Kalori yakımını arttıran karaciğer temizleyici 15 besin

24.08.2022
Kalori yakımını arttıran karaciğer temizleyici 15 besin


Yenilen ve içilen her şey karaciğerden geçer ve karaciğer, tüm fena beslenme alışkanlıklarından en oldukca etkilenen organdır. Bundan dolayı karaciğeri arındıran gıdaları tüketmek sıhhat için oldukca önemlidir.

Kalori yakımını arttıran karaciğer temizleyici 15 gıda

Karaciğer, yalnız yiyeceklerin değil, hem de toksinlerin ve ilaçların da metabolizması için lüzumlu süreçlerin gerçekleştiği ana organdır. Yağlı ve kızarmış yiyecekler, sağlıksız içecekler ve alkol şeklinde toksik maddeler vücutta bir filtre görevi gören ve zararı olan maddeleri temizleyen karaciğerin baş düşmanlarıdır. Fena beslenme alışkanlıkları sebebiyle karaciğere aşırı yüklenme meydana gelebilir ve bu sıhhat problemlerine niçin olabilir.

Karaciğerde meydana gelen problemler çoğu zaman son aşamalara kadar emare vermez, bu yüzden karaciğer hastalıklarının tespit edilmesi oldukça zor olsa gerek. Sadece iyi haber şu ki, karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır ve bir çok hasarı onarabilir.

Kalori yakımını arttıran karaciğer temizleyici 15 gıda #1

Karaciğer temizleyici 15 besin

Meyve ve sebzeler açısından varlıklı bir rejim, bazı meyve ve sebzeler, karaciğer fonksiyonunu arttıran ve toksinlerin yok edilme sürecini iyileştirebilen maddeler içerdiğinden, karaciğerin işini hafifletmeye destek olabilir. İşte karaciğer temizliği için en iyi 15 gıda.

Sarımsak

Azca oranda sarımsak, vücudun karaciğerdeki toksinlerden kurtulmasına destek olan enzimleri aktive eder. Sarımsak ek olarak karaciğerin arınmasına katkıda bulunan iki organik madde olan yüksek oranda selenyum ve allisin ihtiva eder.

Greyfurt

Hem C vitamini hem de antioksidanlar açısından varlıklı olan greyfurt, karaciğerin organik arınma süreçlerini iyileştirir. Bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu, karaciğer detoksunu ve toksinlerin yok edilmesini destekleyen enzimlerin üretimini artırmaya destek verir.

Pancar ve havuç

Hem flavonoidler hem de beta karoten açısından son aşama varlıklı olan pancar ve havuç, karaciğerin temizlenmesine destek olan tüm vücut fonksiyonlarını iyileştirmeye ve uyarmaya destek verir.

Yeşil çay

Yeşil çay, karaciğerin genel işleyişini iyileştirici etkisiyle malum antioksidanlar ve kateşin açısından varlıklı olduğundan karaciğer dostu içeceklerden biridir.

Roka ve ıspanak

Roka ve ıspanak, hem de hindiba ve karahindiba ve tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler klorofil açısından zengindir ve kanın toksinlerden arındırılmasına destek verir, ağır metalleri ve pestisitleri etkisiz hale getirir ve hem de karaciğer için koruyucu tesir gösterir.

Avokado

Avokado özgür radikallerin niçin olduğu hasarı onaran ve karaciğerin tehlikeli toksinleri vücuttan atması için lüzumlu olan glutatyon üretimine destek verir. Araştırmalar, tertipli avokado tüketiminin karaciğer sağlığını iyileştirmeye destek olabileceğini göstermiştir.

Elma

Pektin açısından varlıklı olan elmalar, vücudun kendini arındırması ve sindirim sisteminden toksinlerin atılması için lüzumlu kimyasal bileşenler ihtiva eder. Bu, vücudun temizleme işlemi esnasında karaciğerin toksin yüküyle başa çıkmasını kolaylaştırır.

Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı ve keten tohumu yağı şeklinde soğuk preslenmiş yağlar, vücutta bulunan toksinlerin bir kısmını birleştirebilen bir madde sağlarlar. Bundan dolayı sıhhatli bir rejimle beraber kullanıldıklarında karaciğer için yararlı olarak kabul edilirler.

Tam tahıllar

Tam tahıllar, hem yağ metabolizmasını hem de karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği malum besinler olan B vitaminleri açısından zengindir.

Brokoli ve karnabahar

Brokoli ve karnabahar tüketimi, kanserojenler de dahil olmak suretiyle vücudun toksinleri atmasına destek olan ve kanser riskini azaltan organik enzimler olan glukozinolatların artışını sağlar.

Limon

Limon, vücudun toksik maddeleri su tarafınca emilebilen ve hemen sonra vücut tarafınca atılabilen maddelere dönüştürmesine destek olan yüksek bir C vitamini içeriğine haizdir. Sabahları taze limon suyu içmek karaciğeri uyarmaya destek verir.

Ceviz

Ceviz, bilhassa amonyak şeklinde maddelerde karaciğerin temizlenmesine ve detoksuna destek olan arginin adında olan bir amino asit bakımından zengindir.

Lahana

Brokoli ve karnabaharda olduğu şeklinde lahana tüketimi de karaciğerin arındırılmasında ve toksinlerin atılmasında en mühim enzimlerin aktivasyonunu sağlar.

Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğer temizliği için en iyi gıdalardan biridir. Yararlı etkilerini arttırmak için zerdeçal sebze yada baklagil bazlı yiyeceklere eklenebilir. Zerdeçal, bilhassa kanserojen güce haiz maddeler ihtiva eder, toksinlerin yok edilmesine etken olarak katkıda bulunan enzimlerin aktivitesine destek verir.

Kuşkonmaz

Araştırmalar, kuşkonmazın karaciğerin korunması için yararlı bir besin bulunduğunu gösteriyor. Kuşkonmaz tüketimi, karaciğer temizliğini kolaylaştırmada muhteşem bir gıdadır.

Kalori yakımını arttıran karaciğer temizleyici 15 gıda #2

Karaciğer sorunlarını gösteren 10 emare

Hafife alınmaması ihtiyaç duyulan 10 ihtimaller içinde karaciğer hastalığı emaresi şunlardır:

Sarı cilt ve gözler

Deri ve sklera (gözlerin beyaz kısımları) sarı bir renk aldığında ilk akla gelen şey karaciğerde bir sorun olduğudur. Bu, bebeklerde oldukça yaygın olan ve yetişkinlerde daha azca görülen sarılık olarak malum bir durumdur. Benzer bir renk değişikliği fark ederseniz, karaciğere zarar veren virüslerin (hepatit B ve hepatit C’ye niçin olanlar şeklinde) yada bu organı etkileyen öteki hastalıkların varlığını denetlemek için derhal bir doktora başvurun.

Oldukça koyu idrar

Oldukça susuz değilseniz yada idrarınızın rengini değiştiren bazı ilaçlar almıyorsanız, idrarınız oldukca koyu, turuncu yada kahverengi olmamalıdır. Oldukça koyu idrar karaciğer sorunlarını izah edebilir.

Kaşıntılı cilt

Ihtimaller içinde karaciğer hasarının karakteristik emarelerinden biri ciltte yoğun kaşıntı yada oldukca kuru cilttir. Bunun sebebi, hasarlı karaciğerin safra birikintilerini parçalayamaması ve vücudun onları epidermis kanalıyla dışarı atmaya çalışmasıdır. Şiddetli kaşıntı çekiyorsanız, derhal bir doktora danışın.

Geçmeyen morluklar

Hepimiz darbe sonrası morluklar yaşar sadece bunlar oldukca sık oluyorsa ve herhangi bir travma olmadan ortaya çıkıyorsa karaciğer sorunlarının bir emaresi olabilir. Karaciğer hastalığı olan hastalarda, hasarlı organ pıhtılaşma için lüzumlu maddeleri üretemediğinden morarma ve ciddi vakalarda denetim edilemeyen kanamalar meydana gelir.

Kronik bitkinlik

Bitkinlik, karaciğer ile ilgili hastalıklarda oldukca kuvvetli bir halde ortaya çıkar. Karacier sorunlarında vücut zayıflığına ve kronik yorgunluğa neden olan iki durum olan yetersiz beslenme ve hormonal anormallikler çoğalır.

Kiloda dalgalanmalar

Yaşam seçimi yada rejimde büyük değişimler olmadan kilonuz artar yada ansızın düşerse, bunun sebebi karaciğer dengesizliği olabilir. Sorunlu bir karaciğere haiz vücudun yararlı gıdaları metabolize etme sorunları olduğundan kilo kaybı meydana gelebilir. Kilo alımı ise karaciğerin yağdan varlıklı safranın yine dolaşıma girmesinden dolayı iyi çalışamamasından kaynaklanabilir.

Yüksek ateş

Yüksek ateş, sağlıksız bir karaciğer de dahil olmak suretiyle birçok değişik nedenden kaynaklanabilir. Ateşin yükselmesi karaciğerin iyi çalışmamasından ve kanda bazı toksinlerin artmasından doğar.

Nefes yada sarımsı dışkı

Dışkı rengi de bir karaciğer sorununa işaret edebilir. Dışkı normalden daha açık renkliyse yada arka arkaya birkaç gün sarımsı görünüyorsa bilhassa dikkat edin. Durum daima karaciğerle ilgili bir problemi yansıtmaz, daha rahat olarak kolit yada başka bir şeyin varlığından dolayı da olabilir.

Mide bulantısı

Bulantı, karaciğerde sorunlarında da ortaya çıkabilen oldukça genel bir semptomdur. Bilhassa yiyeceklerden sonrasında ortaya çıkabilir ve buna kusma eşlik edebilir. Bir çok süre varlığı başka bir şeyden doğar, sadece günlerce devam ederse kesinlikle bir uzmana başvurun.

Karın ağrısı

Sağlıksız bir karaciğer, bilhassa kaburga bölgesinde karın ağrısına niçin olur. Bu ağrıları sırta kadar algılamak mümkündür ve hem de karın şişliği de ortaya çıkabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.