İsveç’te elektrik tutarları tüm zamanların en yükseğinde

18.08.2022
İsveç’te elektrik tutarları tüm zamanların en yükseğinde


Avrupa’nın boğuştuğu enerji krizinde İsveç’te artan elektrik tutarları ile boğuşuyor. İsveç’te yükselen faturalara karşı tutum şekilleri gündeme geliyor.

İsveç'te elektrik fiyatları tüm zamanların en yükseğinde

İsveç’te geçen hafta 4,7 kron (ortalama 8 lira) olan elektriğin bir kilovatsaatinin 7,68 krona (ortalama 12 lira) yükselerek tüm zamanların en tepe noktasına ulaştı.

Elektrik tutarları tüm zamanların en yükseğinde

Bixia Enerji Şirketi’nin analisti Jonas Sigvardsson, ülkesinin devlet televizyonu SVT’ye yapmış olduğu açıklamada, İsveç’te elektrik fiyat artışlarının tüm zamanların rekorunu kırdığını söylemiş oldu.

Avrupa’daki gaz tutarları yükselince elektrik faturaları da terfi etti

Geçen hafta 4,7 kron (ortalama 8 lira) olan elektriğin bir kilovatsaatinin 7,68 krona (ortalama 12 lira) yükseldiğini aktaran Sigvardsson, üstün dereceli fiyat artışlarını Avrupa’daki gaz fiyatlarının yükselmesine bağladı.

Rüzgar enerjisi yetersiz kaldı

Sigvardsson, “Rüzgar enerjisinin ve ulusal elektrik üretiminin düşük kalması da elektrik fiyatlarını tetikledi.” ifadesini kullandı.

Elektrik tutarları yüzde 100 arttı

Elektrik fiyatlarının geçen seneye gore yüzde 100 arttığının altını çizen Sigvardsson, bu kış İsveç’te elektriğin bir kilovatsaatinin 12 krona çıkmasını beklediklerini aktardı.

İsveç te elektrik fiyatları tüm zamanların en yükseğinde #1

Halk tasarrufa çağrı edildi

Başbakan Magdalena Andersson da mevzuyla ilgili, halkı elektrik tasarrufu hayata geçirmeye çağrı ederek, “Elektrik tutarları yalnız İsveç’i endişelendiren bir mevzu değil.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.