İsveç’te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur’an-ı Kerim provokasyonu

15.04.2022
İsveç’te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur’an-ı Kerim provokasyonuLinköping kentinde Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yaktı.

İsveç’te geçen yıl olduğu şeklinde aşırı sağcı gruplar tarafınca Müslümanlara yönelik pvorokatif eylemler devam ediyor.

Polis korumasında Kur’an-ı Kerim yaktı

Linköping kentinde Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, polis eşliğinde Müslümanların yaşamış olduğu bölgede halka açık bir alana geldi. Elindeki Kur’an-ı Kerim’i yere bırakan Paludan, tepkilere aldırış etmeden çakmakla tutuşturduğu Kur’an’ı Kerim’i yaktı.

İsveç’te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur’an-ı Kerim provokasyonu – VİDEO

Polis, protestocuların uyarısını dikkate almadı

AA’nın haberine nazaran; meydanda toplanan ortalama 200 kişilik grup, Paludan’a tepki gösterdi. Grup, ırkçı liderin provokasyonuna izin verilmemesi için polise çağrıda bulunmuş oldu. Polisin çağrıları geri çevirmesi üstüne alanda vakalar çıktı. Grup, yolu trafiğe kapatırken, polise de taşlarla hücum etti.

İsveç te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur an-ı Kerim provokasyonu #1

Mikail Yüksel: “Bu iyi mi bir akıl tutulması”

Değişik Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel, ırkçı İslam düşmanı Paludan’ın yoğun polis koruması altında İsveç’in değişik kentlerinde Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam ettiğini söylemiş oldu. Yüksel, bilhassa Müslümanların yaşamış olduğu mahalleleri ve cami yakınlarını seçen Paludan’a izin verildiğini belirterek, şu görüşleri dil getirdi:

İsveç te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur an-ı Kerim provokasyonu #2

“İnsan hakları, din ve vicdan özgürlüğünü en yüksek perdeden korumak için çaba sarfeden İsveç’te polis koruması altında Müslümanların mahallerinde Kur’an yakılıyor. Polis, gözlerinin önünde mukaddes kitaplarının yakılmasını sağduyuyla seyretmesi için Müslümanlara davet yapıyor. Bu iyi mi bir akıl tutulması anlamış değilim.”

İsveç te aşırı sağcı politikacıdan polis korumasında Kur an-ı Kerim provokasyonu #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.