İzmir’de münakaşa yaratan 9 Eylül afişleri

22.08.2022
İzmir’de münakaşa yaratan 9 Eylül afişleri


9 Eylül’ün 100’üncü yıl dönümü sebebiyle büyükşehir belediyesi tarafınca hazırlan ‘Barışın ikinci yüzyılı’ yazılı afişler, münakaşaya niçin oldu.

İzmir'de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafınca kentin düşman işgalinden kurtuluş zamanı 9 Eylül’ün 100’üncü yıl dönümü sebebiyle afişler hazırlandı.

‘Cumhuriyetin ikinci yüzyılı, demokrasinin ikinci yüzyılı, barışın ikinci yüzyılı’ şeklinde değişik sloganların yer almış olduğu afişler kentin çeşitli bölgelerine asıldı.

O afişlerden bazılarında yer edinen ‘barışın yüzyılı’ ifadesi münakaşa yarattı.

AK Parti il teşkilatından tepki

DHA’nın haberine gore AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Devamlı toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer; 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu ‘Barışın ikinci yüzyılı’ sloganıyla kutlayarak zamanı bir gaflete imza atmıştır. Tüm yurtseverlerin tepki gösterdiği ve gelecek nesillerin de kınayacağı bu yaklaşım; Türkiye Cumhuriyeti var oldukça sorgulanacaktır.

“Şehit ve gazilerimizin kemiklerini sızlatmıştır”

Şundan dolayı, 9 Eylül 1922; Türk Milletinin özgürlük mücadelesini zaferle taçlandırdığı; İzmir’den süregelen tutsaklık zincirinin gene İzmir’de kırıldığı tarihtir. Soyer; Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurtuluş mücadelesi veren şehit ve gazilerimizin kemiklerini sızlatmıştır.

Soyer’in yaklaşımını şiddetle kınıyoruz. Sanmasın ki; ülkemizin ve İzmir’in vatanperver, bayrağına bağlı insanları bunu içine sindirecektir. Kendisinden derhal bu kutlama afişlerini kaldırarak Kurtuluş Savaşı’nın ruhuna ve 9 Eylül’e yakışır bir kutlama paylaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda afişlerin görsellerine yer vererek, “9 Eylül, bir tek İzmir’in değil Türkiye’nin kurtuluşudur. Demokrasinin, özgürlüğün, bağımsızlığın, barışın zaferidir. Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın ikinci yüzyılı, bununla birlikte demokrasi ve barışın ikinci yüzyılıdır” dedi.

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #1

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #2

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #3

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #4

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #5

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #6

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #7

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #8

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #9

İzmir de tartışma yaratan 9 Eylül afişleri #10

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.