İzmir’de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sıhhat çalışanları rahatladı

18.04.2022
İzmir’de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sıhhat çalışanları rahatladıSalgın hastanesi olarak kullanılan Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’nde koronavirüs servisleri vakaların azalmasıyla kapatılırken, sıhhat çalışanları da da birazcık olsun rahatladı.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edilmiş olduğu 11 Mart 2020’den itibaren Sıhhat Bakanlığınca pandemi hastanesi duyuru edilen DEÜ Araştarmı Uygulama Hastanesinde 20 yataklı 2 yoğun bakım servisi ile 30 yataklı 7 servis Kovid-19 hastalarına hizmet vermek için ayrıldı.

1000 hasta yoğun bakımda tedavi görmüş oldu

Hastanede salgının başından bu yana 1000 hasta yoğun bakım servisinde, 3099 hasta ise Kovid-19 servislerinde tedavi görmüş oldu.

Son haftalarda olay sayılarının azalmasıyla DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi’nde bir Kovid-19 Yoğun Bakım Servisi ile 6 servis kapatıldı.

İzmir’de boşalan koronavirüs yoğun bakım servisleri, sıhhat çalışanlarını rahatlattı – VİDEO

4’ü yoğun bakımda 15 hasta tedavi görüyor

Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 4’e düştü, serviste ise 11 hastanın tedavisi sürüyor.

Azalan olay sayıları ve boşalan yataklar en o kadar da salgının başından bu yana Kovid-19 hastalarını iyileştirmek için savaşım veren sıhhat çalışanlarını sevindirdi.

Onlar olay sayılarının azalmasına karşın mesailerine ilk günkü özenle devam ediyor.

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #1

“Aşıyla beraber bu hastalığı yenmeye başladık”

Kovid-19 yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Ali Necati Gökmen, salgın sürecinin başından bu yana ilk kez olay sayısının bu kadar azaldığını söylemiş oldu.

Olay sayılarının azalmasında aşılanmanın mühim olduğuna dikkati çeken Gökmen, şunları kaydetti:

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #2

“Düşüşün havaların ısınması, aşı, toplumun belli bir kesiminin bu hastalığı geçirmesine bağlıyorum. Bunun haricinde zamanı ulaştığında her insanın aşılarını yaptırması ve asla aksatmaması gerekir. Bu hastalıkta koruyucu aşıdır. Yaz ayları erişince ruhsal olarak cemiyet bu hastalıktan sıkıldı. Bu sıcakta maskeleri kullanmaya devam etmemiz lazım. Bilhassa kapalı alanlara maskeyle girmemiz mühim. Aşı da olsanız kendinizi korumanız lazım. Aşıyla beraber bu hastalığı yenmeye başladık diye düşünüyorum. Bu hastalığın havalar soğumaya başlarsa yeniden pik yapma olasılığı var. Bu zamanda eski sistem şeklinde maske, mesafe, kendimize dikkat etmemiz lazım.”

Gökmen, hastanelerin yoğun bakım servislerinde tedavileri devam eden hastaların aşısız bulunduğunu, aşılanan hastaların süreci daha rahat geçirdiğini beyan etti.

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #3

“Salgının bu şekilde seyretmesini oldukça isterim”

Hemşire Melek Alçı da salgın sebebiyle 2 senedir ailelerinden ve evlatlarının uzak kaldıklarını söyledi.

Her sabah mesaiye ulaştığında boş yoğun bakım yataklarını görünce mutlu bulunduğunu vurgulayan Alçı, “Salgının bu şekilde seyretmesini oldukça isterim. Yaz döneminde geçen yıla oranla bayağı bir düşüş var. Demek ki aşılanma karşılığını buldu. İnsanlar aşılamaya yöneldi. Artık maskesiz dolaşmak istiyoruz. Hepimiz dikkat etsin, aşılarını olsunlar. ‘Yaz geldi.’ diye rehavete kapılmasınlar. Oldukça zor günler atlattık. Yoğun bakımın Kovid-19 kısmı boş kalsın. Biz düzgüsel yoğun bakım hastalarına bakalım.” diye konuştu.

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #4

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #5

İzmir de koronavirüs yoğun bakım servisleri boşaldı, sağlık çalışanları rahatladı #6

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.