İstanbulkart bedellerine yüzde 100’e varan zam

18.07.2022
İstanbulkart bedellerine yüzde 100’e varan zamİstanbul’da otobüs, metro, tramvay, vapur ve metrobüs benzer biçimde ulaşım araçlarında kullanılan İstanbulkart bedellerine yüzde 100’e varan oranda zam yapılmış oldu… “Anonim Kart”, 25 liradan 50 liraya terfi etti.


İstanbulkart bedellerine yüzde 100'e varan zam

İstanbul’daki otobüs, metro, tramvay, vapur ve metrobüs benzer biçimde ulaşım araçlarında kullanılan İstanbulkart bedellerine yüzde 100’e varan oranda zam yapılmış oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) bugünden itibaren uygulamaya koyduğu zamlı tarifeye bakılırsa “Anonim İstanbulkart” bedelinde, 25 liradan 50 liraya terfi etti.

“İndirimli Kart” ve “Mavi Kart” tutarı

Talebe, öğretmen ve 60 yaşını dolduranların toplu ulaşımda kullandığı “İndirimli Kart”, 65 yaş üstü vatandaşlar ile zabıtalar, anneler, engelliler, güvenlik hizmetlerinde çalışanlar, basın mensupları, ulusal sporcular ve sıhhat çalışanlarının da kullandığı “Parasız Kart” ile “Mavi Kart” ücretlerinde zam oranı ise yüzde 72 oldu.

AA’nın haberine bakılırsa bu kartlar için 35 lira yerine 60 lira ödenecek.

İstanbulkart bedellerine yüzde 100 e varan zam #1

İnternet sitesinde var

“Denetim Kartı” 50 liradan 75 liraya, “Ada Sakini Kartı” 35 liradan 60 liraya, kişiye hususi tasarımlı “İstanbulkart” 40 liradan 60 liraya, “Personel ve Yetişmen Devam Denetim Sistemi Kartı” 35 liradan 60 liraya, “Vasıta Kullanım Belgesi Kartı” ise 50 liradan 75 liraya çıkarıldı.

Zamlı fiyat tarifesi, İstanbulkart’ın web sitesine eklendi.

Şubat ayında yüzde 92’ye varan zam yapılmıştı

İBB BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ, şubat ayında da “İstanbulkart” bedellerine yüzde 92’ye varan oranlarda zam yapmıştı.

Buna bakılırsa, “Anonim İstanbulkart” yüzde 92 artışla 13 liradan 25 liraya, talebe, öğretmen ve 60 yaşını dolduranların toplu ulaşımda kullandığı “İndirimli Kart” ile “Parasız Kart” ve “Mavi Kart” yüzde 75 zamla 20 liradan 35 liraya çıkarılmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.