James Webb Uzay Teleskobu, emek verme noktasına ulaştı!

24.01.2022
James Webb Uzay Teleskobu, emek verme noktasına ulaştı!


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Evrenin keşfi için birçok ülke ile birlikte uzun senelerdir üstünde çalmış olduğu James Webb uzay teleskobunu 25 Aralık 2021 günü averaj 10 yıl süresince vazife yapacağı 1 buçuk milyon kilometre ötedeki Langrange-2 (L2) noktasına doğru fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonrasında 29 gün sürmesi beklenen yolculuğunu artık tamamlıyor. Teleskop artık L2 noktasında. Peki bundan sonrasında bizi ne bekliyor?

Evrenin keşfi: James Webb Uzay Teleskobu nedir?


Evrenin keşfi: James Webb Uzay Teleskobu nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, bugün fırlatıldı. Evrenin bilinmezliğine ışık tutması beklenen teleskop ile ilgili ayrıntıları derledik…

Teleskop üstünde 5 ay süresince milimetrik kurulumlar yapılacak

25 Aralık 2021 günü Fransız Guayanası’ndan Ariane 5 roketi ile fırlatılan teleskop, hiçbir insan eli değmeden 29 gün devam eden Dünya’dan 1 buçuk milyon kilometre ileride ikinci Lagrange noktasına ulaştı. 5 ay devam eden hazırlıklarından sonrasında yazları ilk verileri göndermeye başlamış olacağı planlanan teleskobun milimetrik kurulumlarına başlanacak.

James Webb Uzay Teleskobu, 18 hegzagonal ayna ile 6.5 metre çapına haiz devasa bir göz şeklinde üretildi. Bu aynalar, kızılötesi ışınları algılayabilecek donanıma haiz olarak üretildi ve 5 ay süresince oldukça karmaşık ve fazlaca ince ayarlı geçecek süreç sonrasında ilk verilerini gönderecek.

Langrange-2 (L2) noktası ne anlama geliyor?

Ilk olarak Lagrange noktaları, Güneş ve Dünya şeklinde 2 büyük cismin yerçekimi kuvvetlerinin dengede olduğu bölgeleri ifade ediyor. Bu noktalar içinde ikinci olan L2 noktası, Webb’in evrendeki zayıf ısı sinyallerini algılamak için süper soğuk kalması gereksinim duyulan ısı ve ışık kaynaklarıyla yüzleşebileceği en uygun nokta özelliğine haiz.

James Webb Uzay Teleskobu neler meydana getirecek?

James Webb Uzay Teleskobu projesi, birçok bilim adamına bakılırsa evreninin tanımının değişmiş olduğu gün cümlesiyle açıklanıyor. Öyleki ki Webb, uzay hakkında bildiğimiz bir oldukça bilginin deposu olan, 200 binden fazla galaksiyi keşfeden Hubble Teleskobu‘ndan 100 kat güçlü. Webb, bir diğeri anlamda zamanda gezi yaparak 13,5 milyar yıl öncesini görebilecek


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.