Kalp mecazi, sevgi beyinde adım atar

21.02.2022
Kalp mecazi, sevgi beyinde adım atarAşkın beyinde oluştuğunu belirten Doç. Dr. Özge Arıcı Düz, kalbin bu durumda kullanımının mecazi bulunduğunu söylemiş oldu. Düz, “Gerçek sevginin, beyinde başladığıdır” dedi.


Doç. Dr. Özge Arıcı Düz: Kalp mecazi, sevgi beyinde başlar

Bilimsel olarak aşk ve sevgi duygularının iyi mi başladığı, dört gözle beklenen mevzular içinde…

Nöroloji kısmı doktorlarından Doç. Dr. Özge Arıcı Düz, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada sevginin beyinde başladığını belirtti.

Aşkın, tanımlanması zor sübjektif bir duygu bulunduğunu belirten Düz, şu sözleri kaydetti:

“Her insanın aşkı kendine özeldir. Bu yüzden aşkı ve aslen özünde olan sevgiyi tek bir halde tanımlamak güçtür. Sadece malum gerçek; sevginin, beyinde başladığıdır.

“KALBİN KULLANIMI MECAZİDİR”

Karmaşık nörobiyolojik, nörofizyolojik ve nöroanatomik temelleri vardır. Kalbin burada kullanımı mecazidir. Bilhassa beyinde birçok duyumuzu da duygulanmamızı da yöneten limbik sistem isminde bir anatomik yapılar birleşimi vardır.”

Doç. Dr. Özge Arıcı Düz: Kalp mecazi, sevgi beyinde başlar #1

“SEVGİNİN ANATOMİSİ İKİ CİNS ARASINDA FARKLILIKLAR GÖSTERMEKTE”

Bugüne dek meydana getirilen çalışmalarla limbik sistemin aşk, sevgi için en mühim anatomik bölge bulunduğunun kanıtlandığını ifade eden Doç. Dr. Düz, sözlerine şöyleki devam etti:

“Sadece günümüzde herhangi bir nörolojik fonksiyon için tek bir anatomik bölgedense geniş bir network ağının etkin olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden göz, koku, işitme benzer biçimde duyularımızın da içinde olduğu geniş bir ağın aşkın oluşumunda ya da devamında hissettiklerimiz için etkin olduğu bilinir. Mesela aşık olduğumuz kişiyi görmek, sesini duymak ya da kokusunu almak hepimizi mutlu eder. Sadece adam ve hanım beyni arasındaki farklılıklar göz önüne alındığında, sevginin anatomisi de iki cins içinde farklılıklar göstermekte ve bunun günlük yaşama sevginin yaşanması adına da farklılıklar olarak yansımıştır.

“BEYNİN BÜTÜNÜ SEVGİNİN OLUŞMASINDA ETKİN”

Aşk ve sevgi dış uyaran ile uyandırılan bir duygular bütünüdür. Burada beynimizin dış uyaranlara en iyi cevabı beyin kabuğu ile oluşturulur. Sadece duygulanımların oluşmasında ve yönetilmesinde, hafızanın tesirinin belirginleşmesinde ise en mühim yapılar amigdala, prefrontal korteks, limbik sistem ve beyin sapı dediğimiz alanın etkin olduğu düşünülmektedir. Sadece genel görüş beynin belli bölgelerinin değil beynin bütününün sevginin oluşmasında etkin olduğu yönündedir.”

“HERKESİN AŞKI FARKLIDIR, ÇÜNKÜ HERKESİN BEYNİ BİRBİRİNDEN FARKLIDIR”

Doç. Dr. Düz, sevginin oluşmasında beyinde salgılanan mühim maddelerin oksitosin, dopamin ve serotonin olduğuna değinerek, “Dopamin bilhassa beyinde ödül mekanizmasının başkahramanıdır. Aşk, bizim için en iyi ödüllendirme şekillerinden biridir. Bu yüzden nörobiyolojideki yeri önemlidir. Oksitosin ise bağlanma ve bağ kurma ile ilişkili bir aracıdır. Bu yüzden aşkın bağlanma döneminde etkin olduğu düşünülmektedir. Sadece unutulmamalıdır ki her insanın aşkı farklıdır, şundan dolayı her insanın beyni birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar yaşanmış olan durumlara bağlı ortaya çıkan beynin değişik tepkileridir. Bu yüzden aşk bir ilişkiye değil, bireye özeldir.

GÖĞSÜMÜZDE KUŞLARI UÇURAN SALINIM: NOREPİNEFRİN

Aslen insanoğlunun yaşamış olduğu en eski duygulardan önde gelen aşk heyecanlandırır ve haz verir. Burada da birçok madde etkin olsa da coşku ve hazzı elde eden en mühim madde norepinefrin olarak düşünülmektedir. Aşkın oluşmasıyla beraber göğsümüzde kuşları uçuran, yeme-içmekten kesen ve uykuyu azaltan durumun altında yatanın, norepinefrin salınımı olduğu düşünülmektedir.”

Doç. Dr. Özge Arıcı Düz: Kalp mecazi, sevgi beyinde başlar #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler