Hanım çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık

19.10.2022
Hanım çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık


Ziraat ve Orman Bakanı Kirişci, Dünya Ziraatçi Bayanlar Günü dolayısıyla düzenlenen görüşmede yapmış olduğu konuşmada, 280 bin 643 hanım çiftçiye verilen desteği aktardı.

Vahit Kirişci: Kadın çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katılmış olduğu Dünya Ziraatçi Bayanlar Günü dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Toprağa İz Bırakan Bayanlar Programı”nda, hanımefendileri kırsalda daha da güçlendirmeyi hedeflenen politikaya ilişik bilgileri paylaştı.

Bakanı Kirişci, bugüne dek tarımsal destek olarak 5 bin 837 hanım yatırımcıya 3 milyar 55 milyon lira bağışlama ödendiğini belirterek, “Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 hanım çiftçimize ortalama 10 milyar liralık destek sağladık.” dedi.

“Türkiye’de ziraatçi ailelerinin, toplam çiftçilere oranı yüzde 90 civarında”

Kirişci, Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütüne nazaran, dünyada toplam ziraat işletmelerinin yüzde 98’ini ufak ölçekli aile işletmelerinin oluşturduğunu ve bu işletmelerin sayısının 500 milyonu aştığını aktararak, Türkiye’de ise ziraatçi ailelerinin, toplam çiftçilere oranının yüzde 90 civarında bulunduğunu altını çizdi.

Vahit Kirişci: Hanım çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık VİDEO

Vahit Kirişci: Kadın çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık #1

“5 bin 837 hanım yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira bağışlama ödendi”

Kirişci, özelikle hanımefendileri destekleyeceklerine işaret ederek, Bakanlık olarak tüm kurumların destek programlarında hanımefendileri ön planda tuttuklarını kaydetti.
Hanım ve genç çiftçilere “Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı” kapsamında, proje başvurularında ilave puan verdiklerine dikkati çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“Böylece bilhassa kadınlarımızın yer almış olduğu projelerin bir adım daha öne çıkmasını gerçekleştiriyoruz. Bugüne dek tarımsal destek olarak 5 bin 837 hanım yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira bağışlama ödenmiştir. Bu sayı, toplam ödenen hibenin yüzde 35’ini oluşturmaktadır. Kırsal kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 hanım çiftçimize ortalama 10 milyar liralık destek sağladık.”

Vahit Kirişci: Kadın çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık #2

Ziraat sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirimi yapılmış oldu

Kirişci, hanım çiftçilerin, Bakanlık tarafınca ziraat sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirimiyle desteklendiğini belirterek, “Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018’den bugüne dek 232 bin 546 hanım çiftçimize, 668 bin 474 poliçe için 58 milyon lira prim indirimi sağlandı. 2023 yılından itibaren hanım çiftçilerimize prim indiriminin artırılmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Vahit Kirişci: Kadın çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık #3

“19 yılda 3,5 milyondan fazla hanım çiftçiye tarımsal mevzularda eğitim verildi”

Hanım çiftçilerin ziraat için oldukça mühim bir erkek oyuncu bulunduğunun altını çizen Kirişci, “Bakanlığımız tarafınca ‘Hanım Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi’ kapsamında, son 19 yılda 3,5 milyondan fazla hanım çiftçiye tarımsal mevzularda eğitim verilmiştir.” dedi.

Vahit Kirişci: Kadın çiftçimize 10 milyar liralık destek sağladık #4

Bayanlara kooperatifçilik mevzusunda eğitim

Kirişci, Bakanlık bünyesinde, ortaklarının bir çok kadınlardan oluşan 140 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunduğuna dikkati çekerek, bugüne dek 91 bin 952 hanım çiftçinin, kooperatifçilik mevzusunda eğitim aldığını söylemiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.