İtalya’da Sergio Mattarella tekrardan cumhurbaşkanı oldu

30.01.2022
İtalya’da Sergio Mattarella tekrardan cumhurbaşkanı olduİtalya’da mevcut Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, partilerin talebi üstüne ikinci dönemde de vazife almayı kabul etmişti. Seçimlerdeki 8. turda tekrardan Cumhurbaşkanı görevine seçildi.

İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi 8. turda sonuçlanarak, Sergio Mattarella Cumhurbaşkanı oldu.

MECLİS ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇTİ

Partiler arası çekişmelerin olduğu, ittifakların ortak aday çıkaramadığı, sağ ve sol partilerin birlik olmakta zorlandığı seçimde 8 tur geride kalmıştı.

Senato Başkanlığı’nı yürüten Casellati ise cumhurbaşkanı talibi olarak gösterilmişti sadece kafi salt çoğunluğa ulaşamadığı için seçilememişti.

İtalya’da Sergio Mattarella tekrardan cumhurbaşkanı oldu – Video

8. TURDA CUMHURBAŞKANI BELLİ OLDU

Partilerin ortak talebi üstüne tekrardan Cumhurbaşkanlığı görevini kabul eden Sergio Mattarella, 8. turda bir kez daha Cumhurbaşkanı seçilerek koltuğa oturdu.

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #1

“ÇAĞIRILAN VAZİFEDEN KAÇILMAZ”

Cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale’de bir konuşma icra eden Cumhurbaşkanı Mattarella, parlamenterlere ve bölge delegelerine kendisine duydukları itimat için teşekkür ederek, “Ciddi sıhhat, ekonomik ve toplumsal acil durumdan geçtiğimiz bu zor günler mesuliyet duygusuyla hareket etmeyi gerektiriyor. Bu koşullar, kişinin çağrıldığı vazifelerden kaçmamasını gerektirir ve değişik kişisel değerlendirmelerine de üstün gelmelidir.” dedi.

Sergio Mattarella, parlamentonun kararını saygıyla kabul ettiğini belirterek, bundan sonrasında halkın beklenti ve umutlarını karşılamak için taahhütleri bulunduğunu beyan etti.

Cumhurbaşkanı Mattarella, 3 Şubat’ta yemin ederek, ikinci 7 senelik vazife dönemine başlamış olacak.

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #2

ÖNEMLİ LİDERLERDEN KUTLAMA MESAJI GELDİ

Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Mattarella’yı tekrardan seçilmesinden dolayı kutlama etti.

Sergio Mattarella, İtalya’da cumhurbaşkanı seçmek suretiyle toplanan “Büyük Seçici Meclis”te dün meydana getirilen 8. tur oylamada, 983 seçici delegenin 759’unun oyunu alarak, ikinci kez bu göreve seçildi.

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #3

İTALYA’DA BİR CUMHURBAŞKANININ ALDIĞI EN YÜKSEK İKİNCİ OYU ALDI

Mattarella’nın almış olduğu 759 oy, İtalya’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri tarihinde bir cumhurbaşkanının almış olduğu en yüksek ikinci oy sayısı oldu. 1978’de Sandro Pertini 832 oyla en yüksek oyu alarak bu göreve seçilmişti.

İtalya da Sergio Mattarella yeniden cumhurbaşkanı oldu #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.