Kabızlığa iyi gelen 20 sıhhatli besin

31.05.2022
Kabızlığa iyi gelen 20 sıhhatli besinSindirim sisteminde gaza, şişkinliğe ve ağrılara yol açan kabızlık günlük yaşamı oldukça zora sokabiliyor. Sadece sıhhatli beslenme alışkanlıklarıyla kabızlığı kısa sürede iyileştirebilmek mümkün.


Kabızlığa iyi gelen 20 sağlıklı gıda

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin sıklığının haftada üçün altına düşmesi ile ortaya çıkar. Midede hastalık hissi, kramplar ve şişkinlik görülür. Wcye gitmek zor, hatta acı verici hale gelir. Dışkılar sert, yetersiz ve atılımı eksiktir.

Bağırsak geçişi kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bazı insanoğlu her sabah bağırsak hareketi gösterirken, bazıları 3 günde bir bağırsak hareketi gösterir. Haftada 3 defadan azca dışkılama sıklığı, kabızlık emaresidir.

Ağırlık ve düzensizlik hissine ek olarak kabızlığın yaygın emareleri şunlardır:

– Çoğu zaman daha sert yada ufak boyutlu dışkı,

– Zor yada ağrılı wcye çıkma,

– Dışkının noksan çıkarılması,

– Şişkinlik ve kramplar,

– Aşırı gaz,

– Karın ağrısı,

– İştahsızlık

Kabızlığa iyi gelen 20 sağlıklı gıda #1

Kabızlık iyi mi gerçekleşir?

Sindirim sistemi, yiyecekleri enerji ve besinlere dönüştürmek için uyum içinde çalışan karmaşık bir organlar grubudur. Yemekten dışkının boşaltılmasına kadar olan sindirim süreci adım adım şu şekildedir:

1. Sindirim ağızda adım atar. Yiyecekler çiğnendikten ve tükürükle karıştırıldıktan sonrasında yiyecek borusuna ve arkasından mide asidi ve hususi enzimlerin proteinleri ve öteki gıdaları sindirmeye başladığı mideye doğru ilerler.

– Yiyecek karışımı ondan sonra ince bağırsaktan geçer, burada tek moleküllere ayrılır ve besinler kana emilir.

– Sindirimin son aşaması kalınca bağırsakta (kolon olarak da adlandırılır) gerçekleşir. Elektrolitler ve su emilir ve artıklar sıkıştırılır ve rektuma göç eder.

– Dışkı ondan sonra kafi hacim tahliye reseptörlerini tetikleyene kadar rektumda saklanır. Rektumdaki atık, aşağı inme refleksini tetikleyemeyecek kadar kuru olduğunda kabızlık meydana gelir. Bu da dışkıyı zorlaştırır bundan dolayı rektumda kalır ve ağrıya, gaza ve şişkinliğe niçin olur.

Kabızlık bir çok durumda hafiftir. Her insanın başına gelebilir ve birkaç gün sürebilir ve birkaç hafta sonrasında tekrarlayabilir. Çoğu zaman rejim, gezi, stres, egzersiz eksikliği yada hormonal dengesizlik (tane döngüsünün belirli dönemleri yada menopoz benzer biçimde) değişikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Sadece ara sıra oluşan kabızlık birkaç yaşam seçimi ve beslenme kuralı uygulanarak kolayca tedavi edilebilir.

Kabızlığa iyi gelen 20 sağlıklı gıda #2

Kabızlığa karşı en iyi 20 gıda

Kabızlık, beslenme müdaheleleriyle ile hafifletilebilir. Taze sebzeler ve baklagiller, sindirimi uyaran lif bakımından varlıklı gıdalar arasındadır. kafi lif tüketimi, kabızlığın niçin olduğu bağırsak rahatsızlığını hafifletebilir.

İşte kabızlığa iyi gelen 20 gıda.

1. Elma

Bir elma, sindirim fonksiyonunu artıran ve kabızlığı önleyen 4 gramdan fazla lif ihtiva eder. Ek olarak ihtiva ettiği pektin yardımıyla naturel müshil olan kabuğu da kabızlığa karşı önerilmektedir.

2. Kuru erik

Kuru erik, porsiyon başına 6 gram lif ihtiva eder ve kabızlığa karşı oldukça etkilidir. Bilhassa yemeyi sevmiyorsanız, kuru erik suyu içebilirsiniz, aynı etkiye haizdir.

3. Buğday ekmeği

Tam buğday ekmeği, dışkı hacmini artıran ve tertipli bağırsak geçmesine destek olan çözünmez lif ile doludur. Çözünmez lif dşkıya hacim verir ve bağırsak geçişini iyileştirir. kabızlığa karşı tavsiye edilen en iyi gıdalardan biridir.

4. Kivi

Kivi, birçok sıhhat yararına haiz leziz yaz meyvelerinden biridir. Bir tek bir kivi, sindirim geçişini hızlandıran 2 gramdan fazla lif ihtiva eder.

5. Brokoli

Süper besin olarak adlandırılan brokoli, bağırsak florasını düzenleyen ve sindirime destek olan sülforafan adında olan bir nebat bileşiği ihtiva eder. Bu içerikle kabızlığa karşı oldukça etkilidir.

6. Fasulye

Nerede ise tüm fasulye türleri kabızlığa karşı oldukça etkilidir. Neredeyse tüm baklagiller porsiyon başına 7 gram çözünür ve çözünmez lif ihtiva eder. Tümü bağırsak geçişini iyileştirir ve kabızlığa karşı etkilidir.

7. Üzüm

Bir çok meyve kabuğu daha çok lif ihtiva eder. Bu bununla beraber üzümler için de geçerlidir. Bir avuç üzüm iyi oranda lif almanızı sağlar. Bağırsak geçişini uyarmak ve emilimi çoğaltmak için en etkili gıdalar arasındadırlar.

8. Enginar

Bu yeşil sebze yüksek vitamin ve prebiyotik seviyesi, probiyotikleri besleyen ve sindirimi kolaylaştıran maddeler ile öne çıkmaktadır. Kabızlığa karşı tavsiye edilen en iyi gıdalar arasındadır.

9. Zeytinyağı

Zeytinyağı kalp sağlığı ve sindirim sistemi işleyişinde mühim birçok role haizdir. Sindirimi hızlandıran naturel bir müshildir. Sebzelerinizi taze zeytinyağında pişirin yada salatanızın üstüne dökün. Zeytinyağı kabızlığa karşı süratli bir çözüm olarak görülmektedir.

10. Kefir

Probiyotikler kabızlığın kontrolü için gereklidir. İyi sindirim ve yiyeceklerin etkili bir halde emilmesi için bağırsak florasının dengeli olması gerekir. Bağırsak dengesi de büyük seviyede probiyotiklerden geçmektedir. Kefir benzer biçimde en oldukça probiyotik içeren ürünler, bağırsak geçişini iyileştirir ve sindirim ritmini düzenler.

11. Lahana turşusu

Lahana turşusu benzer biçimde fermente gıdalar, kabızlığı hafifleten ve hatta önleyen sıhhatli probiyotikler bakımından zengindir.

12. Keten tohumu

Keten tohumu, süper gıda olarak adlandırılır ve oldukça varlıklı bir gıda içeriğine haizdir. Bir yiyecek kaşığı keten tohumu 3 gram çözünür ve çözünmez lif ihtiva eder. Kabızlığı gidermenin yanı sıra, keten tohumu yiyeceklerden sonrasında tokluk hissini artırır.

13. Ahududu

Ahududu, oldukça fazla daha çok lif ihtiva eder. Ek olarak bağırsak geçişini kolaylaştıran oldukça fazla su ihtiva ederler.

14. Armut

Armutlar kabızlığı gidermenin leziz ve ferahlatıcı bir yoludur. Kabuklarında yoğunlaşan liflere ek olarak, bazı meyvelerde bulunan naturel bir müshil olan sorbitol sağlarlar.

15. Portakal

Portakal, bağırsak düzenliliğine katkıda bulunan muhteşem ve kullanışlı bir meyvedir. Yüksek lif ve C vitamini içinde ne olduğu, dışkıyı yumuşatma ve bağırsak geçişini kolaylaştırma etkisine haizdir. Portakal suyu yerine tüm portakalı yiyecek daha etkilidir.

16. Hurma

Hurmalar 7 grama kadar lif içeren leziz bir tatlı atıştırmalıktır. Müshil tesiri vardır ve kan şekerini düzenlemeye destek olurlar.

17. Badem

Bir avuç badem mükemmel bir atıştırmalıktır. Sindirimi uyaran magnezyuma ek olarak, yüksek düzeyde iyi yağlar, protein ve lif ihtiva ederler. Bağırsak geçişini iyileştirmek için harikadırlar.

18. Chia tohumları

Chia tohumları da süper besinler arasındadır. Bir yiyecek kaşığı chia tohumu 5 gramdan fazla lif ihtiva eder. Islatıldıktan sonrasında tohumlar şişer ve besin atıklarının süratli ve verimli bir halde atılımını kolaylaştıran jöleye dönüşür.

19. Yeşil yapraklı sebzeler

Kabızlığa karşı ıspanak ve öteki yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata tüketebilirsiniz. Ispanak, irritabl bağırsak sendromu emarelerini dahi yatıştırabilen çözünmez lif ihtiva eder.

20. İncir

Kabızlıkla savaşmak için incirleri tercih edebilirsiniz. 4 incir 7 gramdan fazla lif ihtiva eder ve yalnız 200 kaloridir. Taze yada kuru olarak tadını çıkarabilir ve hamur harcı işleri tariflerine ekleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.