Kabine Toplanıyor! Eleştiri saat belli oldu, işte elektrik faturalarıyla ilgili masadaki formül

16.02.2022
Kabine Toplanıyor! Eleştiri saat belli oldu, işte elektrik faturalarıyla ilgili masadaki formül


Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 2 haftalık aranın arkasından toplanacak. Beştepe’deki toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. Saat 15.00’te başlamış olacak görüşmede birçok mevzu ele alınacak. Eleştiri toplantı sonrası alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyuyla paylaşacak.

0x0-1642590756438

ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM ARANACAK

Elektrik faturalarındaki büyük artış vatandaşları adeta isyan ettirirken, indirim bekleyen vatandaşlar, bugün kabineden çıkacak kararları bekliyor. Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bugün yapılacak kabine toplantısında enerji faturalarındaki yükün azaltılmasına yönelik emekler hakkında bir sunum meydana getirecek. Masada esnafa kademeli model, meskenler için kademenin yükseltilmesi ve KDV indirimi mevzuları yer alacak.

MÜSİAD Enerji ve Çevre Sektör Kurulu Başkanı Altuğ Karataş, bugün kabine toplantısında elektrikle ilgili alınacak kararların konutlarla değil de esnafla ilgili olabileceğini belirtti. Karataş, konutlardaki benzer biçimde kademeleri sistemin esnaflar içinde uygulanabileceği kararlarının gelmesini bekliyor.

ESNAFA KADEMELİ SİSTEM GELİYOR

Karataş, “Esas mevzu kabinede konutlarla ilgili olmayacak.Konutlarla ilgili aslına bakarsan bir çift kademeli bir fiyat ortaya çıkarıldı. Ben bir sürpriz olarak yalnız extra 30 kilovatlık limit artırılır mı? Bunu beklenti olarak söyledim. Esas beklentim esnafla ilgili bundan dolayı burada bir oldukça mevzu konuşuluyor. Ben enerji yönetiminin çalıştığını biliyorum. KDV ve vergi üstünden bir emek verme var.Verginin de yalnız KDV kısmından. Şu sebeple mahalli yönetimlere ayrılan ticarethanelerde aslına bakarsan yüzde 1. Yüzde 1’lik toplam indirim olsa bile bir işe yansımayacaktır. Fakat ben KDV’deki indirimi düşük olasılık olarak görüyorum. Peki esas nereden emek verme gelir? Ben konutlardaki kademli tarifenin esnaf içinde gelebileceğini. Esnaf içinde belli kilovayta kadar birinci kademede, daha düşük fiyat, ikinci kademede yüksek tüketim sayılıp daha yüksek bir fiyatla aynı daha ilkin konutlarda bahsettiğimiz suretiyle bir fiyat tarifesinin gelebileceğini umuyorum” dedi.

CEMEVLERİ TİCARETHANE STATÜSÜNDEN ÇIKARTILACAK

Karataş cemevi, dernek ile vakıfların ‘ticarethane’ tarifesinden çıkarılacağını belirterek, “Yalnız esnaflar değil, sivil cemiyet örgütleri, dernekler ve cemevleri benzer biçimde aslına bakarsak toplumsal vatandaşların kullandığı elektrikte aslına bakarsak ticarethane statüsünde değerlendiriliyor.Ticarethane statüsü de evlerde daha yüksek bir fiyat. Onlarda da bir ihtimal hususi bir statü tanımlaması ve konut tüketimi ile ilgili bir fiyat ayarlaması olabilir. KDV’de mi indirim olacak? Esnafa kademeli bir fiyat mı gelecek? Benim beklentim kesinlikle genele yönelik değil. Esnafa yönelik kademeli tarife ve sürpriz olarak KDV indirimi olabilir.” açıklamasını yapmış oldu.

ENFLASYONLA MÜCADELEDE ATILACAK ADIMLAR GÖRÜŞÜLECEK

Kabine Toplantısında ekonomideki gelişmeler de ele alınacak. Temel gıdada KDV indiriminin de yer almış olduğu yeni teşvik ve önlem paketinin piyasalara iyi mi yansıdığı değerlendirilecek.

Bilhassa fahiş fiyat uygulaması ve enflasyonla mücadelede atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

UKRAYNA-RUSYA GERİLİMİ DEĞERLENDİRİLECEK

Bir öteki gündem başlığı, Ukrayna ile Rusya içinde giderek artan gerilim olacak. Bölgede tansiyonun düşürülmesi için hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de kurmaylarının yürüttüğü temaslar görüşülecek.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretine ilişkin hazırlıklar ele alınacak. Görüşmede, Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler ve İsrail Cumhurbaşkanı’nın gelecek ay gerçekleşecek Türkiye ziyareti de değerlendirilecek.

DIŞ POLİTİKA ADIMLARI GÖRÜŞÜLECEK

Ermenistan ile hususi temsilciler düzeyinde yürütülen görüşmelerde gelinen son durum ve Yunanistan’ın Ege’de gayri askeri statüdeki adalara yönelik ihlalleri ile buna karşı yürütülecek siyaset gözden geçirilecek.

KARARLARI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Kabine Toplantısında yurt içi ve sınır ötesinde yürütülen terörle savaşım operasyonları ve koronavirüs salgınına yönelik adımlar değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının arkasından alınan kararları kamuoyuyla paylaşacak.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BAE açıklaması! 'Kararlıyız'Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BAE açıklaması! ‘Kararlıyız’
Rusya'nın açıklamasına NATO'dan yalanlamaRusya’nın açıklamasına NATO’dan yalanlama
Tüm dünya '16 Şubat'ı beklerken.... "Türkiye karşı çıkmalı"Tüm dünya ’16 Şubat’ı beklerken…. “Türkiye karşı çıkmalı”YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.