Japonya’da 3 mahkum idam edildi

21.12.2021
Japonya’da 3 mahkum idam edildi


Japonya’da 3 mahkum idam edildi

Dünyada idam cezasını uygulamaya devam eden sayılı demokrasilerden önde gelen Japonya’da hükümet daha ilkin ölüm cezasına çarptırılan 3 mahkumun cezasının bugün infaz edildiğini deklare etti. 2019 yılından bu yana meydana gelen ilk infazlar, Japonya Başbakanı Fumio Kishida periyodunun de ilk idamları olarak kayıtlara geçti. İdam edilen mahkumlardan 65 yaşındaki Yasutaka Fujishiro, 2004 senesinde Hyogo eyaletinde 7 akrabasını öldürme suçundan yargı giymişti. 54 yaşındaki Tomoaki Takanezawa Gunma eyaletindeki bir oyun salonunda bir çalışanı öldürmüş olduğu nedeni öne sürülerek, 44 yaşındaki Mitsunori Onogawa de değişik bir oyun salonunda 1 kişiyi öldürme suçundan idam cezasına çarptırılmıştı. Bugünkü idamların peşinden ülkede ölüm cezasının infazını bekleyen mahkumların sayısı 107 oldu.

HÜKÜMETTEN ‘MENFUR SUÇ’ AÇIKLAMASI

İnfazların peşinden açıklamada bulunan Japonya Baş Kabine Sekreteri Yardımcısı Seiji Kihara, menfur suçların halen işleniyor olması sebebiyle idam cezasını kaldırmanın uygun olmadığını belirterek, “Birçok Japon, aşırı derecede fena niyetli suçlar karşısında ölüm cezasının kaçınılmaz bulunduğunu düşünüyor” ifadelerini kullandı.

MAHKUMLAR YARGIYA TAŞIMIŞTI

Japonya’da idam cezasına çarptırılan iki mahkum, infaz anının yalnızca birkaç saat ilkin mahkumlara haber verilmesinin insan haklarına aykırı bulunduğunu belirterek geçtiğimiz ay hükümete tazminat davası açmış, mahkumların avukatlığını üstüne alan Yutaka Ueda ise davaya mevzu uygulamanın evrensel insan haklarına aykırı bulunduğunu belirterek, “İdam cezasına çarptırılan mahkumlar her sabah o günün son günleri olacağı endişesiyle yaşıyor. Bu son aşama insanlık dışı ve strese yol açan bir durum” ifadelerini kullanmıştı.

TOPLUMUN BÜYÜK BÖLÜMÜ DESTEKLİYOR

İdam cezasının yanı sıra mahkumlara infazdan kısa süre ilkin haber verilmesi birçok kez internasyonal kamuoyunda eleştirilerin hedefi olmuştu. Buna karşın, meydana getirilen kamuoyu yoklamaları toplumun büyük bölümünün bilhassa katliam suçlarında uygulanan ölüm cezasını desteklediğini göstermişti.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.