Kalp krizini tetikleyen 4 ana niçin

16.10.2022
Kalp krizini tetikleyen 4 ana niçin


Kalp ve damar hastalıkları bilhassa Batı dünyasında en büyük ölüm nedenidir. Sadece erken emarelere ve çeşitli önlemlere dikkat ederek birçok yaşam kurtarılabilir. İşte kalp krizinin 4 ana sebebi…

Kalp krizini tetikleyen 4 ana neden

Kalbe yakın bir damar daraldığında yada tıkandığında kalp krizi meydana gelir. Kalp kasının bir kısmı ondan sonra oksijensiz kalabilir ve ölebilir. Kalp krizi kalp durmasına da niçin olabilir.

Kalp krizi, belirli fizyolojik emarelere niçin olur. Nefes darlığı, göğüste baskı hissi, bacak ağrısı, göğüs ağrısı, ve anormal bitkinlik şeklinde şikayetler ihtimaller içinde bir kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalp krizi geçirenlerin ortalama yüzde 30’u hastaneye ulaşamadan ölüyor. Bu yüzden ilk emarelere dikkat etmek ve süratli tepki vermek oldukça önemlidir. Göğüste olağandışı ağrılar 15 dakikadan fazla devam ederse, acil yardım istemek gerekir. Ağrı yayılıyorsa yada baş dönmesi, terleme yada mide bulantısı ağrıya eşlik ediyorsa, kesinlikle acil servise başvurulmalıdır. Kalp krizinde her dakika önemlidir.

Kalp krizini tetikleyen 4 ana neden

Kalp krizi durumunda ne yapılmalı?

Kalp krizinden şüphelenildiği anda acilen 112 ile temasa geçilmesi tavsiye edilir. Yaşamsal bir acil durumdur. Tedavi ne kadar erken olursa hastanın iyileşme süreci ve iyileşme şansı o denli iyi olur. İlk yardım ekipleri tarafınca yerinde meydana getirilen bir elektrokardiyogram tanıyı doğrular. Ayrıca, mümkün olduğunca azca hareket edin, uzanın ve tansiyonu iyileştirmek için bacaklarınızı yükseltin.

Kalp krizi sonrası tedavi kalp ve damar hastalıkları risk faktörlerinin yakından kontrolü ile adım atar. Sigarayı bırakma, fazla kiloları verme, kolesterol düşürücü kullanma ve sıkı gerilim ve diyabet dengesi kalp krizi sonrası uygulanır.

Kalp krizini tetikleyen 4 ana neden

Kalp krizini tetikleyen 4 ana niçin

Kalp krizleri yaygındır, sadece Dünya Sıhhat Örgütü kalp krizi ve felçlerin yüzde 80’inin önlenebileceğini belirtmektedir. Sıhhatli bir rejim, tertipli fizyolojik aktivite ve tütün ürünleri kullanmamak, önlemenin anahtarıdır. Yüksek gerilim, yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri şeklinde kalp hastalığı ve nüzul için risk faktörlerini denetlemek de oldukça önemlidir.

Kalp krizinin önlenmesi, değiştirilebilir risk faktörlerinin azaltılmasına bağlıdır. Yaş, cinsiyet ve genetik değiştirilemeyen risk faktörleridir, sadece sigara içmek yada fena beslenme, günlük yaşamın bir parçası olmak zorunda değildir.

İşte kalp krizinin en yaygın 4 sebebi.

Sigara içmek

Sigara içmek dünya genelinde en önlenebilir ölüm nedenidir. Sigara dumanı, aterosklerozu hızlandıran ve kan pıhtılarının oluşumunu destekleyen oldukça sayıda kimyasal bileşik ihtiva eder. Günde beş sigaradan azca sigara içmek bile erken ateroskleroza neden olur. Günde içilen sigara sayısı ile koroner arter hastalığı ve kalp krizi riski artar. Sigarayı bırakmak, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmada anında tesir gösterir.

Yüksek kolestorol

Kalp krizinin başka bir sebebi de yüksek kolesteroldür. Yüksek kolesterol geliştikçe, kalbin atardamarlarında yağ birikintileri birikerek kalp krizine neden olur. Genetik, rejim, fizyolojik aktivite ve aşırı kiloluluk yüksek kolesterol için risk faktörlerinden bazılarıdır. Plak biriktikçe, atardamarlar daralır ve tamamen tıkanmasa bile çeşitli rahatsızlıklara niçin olabilir.

Diyabet

Diyabet, koroner arter hastalığı riskini 2 ila 4 kat artırır. Bu, diyabetin yüksek kolesterol, aşırı kiloluluk ve genel vücut içi iltihaba niçin olması sebebiyle meydana gelir. Tamamı ateroskleroz ve plak oluşumunu tetikler. Ek olarak 65 yaş üstü diyabetli kişilerin ortalama yarısından fazlasının bir tür kalp hastalığından öldüğünü bilinmektedir.

Yüksek gerilim

Yüksek gerilim kalp üstündeki basıncı artırır. Kontrolsüz hipertansiyon zaman içinde kalp kasının kalınlaşmasına niçin olur ve koroner arterlerde aterosklerozu tetikler. Daha kalınca kaslar daha çok kan verilmesini gerektirse de, giderek daralan atardamarlar giderek daha azca kan verir ve sürecin sonunda ihtimaller içinde bir kalp krizine neden olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.