İzmir’de 13 bin 500 konut inşa edildi

20.04.2022
İzmir’de 13 bin 500 konut inşa edildiİzmir’de toplumsal konut proje alanını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentte şu ana kadar 13 bin 500 konutun tamamlandığını açıkladı.


Murat Kurum: İzmir'de 13 bin 500 konut inşa edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Asil ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir Seferihisar’da yapımı devam eden TOKİ toplumsal konut projesini inceledi.

Seferihisar’ın Camikebir Mahallesi’nde yapımı devam eden proje hakkında data alan bakanlar sonrasında hazırlanan örnek daireyi gezdi.

Bakan Asil ile beraber proje alanını da inceleyen Bakan Kurum, yapmış olduğu açıklamada, İzmir’in zelzele riskini bertaraf etmek için kent merkezinde İzmir tarihinin en büyük dönüşüm projesini gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “İzmir kent merkezinde 5 bin 400 konutun yılsonuna kadar teslimleri yapılacak. Bunun haricinde ilçelerimizde de zelzele dönüşümüne ilişkin konutlarımızı yapıyoruz. Bu çerçevede Seferihisar‘da bulunduğumuz alanda ortalama bin 50 bağımsız bölümden oluşan, mahalli mimariye uygun, kayrak taşlarıyla kaplanmış, bölgenin renkleri ile dokusunu yansıtan projemize ilişkin 22 bin müracaat aldık. Çekilen kuraların arkasından kısa zamanda vatandaşlarımızla sözleşmelerimizi imzalayacağız. Bu yılsonunda buradaki konutlarımızı teslim edeceğiz” dedi.

“Şu an 10 bin 200 bağımsız bölümden oluşan konut inşaatlarımız devam ediyor”

Bugüne dek TOKİ eliyle İzmir’de tamamlanan konut sayısının 13 bin 500 bulunduğunu açıklayan Kurum, “Maddi kıymeti ortalama 9 milyar liralık yatırımı İzmir’imize yaptık ve bu aşamada yurttaşlarımıza teslim ettik. Hastanelerimiz, stadyumlarımız, okullarımız, camilerimiz şeklinde İzmirlerimizin gereksinim duyduğu projeleri le tek tek gerçekleştiriyoruz. Şu an 10 bin 200 bağımsız bölümden oluşan konut inşaatlarımız devam ediyor. Biz İzmir’imize şu sözü verdik. Zelzele riskini bertaraf etmek amacıyla İzmir’in her yerinde dönüşüm anlayışıyla projelerimizi gerçekleştireceğiz. Bu sayede inşallah zelzele riskini bertaraf edecek adımları atacağız. Milletimizin ve belediyelerimizin de elini taşın altına koyacak süreci hep beraber yönetmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Murat Kurum: İzmir’de 13 bin 500 konut inşa edildi VİDEO

Belediyelere davet: Bakanlık olarak her türlü desteği vereceğiz

Belediyelere de davet icra eden Bakan Kurum, “Ikimiz de bakanlık olarak her türlü desteği verdiğimizi, vereceğimizi buradan belirtmek isterim. Bunun haricinde Seferihisar‘da yurttaşlarımızın teşkilatımıza ilettiği talepler var. Yeni toplumsal konut talepleri var. 2022 yılı içinde ilk olarak Seferihisar‘da oturan kardeşlerimize verilmek suretiyle toplumsal konut projesini TOKİ eliyle yapacağız. Gene burada esnafımızın endüstri sitesi yapılmasına ilişkin talepleri var. İnşallah mutabakata vardığımızda ya TOKİ ya da Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı ile beraber yapım sürecini gerçekleştirip endüstri sitesinde de esnafımızın rahat olacağı bir alanı kazandırmış olacağız. Sığacık’da 65 bin 000 metrekarelik alanda kaymakamlığımıza beraber millet bahçesi projelendirdik” dedi.

İHA’nın aktardığına gore Seferihisar’daki TOKİ alanında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yarımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Devamlı, İzmir milletvekilleri ve AK Parti Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın da bakanların yanında yer aldı.

Murat Kurum: İzmir de 13 bin 500 konut inşa edildi #1

Murat Kurum: İzmir de 13 bin 500 konut inşa edildi #2

Murat Kurum: İzmir de 13 bin 500 konut inşa edildi #3

Murat Kurum: İzmir de 13 bin 500 konut inşa edildi #4

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.