İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte

19.08.2022
İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte


İstanbullu vatandaşların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı metro, tramvay ve metrobüs duraklarındaki çalışmayan yürüyen merdivenler ve asansörler, tepkisini çekiyor.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte

İstanbulluların son zamanlarda yaşanmış olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı metro, tramvay ve metrobüs duraklarında çalışmayan yürüyen merdivenler ve asansörlerle başı dertte.

Yaşanmış olan bu problemler İstanbulluların çilesine çile katıyor.

Bilhassa yaşlı, çocuklu ve engelliler başta olmak suretiyle birçok yurttaş, bir kısmı uzun süreden beri çalışmayan asansör ve merdivenlere isyan ediyor.

AA muhabirleri her gün yüz binlerce kişinin kullandığı 8 metro, 1 metrobüs, 1 tramvay hattında çalışmadığı için sıcak yaz günlerinde vatandaşların daha oldukca yorulmasına yol açan asansör ve yürüyen merdivenleri derledi.

10 çalışmayan asansör ile Yenikapı-Hacı Osman Metro Hattı 1. sırada

24 kilometre uzunluğundaki M2 Yenikapı-Seyrantepe-HacıOsman Metro Hattı’nda 16 istasyon bulunuyor ve Sarıyer’i Bölme’e, Aksaray’a bağlıyor. İstanbul’da en oldukca yolcu sirkülasyonunun yaşandığı bu ana hatta 48 yürüyen merdiven, 10 asansör ve 5 yürüyen bant çalışmıyor.

Hacı Osman 3, Darüşşafaka, Gayrettepe, İTÜ Ayazağa, Seyrantepe, Şişli-Mecidiyeköy, Bölme ve 4. Levent istasyonlarında birer asansör hizmet vermiyor.

Yürüyen merdiven mevzusunda da megakentte yaşayanları en oldukca mağdur eden gene bu hat. Darüşşafaka 8, Gayrettepe 3, Hacı Osman 17, Haliç 1, İTÜ-Ayazağa 2, Levent 4, Endüstri Mahallesi 1, Şişli-Mecidiyeköy 4, Yenikapı 6, 4. Levent istasyonu 2 olmak suretiyle toplam 48 yürüyen merdiven hizmet dışı.

Yürüyen bantlardan ise Seyrantepe İstasyonu’ndaki 4’ünün, Darüşşafaka’da ise 1’inin arızalı olduğu görüldü.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #1

M4 Kadıkoy-Tavşantepe Metro Hattı: 37 merdiven yürümüyor

26,2 kilometre uzunluğunda ve 19 istasyon barındıran M4 Kadıköy-Tavşantepe Metro Hattı’nda ise 37 yürüyen merdiven ile 2 asansör çalışmıyor.

Huzurevi ve Pendik İstasyonu’ndaki çalışmayan 1’er asansör Anadolu yakasında seyahat yapanları daha da yoruyor.

Gene Gülsuyu ve Hastane-Adalet sarayı’de 5’er, Maltepe ve Esenkent’te 4’er, Ünalan ve Kozyatağı’nda 3’er, Ayrılık Çeşmesi, Tavşantepe, Yakacık, Göztepe ve Yenisahra’da 2’şer, Bostancı, Pendik ve Huzurevi’nde 1’er yürüyen merdivenin arızalı olduğu belirlendi.

M1B Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı

Ortalama 27 kilometre uzunluğundaki hat 8’i yer altında olmak suretiyle 13 istasyon ile hizmet veriyor.

Bu hatta gezi edenler ise en oldukca Menderes İstasyonu’nda yoruluyor bundan dolayı burada 1 asansör ile 2 yürüyen merdiven hareket etmiyor.

M3 Kirazlı-Başakşehir/Metrokent Hattı

9 istasyonun üstünde bulunmuş olduğu hat ortalama 16 kilometre. Bu hatta da Kirazlı-Bağcılar İstasyonu’nda 1 asansör çalışmazken, Turgut Özal’da 2 ve İkitelli Endüstri’de 8, Mahmutbey ve İSTOÇ’ta 4’er yürüyen merdiven çalışmıyor.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #2

M5 Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı

Anadolu yakasında oturanların vazgeçilmezi olan bu 20 kilometrelik hattın Kısıklı İstasyonu’nda 2 asansörün yanı sıra Altunizade’de 6, Dudullu’da 4, Altınşehir’de 2, Bulgurlu, Çarşı ve Necip Fazıl’daki 1’er yürüyen merdiveninin de çalışmadığı tespit edildi.

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nda ise 5 asansör, 11 yürüyen merdiven çalışmıyor. 15 istasyonu bulunan hattın Alibeyköy’de 2, Çağlayan, Çırçır ve Nurtepe’de 1’er asansörünün, Tekstilkent-Giyimkent’te 3, Çağlayan ve Kazım Karabekir, Mecidiyeköy ve Yeşilpınar’da 2’şer yürüyen merdivenin emek vermemesi İstanbulluların çilesine çile katıyor.

Kısa hatlar da İstanbulluyu terletiyor

M9 Bahariye-Olimpiyat Metro Hattı İstanbul’un en kısa hatları içinde yer ediniyor. 6 kilometre uzunluğundaki hat 5 istasyondan oluşuyor. Olimpiyat İstasyonu’nda 9 yürüyen merdiven ile 2 asansör çalışmıyor. Aynı şekilde Ziya Gökalp Mahallesi durağında da 8 yürüyen merdiven hizmet vermiyor.

3,3 kilometre uzunluğuyla İBB’nin en kısa hattı olan M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü Metro Hattı’nda 4 durak bulunuyor. Bu hatta Etiler İstasyonu’nda 1 yürüyen merdivenin, Hisarüstü İstasyonu’nda ise bir asansörün arızalı olduğu görüldü.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #3

Topkapı-Mescid-i Merhaba Tramvay Hattı

Ortalama 15 kilometre uzunluğundaki 22 istasyonlu hat Vatan Caddesi’nin yükünü hafifleten mühim bir güzergahta İstanbulluları taşıyor. Bu hattın Vatan durağında 2, Karadeniz’de çalışmayan 1 asansörü en oldukca engellileri mağdur ediyor.

İki kıtada yolcu taşıyan Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı

Beylikdüzü’den başlayıp Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan 44 duraklı metrobüs hattı İstanbulluları kısmen trafik çilesinden kurtarıyor. Bilhassa sabah ve akşam trafiğin durma noktasına geldiği saatlerde metrobüsü tercih edenleri çalışmayan merdivenler karşılıyor.

Beylikdüzü, Beykent ve Cihangir-Üniversite Mahallesi duraklarındaki yürüyen merdivenlerin çalışmadığını gören İstanbullular merdivenleri adımlamak zorunda kalıyor.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #4

Haliç’i seyretmenin bedeli yorulmak

Haliç’i tepeden seyretmek için gidilmesi ihtiyaç duyulan Piyer Loti’ye 420 metre uzunluğundaki teleferik ile çıkmak mümkün sadece Eyüp-Piyer Loti Teleferik Hattı’nda Piyer Loti Durağı hem asansör hem yürüyen merdiven çalışmıyor. Ziyaretçilerin anıları içinde turnike katından seyir terasına yürüyerek çıkmak zorunda kalmaları yerini alıyor.

İBB: Tutum tedbirleri kapsamında çalışmıyor

İBB hangi hatlarda çalışmayan asansör ve yürüyen merdiven bulunduğuna ilişkin Metro İstanbul web sitesinden vatandaşları bilgilendiriyor. Buna bakılırsa bazı duraklarda çalışmayan yürüyen merdiven ve asansörlerin arıza sebebi öne sürülerek değil tutum tedbirleri kapsamında çalıştırılmadığı bilgisi yer ediniyor.

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #5

İstanbulluların arızalı yürümeyen merdivenlerle başı dertte #6

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.