İzmir-İstanbul-Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

03.05.2023
İzmir-İstanbul-Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

[ad_1]

İçindekiler

İzmir-İstanbul-Bakü Mega Teknoloji Koridoru, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun katılımıyla açılarak, yeni çalışmalara ümit verdi.

DHA

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Toplu Açılış Töreni gerçekleştirildi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve
Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla, İzmir’in Urla
ilçesindeki Bilişim Vadisi İzmir Kampüsü’nde meydana getirilen törende,
İzmir-İstanbul-Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı.

Bakan Varank, açılışta yıl sonuna kadar buraya başvuracak ön kuluçka ve kuluçka firmalarından
asla ücret alınmayacağını söylemiş oldu.

İzmir-
İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru resmi açılışı yapılmış oldu

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet
Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla düzenlenen törende, Teknopark İzmir Binası,
Teknopark İzmir Kuluçka Merkezi, Besin Mühendisliği ve Biyomühendislik Bölümleri
Binası, GSB Yurt Binaları, Rüzgar Enerjisi Meteorolojisi Araştırma Merkezi,
Hücresel Görüntüleme Emekleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İzmir-
İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru resmi olarak açıldı.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Bilişim Vadisi İzmir vaadimizdi”

Törende konuşan Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu ifadeleri kulandı:

Bilişim Vadisi İzmir bizim 2018 yılı seçim vaadimizdi. Söz verdik ve hamdolsun yerine getirdik. Gene Bilişim Vadisi İstanbul da faaliyetine başladı. Mega Teknoloji Koridoru internasyonal alana uzayarak Bakü’ye kadar genişledi.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Yeni teknolojiler üretilecek”

Böylece, Bilişim Vadisi’ni internasyonal marka yapma yolunda mühim bir eşiği daha aşmış olduk. Bu koridor ile Kocaeli, İstanbul, İzmir ve Bakü içinde teknolojik ve ekonomik ilişkiler gelişecek, karşılıklı deneyim aktarımı güçlenecek. İş birliği ve ortaklıklar teşvik edilerek yeni teknolojilerin, ürünlerin ve hizmetlerin üretilmesine katkı sağlanacak.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Teknoloji görmek isteyen İzmir’e gelecek”

Teknoloji görmek isteyen İzmir’e gelecek, Bilişim Vadisi İzmir’i ziyaret edecek. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızla oturduk çalıştık. Yıl sonuna kadar buraya başvuracak ön kuluçka ve kuluçka firmalarından asla ücret almayacağız. Gençlerimiz gelsinler, fikirlerini getirsinler, burada kabul olduklarında yıl sonuna kadar kendilerinden ücret almayacağız.

“Son 20 yılda inşa edilen teknoloji altyapılarının önemini bir kez daha ortaya
koydu”

Geçen 1 ay süresince devreye alınan teknolojik atılımların,
son 20 yılda inşa edilen teknoloji altyapılarının önemini bir kez daha ortaya
koyduğunu belirten Bakan Varank, şu detayları verdi:

“Bu devasa hamleler, insan deposu kapasitemizin ne denli geliştiğinin göstergesi oldu. Türkiye’nin uzaydaki varlığını artırmaktan, Mavi Vatan’daki gücümüzü pekiştirmeye, aşı ve ilaç teknolojilerindeki yatırımlardan, çip tasarımı ve üretimi için yaptığımız yatırımlara, ilk elektrikli ana hat lokomotifinin raylara indirilmesinden, elektrikli araçlara hizmet edecek batarya vizyonunun gaziantep escort bayan hayata geçirilmesine kadar geleceğin teknolojilerinde kuvvetli adımlar attık. Malumunuz Ulusal Uzay programı hedeflerine yönelik adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Uydumuzdan ilk görüntüler de gelmeye başladı”

Altı yıl ilkin çalışmalarına başladığımız Türkiye’nin metre altı çözünürlüğünde olan ilk yerli ve ulusal uydusu İMECE uzaydaki görevine başladı. 680 kilometre uzakta, dünya çevresinde günde 14 kez dönen uydumuzdan ilk görüntüler de gelmeye başladı. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız..

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Türk bayrağını
internasyonal uzay istasyonunda gururla temsil edecek Türkiye’nin ilk uzay
yolcuları açıklandı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk bayrağını
internasyonal uzay istasyonunda gururla temsil edecek Türkiye’nin ilk uzay
yolcularını açıkladığını vurgulayan Bakan Varank, şöyleki konuştu:

“Senelerdir Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda vazife meydana getiren kahraman pilotumuz Alper Gezeravcı, asil uzay yolcusu olarak Internasyonal Uzay İstasyonu’nda vazife meydana getirecek. TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsü’nün resmi açılışını geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Bu merkezle, Türkiye’nin biyoteknoloji sektöründeki potansiyelini artıracağız. Bu alanlarda çalışan bilim insanlarımız, araştırmacılarımız, startuplarımız yurt dışındaki altyapıları değil kendi ülkelerindeki altyapıları kullanacaklar.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Türkiye’de ilk kere 65 nanometre büyüklüğünde yarı iletkenler üretmemiz mümkün olacak”

Yeni kuracağımız TÜBİTAK Çip Üretim Tesisi geçtiğimiz hafta tanıtımını yaptığımız öteki vizyoner projemiz. Bu tesisin tamamlanmasıyla beraber 12 ay içinde Türkiye’de ilk kere 65 nanometre büyüklüğünde yarı iletkenler üretmemiz mümkün olacak. Ülkemiz için eleştiri olan kimlik kartı çipleri, hususi işlemciler, yerli sanayimizin gerekseme duyup temin etmekte güçlük yaşamış olduğu tüm devreler, burada üretilebilecek.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“TCG Anadolu’yu Türk Silahlı Kuvvetleri’mize teslim ettik”

Ek olarak Türkiye olarak müdafa sanayinin enerjisini de yerli ve
ulusal teknolojilerle fazlaca daha ilerilere taşıdıklarını ifade eden Bakan Varank, şu detayları verdi:

Donanmamızın amiral gemisi TCG Anadolu’yu Türk Silahlı Kuvvetleri’mize teslim ettik. İnsansız hava araçlarının iniş-kalkış yapabileceği, kendi alanında dünyanın ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu, Türkiye Yüzyılı’nın mühim nişanelerinden biri.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“İstanbul’da 140 bin vatandaşımız TCG Anadolu’yu ziyaret etti”

TCG Anadolu, Türkiye’nin müdafa sanayindeki enerjisini ve teknolojik kabiliyetlerini ortaya koyması açısından da fazlaca mühim bir simge. İstanbul’da 140 bin vatandaşımız TCG Anadolu’yu ziyaret etti. İnşallah bu hafta da İzmir’e Alsancak Limanı’na demirleyecek. İlk yerli ana hat lokomotifi, internasyonal sertifika almak için kontrol sürüşlerine başladı.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Elektrikli araçlar mevzusunda bir vizyon ortaya koyduk”

10 yıl içinde 500 tane lokomotif üreterek cari açığın azaltılmasına ciddi katkı sağlayacağız. Elektrikli araçlar mevzusunda bir vizyon ortaya koyduk, bu işe bütüncül bir halde yaklaştık. 81 ilde 1572 şarj istasyonu kurulumuna destek verdik. Togg akıllı cihazlarının bataryalarını üretmek suretiyle SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün temelini attık. Elektrikli vasıta vizyonumuzun ilk adımı olan yerli ve ulusal otomobilimiz Togg’la, Türkiye’nin teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerini tüm dünyaya gösterdik..

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Biz fabrikayı kurduk, otomobili ürettik”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini
hatırlatan Bakan Varank, yaşananları şöyleki aktardı:

Hatırlayın. Bakanlar, başbakanlar, cumhurbaşkanları bir araya geldi. ‘Otomobil üretiyoruz’ dediler. ‘Nerede?’ demişti. İşte şimdi o otomobil burada. Urla’da kapının önünde duruyor. Biz fabrikayı kurduk, otomobili ürettik. Bu sefer Kılıçdaroğlu sanki bugüne dek her gün yerli otomobil üretiliyormuş benzer biçimde ‘Otomobil üretmek artık basit bir vaka. Ürettiğin otomobili kime satacaksın?’ diye sordu.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Türk milleti bu aracı alıyor”

Kime sattığımızı görüyorsunuz değil mi? Onun aksine, ülkesine inanan, Türk mühendislerine güvenen, Türkiye’nin otomobiline büyük bir teveccüh gösteren Türk milleti bu aracı alıyor. Togg’da teslimatlar başladı. Elazığ, Isparta, Adana, İzmir, Bursa, Kocaeli ve İstanbul ilk teslimatlar yapılmış oldu. İnşallah 2025 senesinde biz bu araçları tüm dünyaya da satacağız.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Kendi hayal dünyalarında bir rota çizmişler, onu kanıtlama etmeye çalışıyorlar”

Son zamanlarda biz yeni teknolojileri açıkladıkça, birilerinin dengesi iyice şaşıyor. Togg için ‘Gemlik’te yapılmıyor, İtalya’dan geliyor’ yalanını ortaya atanlar oldu. Kendi hayal dünyalarında bir rota çizmişler, onu kanıtlama etmeye çalışıyorlar. ‘Gece gümrüklerden gizlice araçları getiriyorlar’ diyorlar. Türkiye’de asla işini bilen bir gazeteci yok mu? Var ise böyle bir durum bulsunlar, çıkarsınlar ortaya. Meydan okuyorum. Hadi buyurun kanıtlama edin. Var ise yoksa karalama.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Tanrı aşkına bir kez de mutlu olun”

TEKNOFEST’e değinen Bakan Varank, şöyleki konuştu:

“Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST için ‘Panayır, Türkiye’ye ne faydası var’ diyenler, kendileri hangi icraatı ortaya koyabilmişler? Teknolojisini tüm dünyaya kanıtlamış SİHA’larımıza ‘Oyuncak’ diyenler, TCG Anadolu için ‘İki bomba atsan batar’ diyenler, Tanrı aşkına bir kez de mutlu olun. Kutlama, teşekkür aslına bakarsanız beklemiyoruz. Bir kere de en azından hazmedin. En azından bir kere de sesinizi çıkartmayın. Bu şekilde bir muhalefeti maalesef karşımızda göremiyoruz. Bu bir karşıcılık anlayışı değil. Bununla Türkiye’yi ileriye götürmek mümkün değil. İnşallah biz o muhalefetin de yerlisinin ve millisinin geliştirilmesine katkı sağlıyoruz.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Eleştirilerin dozajının düştüğünü görüyoruz”

Eleştirilerin dozajının düştüğünü görüyoruz. Ikimiz de durmadan, yorulmadan teknoloji altyapısı yatırımlarına devam ediyoruz. Bugün Mega Teknoloji Koridoru açılışı ile Bilişim Vadisi’ni İzmir’e, İstanbul’a ve Bakü’ye genişletiyoruz. Hatırlarsanız, Türkiye’nin teknoloji üssü Bilişim Vadisi’nin açılışını, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 2019 senesinde gerçekleştirmiştik. 3,5 milyon metrekarelik alan üstüne kurulu olan Bilişim Vadisi şu an ülkemizin en büyük teknoparkı. Bilişim Vadisi kuruluşundan bu yana, müdafa sanayinde elde ettiğimiz başarıların sivil alana taşınmasına öncülük ediyor.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Bilişim Vadisi İzmir ise 63 bin metrekare kapalı alana haiz”

Mobiliteden informasyon kontakt teknolojilerine, yazılımdan tasarıma kadar birçok eleştiri sektörde İstanbul ve Kocaeli kampüslerinde 500’e yakın şirket vadimizde yer ediniyor. Bilişim Vadisi İzmir ise 63 bin metrekare kapalı alana haiz. Yerli ve yabancı birçok teknoloji girişimcisine ev sahipliği meydana getirecek. 6 binden fazla insanımıza istihdam sağlayacak. Sıhhat ve ziraat teknolojileri başta olmak suretiyle ‘Mobilite’, ‘Bağlantı Teknolojileri’, ‘Akıllı Şehirler’, ‘Siber Güvenlik’, ‘Tasarım ve Oyun Teknolojileri’ne odaklanacak kuvvetli bir platform olarak ön plana çıkacak.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

Bugün değişik binalar da açıldı

Bugün ek olarak Teknopark İzmir B1 ve B2 binaları, Kuluçka
Merkezi, Rüzgar Enerjisi Araştırma Merkezi, Hücresel Görüntüleme Araştırma
Merkezi, Biyomühendislik ve Besin Mühendisliği Kısmı Hizmet Binaları ve bin
şahıs kapasiteli talebe yurtlarının da açılışının yapıldığını söyleyen Bakan
Varank, şu ifadeleri kullandı:

Düşünün tek kalemde bu kadar işe imza atıyoruz. Bizlere diyorlar ki; bu tarz şeyleri seçim için yaptınız. Ben TCG Anadolu’ya 7 yıl ilkin başladım. Biz seçim için bir iş yapmıyoruz. Biz seçimden seçime çalışan bir iktidar değiliz. Biz milletimize hizmet etmenin ne kadar çekmeköy escort şerefli ve onurlu bulunduğunu bilen bir iktidarız. Biz bugün bu atılımları gerçekleştiriyoruz fakat bunların fazlaca daha güzellerini bizim gençlerimiz hayata geçirecek.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“İzmir, Ulusal Savaşım’nin öncüsü bir kent”

Törende konuşma meydana getiren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem
Kasapoğlu, şöyleki konuştu:

İzmir öncü bir kent. Her şeyden ilkin İzmir, Ulusal Savaşım’nin öncüsü bir kent. Düşmana ilk kurşunu atan, direniş sembolü bir kent. İzmir İktisat Kongresi ile ulusal ekonomide de öncü ruhun temsilcisi. İzmir sanayisiyle, ticaretiyle, ülkemize yeni ufuklar açan bir kent. Dinamizmiyle, örneksiz ruhu ve karakteriyle gençliğin şehri İzmir. Bugün İzmir’de gene yeni bir başlangıç yapıyoruz. Ulusal teknoloji hamlemizin mühim aşamalarından birini İzmir’den açıyoruz.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Havada, karada, denizde, nerede olmak gerekiyorsa oradayız”

Türkiye, artık hayallerine yürüyen bir ülke. Türkiye’de ortaya çıkan sonuçlar, bu ülkenin evlatlarının alın teriyle ortaya çıkan sonuçlar, hayallerimizi gerçekleştirirken, yeni ufuklara koşuşumuzu bizlere müjdeliyor. Havada, karada, denizde, nerede olmak gerekiyorsa oradayız. sancaktepe escort Birileri hayal dahi edemez bizim yaptıklarımızı. Onların hayal edemediklerine, balçık atarak örtmeye kalktıklarına ulaşmak nasip meselesidir.

İzmir- İstanbul- Bakü Mega Teknoloji Koridoru açıldı

“Bu ülkenin evlatlarının yerli ve ulusal ruhla önde
olmaya devam edeceklerine inanıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve liderlik
ruhuyla, bundan sonrasında da bu ülkenin evlatlarının yerli ve ulusal ruhla önde
olmaya devam edeceklerine inandığını belirten Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyleki
sürdürdü:

Türkiye, 21 yılda büyük bir dönüşüm gerçekleştirmiş oldu. Altyapısıyla, sağlığıyla, eğitimiyle, turizmiyle görkemli bir süreç. Birileri Türkiye’yi geri döndürmeye, eski köhne anlayışlara götürmeye çaba ediyorlar fakat milletimiz basireti, ferasetiyle asla bugünlerden, bu mühim kazanımlardan geri dönüşe fırsat vermeyecektir. Bugün İYTE’deki açılışlar, genç odaklı siyasetin ürünü. Yurtlar, Türkiye’nin yüz akı yatırımlarımızdan. İzmir’de başvuran tüm öğrencilerimizi yurtlara yerleştirdik. Türkiye’nin yurt konusunu bir mesele olarak istismar etmeye kalkanlar bulundukları mahalli yönetimlerde bağdatcaddesi escort kaç kapasiteli yurt yaptıklarının hesabını versinler. Kent hastanelerimizi başlattığımızda kötüleyenler, pandemi döneminde bu vizyonun iyi mi engin bir vizyon bulunduğunu fark ettiler. Mevcud bir çabayı takdir etmek, o da bir nasip meselesidir. Bugün, burada fazlaca anlamlı açılışlar var. Ülkemiz genelinde bakanlığımızın yapmış olduğu binlerce tesis var.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.