Kalp dostu en iyi 12 besin

15.04.2022
Kalp dostu en iyi 12 besinSıhhatli beslenme kalp ve damar hastalıklarını önlemede en büyük faktörlerden biridir. Bu 12 besini tertipli olarak tüketerek kalp ve damar hastalıklarını önleyebilirsiniz.


Kalp dostu en iyi 12 gıda

Kalp sağlığına dikkat etmek, her şeyden ilkin risk faktörlerini azaltmak anlamına gelir. Kalp ve damar hastalıkları risk faktörlerinin bir çok önlenebilir. Sigara, fizyolojik hareketsizlik, yüksek gerilim, aşırı kolesterol, aşırı kilo şeklinde risk faktörleri tamamen kişiseldir ve kolaylıkla önlenebilir. Bu yüzden, bu risk faktörlerini denetlemek yada sınırlamak, kendinizi kalp ve damar hastalıklarından korumanın en iyi yoludur.

Sadece kalp sağlığına dikkat etmek, yalnız risk faktörlerinden kaçınmak demek değildir. Hem de tüm kaslar şeklinde iyi emek vermesi için ona sıhhatli enerji sağlamak gerekir. Şeker ve tuz alımı azaltılmalı, meyve ve sebzelere dayalı kalp dostu beslenilmeli, ultra işlenmiş gıdalar açısından düşük bir rejim tercih edilmelidir. Ek olarak kırmızı et ölçülü tüketilmeli ve fazla kilolar verilmelidir.

Kafi ve dengeli beslenme haricinde tertipli fizyolojik aktivite yapmak da kalp ve damar sağlığı için son aşama önemlidir.

Tüm bu iyi yaşam seçimi alışkanlıklarında bilhassa tüketilebilecek kalp dostu gıdalar da vardır. İşte tertipli olarak tüketebileceğiniz en iyi 12 kalp dostu besin.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #1

Kızılcık

Araştırmalara bakılırsa, kızılcık meyveleri kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Emekler, bilhassa tüketildikten sonrasında daha esnek hale gelen atardamarlar yardımıyla, bu meyvenin kalp sağlığı üstünde yararlı bulunduğunu ortaya koymuştur.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #2

Yeşil yapraklı sebzeler

Antioksidanlar, lifler, vitaminler ve minerallerle dolu olan yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana, roka vb.) kalp ve damar sağlığı için birçok yarara haizdir. Hem de kanın akışkanlığını sağlamada mühim bir unsur olan K vitamini açısından da zengindirler.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #3

Zeytinyağı

Akdeniz rejiminin temelini oluşturan zeytinyağı, kalp sağlığı için mükemmeldir. Araştırmalar, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri ve oleik asidi tüketen kişilerin nüzul risklerinin ortalama yüzde 20 azaldığını ve zeytinyağı tüketiminin kalp ve damar sağlığına bağlı ölümleri büyük seviyede azalttığını gösteriyor.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #4

Çikolata

Bitter çikolatalar kalp hastalıkları riskini azaltır. Ne şekilde mi? Kakaoda bulunan flavanoller, kalp ve damar sağlığını artıran ve metabolizmayı düzenleyen bileşiklerdir. Günde ortalama 30 gr bitter çikolata tüketiminin kalp yetmezliği riskini azalttığı bilinmektedir. Sadece minimum yüzde 70 kakao içeren çikolatalar tercih edilmelidir.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #5

Çay

Her gün içilen bilhassa yeşil çay, yüksek flavonoid içeriğinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye haizdir. Bu koruyucu etkiden yararlanmak için günde minimum 3 bardak içmelisiniz. Kateşinleri kalp ve metabolik koruyucu görevi görmüş olduğu malum yeşil çay tercih edilmelidir.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #6

Domates

Domatesler, onlara kırmızı rengini veren bir antioksidan olan likopen açısından zengindir ve tertipli likopen tüketiminin kalp krizi riskini ortalama yüzde 60 oranında azalttığı bilinmektedir. Bu bileşik, kalbi kan pıhtılarının oluşumuna karşı korur ve aterosklerozu (damar sertleşmesi, atardamar duvarlarında yağ birikintileri) önler.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #7

Baklagiller

Fasulye, mercimek ve bezelye şeklinde her tür baklagiller bitkisel proteinler, düşük glisemik indeksli karbonhidratlar ve B grubu vitaminleri sağladıkları için kolesterolü düşürür ve kalp ve damar rahatsızlıklarının başlamasını önlemeye destek verir.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #8

Avokado

Avokado kalp sağlığı için harikadır. Fena kolesterolü düzenleyen fitosteroller ile iyi kolesterol ve trigliserit seviyelerini denetim eden oleik ve linoleik asitleri ihtiva eder. Avokado tüketimi, kalp için bir koruma oluşturur.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #9

Yağlı balıklar

Somon, hamsi, uskumru ve sardalya şeklinde yağlı balıklar kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Bunun sebebi yüksek oranda omega 3 içermelerinin yanı sıra B12 vitamini, D vitamini ve iyot içermeleridir.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #10

Kuru yemişler

Her gün bir avuç badem yada ceviz kalp sağlığının korunmasına destek verir. Badem, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri, magnezyum ve koenzim Q10’dan oluşan bir gıda deposu sağlar. Doğru doz, günde 30 ila 60 gramdır.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #11

Taze meyveler

Tertipli olarak taze meyve tüketmek kardiyovasküler hastalık riskini %40 oranında azaltır ve bu patolojilere bağlı ölümlerin %16’sını önleyebilir. Antioksidan içinde ne olduğu sebebiyle kırmızı meyveleri ve rahat karbonhidrat alımını sınırlamak için daha azca tatlı meyveleri tercih ediyoruz.

Kalp dostu en iyi 12 gıda #12

Sarımsak

Sarımsak, kuvvetli bir kalp koruyucusudur. Damarların genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür ve kandaki fena yağların azalmasına destek olurken, kanın seyrelmesine de destek verir. Ek olarak sarımsak antiseptik özelliklere haizdir ve hatta kolon ve mide kanserlerinin önlenmesinde de rol oynar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.