Joe Biden, uyuşturucu bulundurmaktan yargı giyenlere af çıkardı

07.10.2022
Joe Biden, uyuşturucu bulundurmaktan yargı giyenlere af çıkardı


ABD Başkanı Joe Biden, “marihuana reformu” adını verdiği yeni plan kapsamında kullanmak için üstünde uyuşturucu madde olan marihuana bulundurmaktan yargı giyenler için af çıkardığını duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, yapmış olduğu yazılı açıklamada, “marihuana reformu” adını verdiği yeni planı duyurdu.

Yalnız esrar kullandığı yada bulundurduğu için asla kimsenin hapse girmemesi icap ettiğini onlarca defa dile getirdiğini hatırlatan Biden, esrar bulundurmaya ilişkin sabıka kayıtlarının istihdam, barınma ve eğitim fırsatlarında gereksiz engeller getirdiğini söylemiş oldu.

“Hapse atmak oldukca fazla yaşamı alt üst etti”

Siyahilerin beyazlara kıyasla orantısız şekilden bu suçtan daha çok tutuklandığını ifade eden Biden, “İnsanları marihuana bulundurdukları için hapse atmak oldukca fazla yaşamı alt üst etti. Bu başarısız yaklaşımı sona erdirmek için attığım üç adımı duyuruyorum” dedi.

Af duyuru etti

İlk olarak kullanmak için üstünde marihuana bulundurmaktan yargı giyen tüm federal suçların affını duyuru ettiğini duyuran Biden, “Uygun bireylere af belgesi verilmesi için yönetimsel bir süreç geliştirmesi için Hakkaniyet Bakanına yönerge verdim. Esrar bulundurmaktan federal mahkumiyetleri olan ve netice olarak istihdam, barınma yada eğitim fırsatlarından yoksun bırakılabilecek binlerce insan var. Eylemim, bu mahkumiyetlerden meydana gelen ikincil sonuçların hafifletilmesine destek olacaktır” dedi.

Valilere davet

İkinci olarak tüm valilere de aynı şekilde af çıkarması çağrısında bulunan Biden, “Iyi mi kimse sırf esrar bulundurduğu için federal hapishanede olmamalıysa, bundan dolayı de asla kimse mahalli bir hapishanede yada eyalet hapishanesinde olmamalıdır” dedi.

Marihuananın sınıflandırması gözden geçirilecek

Üçüncü olarak Sıhhat Bakanlığına, marihuananın eroin ve LSD ile aynı kategoride bulunmuş olduğu sınıflandırmanın gözden geçilmesi için yönerge verdiğini belirten Biden, “Federal yasa şu anda esrarı, en tehlikeli maddeler için meydana getirilen sınıflandırma olan Kontrollü Maddeler Yasası’nın I Çizelgesi’nde sınıflandırmaktadır. Bu, eroin ve LSD ile aynı programdır ve aşırı doz salgınımızı tetikleyen ilaçlar olan fentanil ve metamfetamin sınıflandırmasından bile daha yüksektir” dedi.

“Başarısız yaklaşımımız yüzünden oldukca fazla yaşam alt üst oldu”

İHA’nın haberine bakılırsa, esrarın federal ve eyalet düzenlemeleri değişse bile, kaçakçılık, pazarlama ve reşit olmayan satışlarla ilgili mühim sınırlamalar yürürlükte kalması gerektiğine dikkat çeken Biden, Esrar mevzusundaki başarısız yaklaşımımız yüzünden oldukca fazla yaşam alt üst oldu. Bu yanlışları düzeltmemizin zamanı geldi” dedi.

Joe Biden, uyuşturucu bulundurmaktan hüküm giyenlere af çıkardı #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.