum 2-3 depozito şeklinde şartlar koydu.

Ev sahibinden 30 bin liralık senet talebi

Başakşehir’de bulunan bir ev ilanında; kiracının kredi notu ibraz etmesi mecburi tutulurken, Beşiktaş’ta bulunan bir başka kiralık evden ise 4 aylık peşin kira, 2 depozito, 1 senelik aidatın peşin ve 30 bin liralık senet alınacağı duyuru şartlarında yer aldı.

İstanbul da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu  #1

“Kiracı seçmek ne demek?”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, anormal taleplerle karşılaşıldığında yakınma edilmesi icap ettiğini altını çizdi. Ağaoğlu, “Artık işin dozunu kaçırdılar. Neredeyse sabıka belgesi, yer kağıdı isteyecekler. Kanunlara aykırı sözleşme mi olur? Bakın geçtiğimiz günlerde de bir genç avukat hanım ev kiralamak istediğinde; mesleğini öğrenince ev sahibi, ‘ben avukata vermem’ diyor.

Oldukça uğraştırır beni sonrasında diyor ve ona kiralamıyor. Daha ilkin bir emsal karar var.  Eşitlik ve insan hakları kurulumuz öğrenciye ev kiralamayan ev sahibine ceza uyguladı. Bu tür durumla karşılaşan tüm yurttaşlarımız kesinlikle İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na web üstünden fazlaca kolayca şikayetlerini yapabilirler. Kiracı seçmek ne demek? Şu demek oluyor ki pazarcıdan karpuz mu seçiyorsunuz? Bu şekilde bir hakkınız yok. Tüketici Kanunu’nun 6. maddesince de satıştan kaçınmak yasaklanmıştır.” diye konuştu.

İstanbul da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu  #2

“Oldukça ağır koşullar ileri sürüyorlar”

Kiralık ev sorununu kızıştıran, ev sahiplerini kışkırtanların bazı emlak komisyoncularının bulunduğunu düşündüğünü ifade eden Ağaoğlu, “Onların da gayrimenkul ticareti yetki belgesi sahibi olduklarına inanmıyorum. Bu sebeple o yetki belgesine haiz olanlar bilirler ki; hukuka aykırı işlem yaptıkları takdirde o yetki belgesi, kısaca gayrimenkul ticareti ruhsatı iptal edilebilir. Bazı emlakçılar o denli abarttılar, ortamı kızıştırdılar ve ev sahiplerini de kışkırttılar ki, 1 senelik peşin isteniyor. 1 aylık kira komisyonu yerine 2 aylık komisyon isteniyor. Depozito 2 aylık istenirken, 6 aylık kira karşılığı depozito isteniyor. Oldukça ağır koşullar ileri sürüyorlar. Ben bu tür kışkırtma icra eden ve durumu fırsata çeviren kişilerin, gerçek gayrimenkul emlak ticareti yetki belgesine haiz emlakçılar olmadığı kanaatindeyim. Bu yetki belgesine haiz olan biri bilir ki, hukuka aykırı sözleşme maddeleri geçersizdir. O hiçbir yargı ifade etmeyeceği şeklinde yakınma edilmiş olduğu takdirde Tecim Bakanlığı’nın vermiş bulunmuş olduğu o gayrimenkul ticareti yetki belgesi, kısaca ruhsatı da iptale kadar gidebilir. Yaptırımlarla karşılaşabilir.” şeklinde konuştu.

İstanbul da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu  #3

“Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz”

Ağaoğlu, “Bu tür anormal taleplerle karşılaşan kiracı adayları kendilerini yılgınlık, bezginlik içine atmasınlar. İnternet çağındayız. Girsinler internete. Tecim Bakanlığı’nın reklam kurulu şikayeti dedikleri vakit şikayetlerini oraya iletsinler. Kendilerine yaptırım uygulanacağını bilmeli o emlakçılar. Ek olarak İnsan Hakları Eşitlik Kurumu’na da web üstünden şikayetlerini yaparlarsa bu tür tavır sergileyen gerek emlakçılar gerekse ev sahipleri yaptırımla karşı karşıya kalabilirler. Haklı bir sebep olmadan kiraya vermekten kaçınılamaz. Hukuka aykırıdır bu. Ek olarak asla kimse kimsenin gelenini, gidenini, maaşını, sabıka kaydını sorgulayamaz. O kişilerin hususi hayatıyla ilgili, kişisel veri ile ilgili bir durumdur. Bu detayları vermek zorunda değiller.” diyerek sözlerini noktaladı.

İstanbul da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu  #4

“Bunlar yanlış ve yasal değil”

17 senedir emlakçılık yaptığını belirten Zühtü Güldibi, bu tür ilanları kendisinin de fazlaca gördüğünü söyleyerek, “Bunlar yanlış ve yasal değil. Burada ikilik ve insanoğlu içinde ayrıştırma yapılıyor. Burada bizim yaptığımız tek şey şu tutacak olan kişiye bir tek nazikçe mesleğini sorabiliyoruz. Nerelisin falan diye sorma şansımız yok.” dedi.

“Kiracılık zor bir şey”

Bazı meslek gruplarına ev sahiplerinin ev kiralamak istemediğini ifade eden Güldibi, “Aylık gelir, maaş bordrosu sorulması yanlış. Çocuk 7 olur, 15 olur. Sen burada kişiye ‘kardeşim sen buraya çocuksuz gel’ demek olmaz. Şu demek oluyor ki bu aslına bakarsanız ayıp şeyler. Kiracılık zor bir şey.” dedi.

“Daire sahiplerinizle fazlaca iyi geçinin, daire yok”

DHA’nın haberine bakılırsa, bundan 10 yıl ilkin kiralık ev sayısının fazla bulunduğunu söyleyen emlak Güldibi , “O dönemde ben şunu dedim. Kiracılarınızla fazlaca iyi geçinin. Kiracı bulma şansınız yok. Şimdi de tam tersi oldu. Şimdi de kısaca daire sahiplerinizle fazlaca iyi geçinin, daire yok.” ifadelerini kullandı.

İstanbul da kiracılarda aranan kriterler artıyor: Kredi notu, maaş bordrosu  #5

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.