İsveç’ten, Türkiye’yle terörle mücadelede iş birliği mesajı

26.05.2022
İsveç’ten, Türkiye’yle terörle mücadelede iş birliği mesajıBaşbakan Andersson, Ankara ile temas halinde olduklarını söylemiş oldu. Andersson, “Terör örgütlerine tabanca ve para göndermiyoruz” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, resmi temaslarda bulunmak suretiyle İsveç’in başkenti Stockholm’e gitti.

Michel, burada İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile internasyonal mevzuları ele aldı.

“Türkiye ile diyalog devam ediyor”

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Andersson’un gündeminde, ülkesinin NATO’ya üyelik süreci ve Ankara’nın tavrı vardı.

Türkiye ile NATO için görüşme yapmayı önemsediklerini ifade eden Andersson, “İsveç’in Türkiye ile diyaloğu devam ediyor. Bu diyaloğun sürmesini sabırsızlıkla umuyorum.” dedi.

İsveç’ten, Türkiye’yle terörle mücadelede iş birliği mesajı VİDEO

“Sulh, güvenlik ve terörizmle savaşım alanlarında…”

Andersson, AB ve öteki NATO üyesi devletlerden askeri ittifaka müracaat mevzusunda aldıkları destek sunar dolayısıyla da memnun olduklarını dile getirdi.

İsveç Başbakanı, “Daha ilkin belirttiğim benzer biçimde, İsveç-Türkiye ikili ilişkilerini sulh, güvenlik ve terörizmle savaşım alanlarında güçlendirmeyi isterim.” ifadesini kullandı.

“Terör örgütlerine tabanca ve para göndermiyoruz”

Terör örgütlerine para göndermediklerini söyleyen Andersson, ”İsveçli diplomatlar Ankara’da. Terör örgütlerine tabanca ve para göndermiyoruz. Medyada çıkan ya da belirsiz olan şeyleri tartışıp, konuşup açıklığa kavuşturacağız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

İsveç ten, Türkiye yle terörle mücadelede iş birliği mesajı #1

Michel: Avrupa daha güvenli olacak

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de AB’nin İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini ve Avrupa’yı daha güvenli hale getireceklerini kaydetti.

AA’nın haberine bakılırsa, Avrupa ülkelerinin Rus gazından bağımsız bir hale gelmesi icap ettiğini vurgulayan Michel, gelecek hafta yapılacak AB zirvesinde AB’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları mevzusunda bir karar çıkmasını umduğunu dile getirdi.

Pençe Kilit bölgesinde İsveç yapımı tanksavar ele geçirildi – Haberi için tıklayınız –

İsveç ten, Türkiye yle terörle mücadelede iş birliği mesajı #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.