İYİ Parti lideri Akşener’in sözlerine EGM’den izahat: “Ben söyledim oldu” mantığıyla…

02.04.2022
İYİ Parti lideri Akşener’in sözlerine EGM’den izahat: “Ben söyledim oldu” mantığıyla…


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in grup toplantısında “Polislerin görevleri esnasında mobbing, ağır emek verme koşulları ve siyasal baskılar şeklinde ciddi sorunlarla karşılaştığını ve bunlara bağlı olarak intihar vakalarının yaşandığı” iddialarına ilişkin Güvenlik Genel Müdürlüğünden izahat yapılmış oldu.

AKŞENER’İN SÖZLERİNE EGM’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“15 Temmuz hain darbesini, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve aziz milletimizle omuz omuza kahramanca engellemiş olan, şehitler veren, gazi olan teşkilatımız, sonraki süreçte de içindeki FETÖ sızmalarını hızlıca ve titizlikle ayıklamıştır. Darbe girişimi öncesinde 273 bin olan personel sayımız, 34 bin 636 kişinin ihraç edilmesi ile ilkin 239 bine kadar gerilemiş, soruşturma süresince açığa alınanlarla beraber 230 binin altına düşmüştür. Personel eksikliğinin, vatandaşımızın refah ve asayişinin temininde herhangi bir zafiyete yol açmaması için, yeni personel alımları ve eğitimleriyle giderilinceye kadar, tüm personelimiz, mesai mefhumu gözetmeden yüksek bir fedakârlıkla vazife halletmeye devam etmişlerdir.

Bu zamanda birçok personelimiz ve pandemi döneminde de personelimizin bir kısmı, 12/12 emek verme saatleri esasına gore mesaisini büyük bir fedakârlıkla yerine getirirken bununla beraber, aynı çevrelerin Pandemi sürecinde de dizgesel itham ve karalama kampanyalarına maruz kalmış olduğu tüm kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Türkiye’nin o tehlikeli sonuç günlerinde Türk Polisi bir taraftan PKK, FETÖ, DHKP/C, DAEŞ şeklinde terör örgütleri ile savaşım ederken, bir taraftan da uyuşturucu, siber suçlar, organize suçlar, asayiş, trafik şeklinde tüm vazife alanlarındaki mücadelesini başarıyla devam ettirmiş, derhal tüm başlıklarda pozitif trendler elde etmiştir. Tüm bu süreç ilerlerken gerek yeni alımlarla gerekse Çarşı ve Mahalle Bekçilerimizle, personel eksikliğimiz giderilmiş, niteliği cemiyet tarafınca da kabul edilen hizmetlerimiz milletimizle buluşmuştur.”

“‘BEN SÖYLEDİM OLDU’ MANTIĞIYLA BEYANLARDA BULUNMAK, DEVLET UMURU GÖRMÜŞ BİR ANLAYIŞLA BAĞDAŞMAMAKTADIR”

15 Temmuz darbe girişiminden sonrasında normalleşme başlamış olan süreçle 21 Şubat 2020 tarihinde piyasaya sürülen genelge ile “mesai saatlerinde düzenlemeye gidilmesi ve polis merkezi amirlikleri ile resmi ekiplerde 8/24 ve 12/36 emek verme sistemine geçilmesi” emirinin verildiği belirtilen açıklamada, “Sonrasında meydana getirilen çalışmalarda personelimizin yüzde 29’unun 12/24; yüzde 16’sının 12/36 ve 8/24, yüzde 27’sinin 08.00-17.00 (düzgüsel mesai), yüzde 27’sinin de operasyonel birimlerin kendi emek verme sistemi doğrultusunda çalmış olduğu görülmüştür.

12/24 sisteminin moral motivasyonu ve toplumsal yaşamı negatif etkilediği gözlendiği için 30 Mart tarihindeki ‘mesai saatleri’ temalı genelge ile 2020 yılı başlangıcında başlamış olan ‘mesai saatlerinde değişikliğe gidilmesi’ yönündeki çalışmanın hızlandırılması talimatı verilmiştir. Gerek bakanlığımız, gerek genel müdürlüğümüz yazılı ve sözlü talimatlarla periyodik olarak, ‘polisimizin artık 12/24 emek harcamaması, 8/24 yada 12/36 emek harcaması icap ettiğini’ defaten bildirmiş, 12/24 emek verme sisteminin kısa süre içinde tümüyle sonlandırılması hedeflenmiştir.

15 Temmuz sonrası ortaya çıkan fiili sürecin etkilerinin zaman içinde giderildiği, tamamen normale geçmek için 2020’den itibaren defaten yazılı ve sözlü olarak, 30 Mart’ta da genelge ile emek verme saatleri duyarlılığımızı iletmemize karşın, ‘ben söyledim oldu’ mantığıyla beyanlarda bulunmak, devlet umuru görmüş bir anlayışla bağdaşmamaktadır.

“TEESSÜFLE KARŞILADIĞIMIZI BELİRTMEK İSTERİZ”

8 Kasım 1996-30 Haziran 1997 tarihleri içinde 7 ay 22 gün süreyle İçişleri Bakanlığımızı da meydana getiren Meral Akşener’in, polislerimiz ve Güvenlik Teşkilatımızla ilgili haksızlık içeren sözlerini; teşkilatımızın emek verme ahengi ve anlayışını bilmesi ihtiyaç duyulan bir şahıs olması sebebiyle teessüfle karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Üzüntüyle bir not daha vermek isteriz: Uyuşturucu, terörle savaşım ve birçok alanda polislerimiz şehit oldu. Polis uçağımız düştü, kahraman mesai arkadaşlarımız şehit oldu. Tüm bu acılarımızda Meral Akşener bir kez bile bizi arayıp başsağlığı dileklerini iletmemiştir.

Eski İçişleri Bakanı olarak teşkilatımızla kurduğu yegane irtibatın, defaten yazılı olarak, bir kez de ilgili daire başkanımızla telefonla görüşme talep etmek suretiyle kendi koruma mensubunun sayılarının arttırılması hakkında olması da aziz milletimizin takdirine havale etmek durumunda olduğumuz bir mevzudur” ifadeleri kullanıldı. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yoğun tempo! Erdoğan'dan kritik temasYoğun gidişat! Erdoğan’dan tehlikeli sonuç temas
Ethem Sancak AK Parti'den ihraç ediliyor! Ethem Sancak AK Parti’den ihraç ediliyor!
Dünya Sağlık Örgütü’nden yeni salgın uyarısı!Dünya Sıhhat Örgütü’nden yeni salgın uyarısı!YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.