Hanımlarda kısırlığın 5 erken emaresi

30.09.2022
Hanımlarda kısırlığın 5 erken emaresi


İstatistikler, her geçen gün kısırlığın yaygınlaştığını ve kısırlıkla savaşım eden daha çok çift bulunduğunu gösteriyor. İşte kısırlıkla ilgili asla göz ardı edilmemesi ihtiyaç duyulan 5 erken emare.

Giderek yaygınlaşıyor: Kadınlarda kısırlığın 5 erken belirtisi

İster şimdi ister gelecekte çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, vücudunuzun hamileliğe hazır olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Tıkanmış fallop tüpleri benzer biçimde fizyolojik problemlerden yaşa kadar doğurganlığı etkileyebilecek çeşitli problemler vardır. Bu yüzden, problemi mümkün olduğunca erken saptamak ve çözmek önemlidir.

Giderek yaygınlaşıyor: Kadınlarda kısırlığın 5 erken belirtisi #1

Hanımlarda kısırlığın erken işaretleri

Bu 5 erken emare belirli sorunların bulunduğunu ve tıbbi yardım almanın lüzumlu bulunduğunu izah edebilir.

Düzensiz dönemler

Tane düzensizliğiniz var mı, ara sıra mı düzensizleşiyor yoksa hep mi düzensiz? Bu dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur, tertipli olarak yumurtlamadığınız anlamına gelebilir. Tane düzensizliğinin en yaygın sebebi doğum denetim haplarıdır. Hanımefendiler doğum denetim hapı almayı bıraktığında adetleri düzensizleşebilir yada kaybolabilir. Sadece haplar yumurtlama sorunlarını çözmez. Tane düzensizliği durumunda, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmek oldukça önemlidir.

Pelvik ağrılar

Cinsel ilişki esnasında pelvisinizde ağrı hissediyorsanız bu durum doğurganlığı etkileyebilen çikolata kisti, kısaca endometriozis olabilir. Endometriozis durumunda normalde rahmin duvarlarında bulunan doku, rahim haricinde büyür ve bu da sıhhat problemlerine niçin olabilir. Endometriozis yumurtalıklarda kistlere niçin olabilir yada yumurtalığın büyümesine yada yana itilmesine yol açabilir.

Rahim miyomları, 30 ila 40 yaşları içinde ortaya çıkan ve hamile kalma ile ilgili sorunlara niçin olabilen iyi huylu büyümelerdir. Sadece çoğu zaman ağrıya niçin olmazlar, bundan dolayı tertipli kontrollere gitmek önemlidir. Bu probleminin çözümü ameliyat olabilir, sadece tedavi boyutlara ve rahim içindeki konuma göre farklılık gösterir. Birçoğu asla problem yaratmazken, bazıları büyük bir soruna niçin olabilir. Ameliyat tavsiye edilirse, hamile kalmaya emek vermeden ilkin birkaç ay beklemek gerekir.

Tiroid problemleri

Gittikçe daha çok hanım tiroid problemi yaşıyor. Hem hipotiroidizm (azca etken tiroid) hem de hipertiroidizm (aşırı etken tiroid) doğurganlığı etkileyebilir. Tiroid bezi yavaş çalışıyorsa, hormon seviyesini normale döndürmek için ilaç almak yeterlidir. Sadece bir çok süre problem, birçok kadının tiroid hormon seviyeleriyle ilgili bir sorunları bulunduğunun bilincinde olmamasıdır.

Hipertiroidizm daha ciddi bir durumdur ve tedavisi daha zor olsa gerek. İlaçlar kısa vadede destek olabilir, sadece hastalık ilerlerse ameliyat gerekebilir, kısaca tiroid bezinin çıkarılması yada radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir. Radyoaktif iyot tedavisi durumunda hamile kalmaya emek vermeden ilkin 6 ila 12 ay beklemek gerekir.

Polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu da doğurganlığı etkileyen bir sorundur. Polikistik over sendromu yaşayan bayanlar, androjen isminde olan adam hormonlarının yanı sıra kist ve yumurtlama ile ilgili problemler oluşturan genişlemiş yumurtalıklara haizdir.

Pek oldukça hanıma kısırlık dışındaki problemler (sivilce, aşırı kıl büyümesi, tane sorunları, kilo alımı ve diyabet) teşhislerin konulduğu biliniyor. Bu durum yumurtlamanın daha derinlemesine değerlendirilmesini gerektirir ve peşinden ilaç kullanılabilir. Fazla kilo durumu daha da kötüleştirdiği için kilo vermek de destek olabilir. Kilo kaybı kimi zaman yumurtlama sürecini tekrardan başlatabilir ve gebeliğe izin verebilir.

Süt akıntısı

Hamile değilseniz yada emzirmiyorsanız ve göğüslerinizden süt akıntısı yaşıyorsanız, anne sütü üreten hormon olan prolaktin hormonunun yüksek seviyelerinin bir işareti olabilir. Kulağa acayip gelse de, bu kısırlık emaresi olabilir.

Prolaktin seviyelerine bağlı olarak, bayanlar zayıf yumurtlama yada yumurtlama eksikliği sebebiyle kısırlık yaşayabilirler. Prolaktin artışı, mesela bir tiroid probleminden kaynaklanabilir.

Giderek yaygınlaşıyor: Kadınlarda kısırlığın 5 erken belirtisi #2

Kısırlığın önlenmesi

Hanımlarda kısırlığın önlenmesi, çocuklukta adım atar ve mesela uzun solukta negatif neticeleri olabilecek önemsiz enfeksiyonların dikkatsizlik edilmemesi benzer biçimde erişkinlik ve gençlik döneminde alınması ihtiyaç duyulan önlemler vardır.

Doğurganlığı korumak için sigara, alkol kullanımı, aşırı kiloluluk yada aşırı zayıflık, hareketsiz yaşam seçimi ve bununla birlikte aşırı fizyolojik aktivite benzer biçimde belirli risk faktörlerinden kaçınarak sıhhatli bir yaşam seçimi izlenmelidir.

Kirlilik ve toksik çevresel faktörlere maruz kalmanın da doğurganlığı tehlikeye atabileceği bilinmektedir. Son yıllarda, üreme organlarında kalıcı hasara neden olabilen cinsel yolla bulaşan bulaşıcı hastalıklarla bağlantılı hastalıklarda artış olduğu ve bunun sonucunda kısırlığın yaygınlaştığı bilinmektedir.

Kiloya dikkat etmek, kilo almamak ve oldukça fazla kilo vermemek de önemlidir. Hem aşırı kiloluluk hem de aşırı zayıflık bir kadının doğurganlığını etkileyebilir. Androstenedion vücudun yağ rezervlerinde birikir, bu hormon hormonal dengeyi değiştirir ve netice olarak menstrüasyonun düzenlenmesini bozarak kısırlığa niçin olur. Bu yüzden, ideal kiloda olmak gerekir ve bu tek başına kişinin doğurganlığını tekrardan kazanması için kafi olabilir.

Sigarayı bırakmak yada alkol almak da hanım kısırlığı için oldukça önemlidir. Sigara içen bayanların doğurganlığı oldukça azalır. Sigara içmek ek olarak tane döngüsünde ve endometriumda değişikliklere niçin olarak döllenmiş oositin yuvalanmasını engelleyebilir. Alkol ise hanım hormonlarının daha düşük üretimine niçin olabilir ve kısırlığa niçin olabilir.

Hanım genital sistemindeki iltihapların denetim altına alınması gereklidir. Frengi, bel soğukluğu ve klamidya benzer biçimde cinsel ilişki yöntemiyle bulaşan enfeksiyonlar kısırlığa niçin olabilir. Kısırlık, hem enfeksiyon vajinanın kimyasal dengesini geçici olarak değiştirdiği için ani bir etkiye hem de enfeksiyon tüplere geri dönerek kapanmalarına niçin olursa uzun vadeli bir etkiye bağlı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.