İstanbul’da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildi

05.04.2022
İstanbul’da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildiİBB’nin ulaşıma yüzde 50 zam teklifinin reddedilmesiyle Ekrem İmamoğlu vakası siyasete dönüştürdü. Gerçek, Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasıyla günyüzüne çıktı.

Geçtiğimiz ay zam gündemiyle bir araya gelen UKOME toplantısında, İstanbul’daki toplu ulaşım ücretlerine zam talep edilmişti.

Meydana getirilen görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yüzde 50’lik bir zam talebinde bulunmuştu.

İBB’NİN YÜZDE 50 ZAM TEKLİFİNE İKİNCİ RET

Oy çokluğuyla reddedilen zam teklifinin peşinden bugün yeni bir toplantı daha yapılmış oldu.

İBB gene yüzde 50’lik zam teklifiyle geldi.

Toplantıdan bir kez daha toplu ulaşıma zam yapılmaması sonucu çıktı.

“KARARA İMZA ATANLARI KINIYORUM”

Kararın peşinden ilk izahat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi.

İmamoğlu, Twitter’den yapmış olduğu paylaşımda, İETT’yi, metroyu, deniz ulaşımını, taksi, dolmuş ve otobüs esnafımızı batırmaya yönelik kararlara imza atanları kınıyorum. Bu noktadan sonrasında İstanbul’da toplu taşımada yaşanacak her türlü probleminin müsebbibi, vicdanını siyasete teslim etmiş malum UKOME üyeleri ve kurumlarıdır.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildi #1

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: YÜZDE 32’LİK ZAM TEKLİFİMİZİ İBB KABUL ETMEDİ

Öte taraftan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, mevzuyla ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada yüzde 32’lik zam teklifinde bulunulduğu sadece İBB tarafınca kabul edilmediğini belirtti.

Açıklamada, Bakanlığın teklifini reddeden İBB’nin yüzde 50 oranında fahiş zam teklifinde bulunulduğu açıklandı.

“YÜZDE 50 ORANINDA FAHİŞ ZAM YAPILMASI TEKLİF EDİLDİ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, şöyleki denildi:

“04.04.2022 tarihinde meydana gelen UKOME toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca İstanbul Kentiçi Toplu Ulaşım Sistemi içinde yer edinen tüm toplu ulaşım modlarına (İ.E.T.T., Metrobüs, Metro, Marmaray ve Denizyolu Hatlarındaki Elektronik Bilet Ücretleri ile Taksi, Taksi Dolmuş ve Minibüs Ücretlerine) kamu yararına aykırı olarak % 50 oranında fahiş zam yapılması teklif edilmiştir.

Söz mevzusu teklife ilişkin olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz temsilcisi Serdar YÜCEL tarafınca meydana getirilen açıklamada; 2021 yılı içinde Toplu Ulaşım Ücret tarifelerine 29 Temmuz 2021 tarihinde % 15, 24 Aralık 2021 tarihinde ise % 36 oranında zam yapıldığı, 04.04.2022 tarihinde meydana gelen UKOME toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce teklif edilen % 50 oranındaki zammın kabul edilmesi halinde (1 tam Elektronik Bilet tutarının 8,22 TL olmasını elde eden) son 8 aylık süre dilimi içinde kümülatif % 135’lik artışa niçin olunacağını ifade ederek tarafımızca teklif edilen % 32’lik artış elde eden önerimiz (Elektronik Bilet tutarının 6,50 TL, Minibüslerde indi bindi tutarının 5 TL olmasını elde eden) dikkate alınmayarak İBB tarafınca teklif edilen % 50 oranındaki fahiş zammın oylatılması neticesinde Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz temsilcisi olarak şahsım ile beraber UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğunun oylarıyla bahse mevzu zam teklifi yüksek bulunarak reddedilmiştir.”

ZAMLI FİYATLAR BÖYLE OLACAKTI

Öte taraftan görüşmede yüzde 50 zam sonucu çıksaydı tam bilet, talebe, aylık mavi abonman ve talebe kartları şöyleki olacaktı:

İstanbul Kart Tam: 8,22 TL

İstanbul Kart Talebe: 4 TL

İstanbul Kart Toplumsal: 5,88 TL

Mavi Kart tam: 645 TL

Mavi Kart talebe: 117 TL

Mavi Kart toplumsal: 400

İstanbul da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildi #2

İstanbul da ulaşıma zam teklifi bir kez daha reddedildi #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.