İşte dilimlenen soğanın şaşırtan zararları

05.11.2022
İşte dilimlenen soğanın şaşırtan zararları


Gerek salatalarda gerek yemeklerde kullanılan soğan vitamin bakımından oldukça varlıklı bir yiyecek olarak biliniyor. Sadece soğanı dilimleyip bekletmek pek fazlaca hastalığa sebebiyet verebiliyor.

Meğer dilimleyip bekletmek zehir saçıyormuş! Uzmanlar uyarıyor: İşte dilimlenen soğanın şaşırtan zararları

Yemeklerde ve salatalarda çokça kullanılan soğan, vitamin bakımından oldukça varlıklı bir besin olmasının yaın sıra antibiyotik tesiri vermektedir. Vatanımızda ve dünya genelinde çokça tercih edilen bu besin, dilimlendiğinde ve çokça bekletildiğinde oldukça zararı dokunan olmaktadır. İşte dilimlenmiş soğanın uzmanlar tarafınca açıkılanan zararları…

Dilimlenen soğanlar zehir saçıyor!

Bilhassa salata ve yemeklerin olmazsa olmaz unsuru olan soğan, derhal her mevsim kullanılmaktadır. Dünya genelinde yetiştirilen gıdalardan olan soğan sağlığa fazlaca katkı sağlamış olduğu şeklinde, çoğu zaman pişmiş olarak tüketilmektedir.

Meğer dilimleyip bekletmek zehir saçıyormuş! Uzmanlar uyarıyor: İşte dilimlenen soğanın şaşırtan zararları #1

İçerisinde A,B,C vitaminleri barındıran soğan, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği şeklinde antioksidan bakımından da oldukça zengindir. Bir fazlaca hastalığa karşı kalkan görevi görmüş olduğu malum soğan, dilimlendiği takdirde ise geri dönülemez bazı hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Buzdolabında saklansa bile bakteri oluşturuyor!

Uzmanlar ve meydana getirilen araştırmalar, pişmeden olarak şekilde kesilen soğanların gizleme kaplarında yada buzdolabının içinde muhafaza edilmesi halinde bile bakteri oluşturduğunu göstermektedir. Bu sebeple kesilen soğanlar kesinlikle bekletilmeden tüketilmelidir.

Meğer dilimleyip bekletmek zehir saçıyormuş! Uzmanlar uyarıyor: İşte dilimlenen soğanın şaşırtan zararları #2

Zehirlenmeye kadar gidebiliyor

Eğer soğan yanlış bir halde tüketilirse vücudun enfeksiyon kapmasının yanında besin zehirlenmesine bile sebep olabiliyor. Ek olarak yarım kalmış bir soğanın ertesi gün yenmesi yada yiyeceklere konması da çekince oluşturuyor. Öyleki ki bu durum zehirlenmelere kadar gidebiliyor.

Artıyorsa evin bir odasına koyun

Eğer doğradığınız soğanlar artıyorsa, bu sebeple evin bir kısmına koyarak havadaki mikropları öldürme amaçlı kullanmak daha yararlı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.