İşte düşündüğünüzden daha çok katkı maddesi içeren 13 ürün

22.07.2022
İşte düşündüğünüzden daha çok katkı maddesi içeren 13 ürün


Ultra işlenmiş gıdalar cipslerin, şekerlemelerin ve gazlı içeceklerin ötesinde birçok değişik yerde karşınıza çıkabilir. İşte düşündüğünüzden daha çok işlenmiş ve katkı maddesi içeren 13 ürün.

Ultra işlenmiş gıdalar her yerde: İşte düşündüğünüzden daha fazla katkı maddesi içeren 13 ürün

Endüstriyel gıdaları rejimden çıkarmak oldukça zor olsa gerek. Ultra işlenmiş gıdaların genel sıhhat için fena olduğu iyi bilinmektedir. Paketli tatlılar, şarküteri ürünleri, hazır yemekler, aperatif kekler… Tüm bu ürünler, potansiyel olarak insanlara zararı olan olabilecek çeşitli dönüşüm süreçlerinden geçer.

Yüksek şeker içeriklerinin yanı sıra, sıhhat riski oluşturmalarının ana sebeplerinden biri, üreticilerin onlara doku, lezzet ve daha iyi koruma sağlamak için koydukları besin katkı maddeleridir. Avrupa Besin Güvenliği Ajansı raporuna bakılırsa, işlenmiş ürünlerin dörtte üçü daima minimum bir katkı maddesi ihtiva eder ve yüzde 53’ü minimum üç katkı maddesi ihtiva eder.

Besin katkı maddeleri, belirli bir amaç için üretimin çeşitli aşamalarında gıdalara kasıtlı olarak eklenen maddelerdir. Kullanımları, öncesinden bir risk değerlendirmesi temelinde izin verilen katkı maddelerinin listesini oluşturan ve bilhassa kullanım koşullarını tanımlayan yönetmeliklere göredir.

Ultra işlenmiş gıdalar her yerde: İşte düşündüğünüzden daha fazla katkı maddesi içeren 13 ürün #1

Kalp ve damar hastalıkları riskini artırıyorlar

Ultra işlenmiş gıdaların tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılması gerekir. Tatlı bağımlısıysanız taze ürünleri tercih edin. Dondurma yerine birazcık ballı yada şekerli yoğurt yada aşırı işlenmiş bir tatlı yerine meyve salatası yiyebilirsiniz.

Ultra işlenmiş gıdaların vücutta oldukca süratli emilerek insülin üretimini arttırdığı onlarca defa kanıtlanmıştır. Fazlaca fazla insülin kanser, kalp ve damar hastalıkları ve aşırı kiloluluk oluşumunu tetikler.

Emek harcamalar, ultra işlenmiş ürünlerin aşırı tüketiminin bilhassa kalp ve damar hastalıklarından ölüm riskini artırdığını gösteriyor.

Ultra işlenmiş gıdalar her yerde: İşte düşündüğünüzden daha fazla katkı maddesi içeren 13 ürün #2

Uzak durulması ihtiyaç duyulan ultra işlenmiş 13 ürün

İşlenmiş besin, dönüşüme uğramış (mesela kesme, doğrama, karıştırma yada pişirme benzer biçimde) bitkisel yada hayvansal hammaddelerden elde edilmiş ve şeker, yağ, tuz yada yiyecek pişirmede yaygın olarak kullanılan öteki malzemeler eklenen gıdlardır. Konserveler, ekmekler, peynirler, füme et ve balıklar, tuzlu kuruyemişler bu kategoridedir.

Ultra işlenmiş besin ise oldukca sayıda endüstriyel dönüşüm sürecinden geçmiştir  yada birkaç endüstriyel katkı maddesi yada bileşen ihtiva eder. Ultra işlenmiş gıdalar yoğun fizyolojik, kimyasal yada biyolojik dönüşümler geçirmiş gıdalardır yada yüksek formüle edilmiş içerik maddeleri yada katkı maddeleri benzer biçimde mutfağınızda bulamayacağınız bileşenleri içeren gıdalardır.

Basitçe söylemek gerekirse, ultra işlenmiş gıdalar dönüşüm süreçlerinden geçmiştir ve çoğu zaman mutfağınızda olmayan bileşenler ihtiva eder. Mesela, raf ömrünü uzatmak yada lezzeti arttırmak için katkı maddeleri eklenmiş olur.

En yaygın 13 ultra işlenmiş besin şunlardır:

– Gazlı içecekler

– Acele makarnalar

– Hazır çorbalar

– Bir çok endüstriyel ekmek ve tahıl çubukları, enerji barları, endüstriyel kekler, kurabiyeler,cipsler

– Kahvaltılık tahıllar

– Bir çok margarin

– Aromalı sütlü içecekler

– Eklenmiş şekerler ve suni aromalarla meyvelerden meydana getirilen tatlılar

– Kullanıma hazır soslar

– Katkı maddeleri içeren sebze köfteleri (et ikameleri)

– Renklendiricili yada tatlandırıcılı sakızlar

– Toz yada zenginleştirilmiş ve öğün ikameleri benzer biçimde pazarlanan ve zayıflama ürünü olarak gösterilen şekerli gıdalar (yoğurt, içecek, bisküvi vb.)

– Formül sütler ve süt tozları

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.