Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaret

13.04.2022
Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaretKalsiyum eksikliğini kan testi yaptırmadan anlayabilmek daima kolay değildir. Sadece, bu eksiklik belirli sıhhat problemlerine yol açabilir. İşte kalsiyum eksikliğini gösteren emareler.


Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaret

Kalsiyum, vücudumuzda en fazlaca bulunan mineraldir ve esas olarak kemiklerin ve dişlerin oluşmasını ve sıhhatli kalmasını sağlar. Bunlar haricinde kan pıhtılaşması, kas kasılması, sinir iletimi ve hormon salınımı şeklinde öteki dirimsel işlevler için de kalsiyum gereklidir.

Kalsiyum eksikliği (hipokalsemi) osteoporoz için de bir risk faktörüdür, kemik yoğunluğunun korunmasını ve bilhassa ileri yaşlardaki yaşamı tehdit edici kırıkların önlenmesini sağlar. Bundan dolayı, kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanması her yaşta önemlidir.

Genel olarak yetişkinlerde kalsiyum ihtiyacı günlük 900 ila 1000 mg’dır.

Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaret #1

Kalsiyum eksikliğinin sebepleri

Kalsiyum eksikliğinin ana sebebi diyetteki kalsiyum eksikliğidir. Bu tür durumlarda menüye daha çok süt ürünü yada öteki kalsiyum açısından varlıklı gıdaları eklemek önemlidir. Sadece kalsiyum eksikliği başka sebepleri de olabilir.

Hipoparatiroidizm yada tiroid bezinin işlevinin bozulması kalsiyum eksikliğine niçin olabilir. Bu durum fazlaca azca PTH hormonu üretimine niçin olur. Netice olarak, kandaki kalsiyum miktarı azalır ve fosfat seviyesi artar.

D vitamini eksikliği de kalsiyum eksikliğine niçin olabilir. Buna güneş ışığı eksikliği, yetersiz beslenme, karaciğer hastalıkları yada belirli epilepsi ilaçlarının uzun soluklu kullanımı niçin olabilir.

Kronik böbrek yetmezliği de kalsiyum eksikliği için bir başka faktördür. Böbrek fonksiyonunun bozulması, kalsiyumun muntazam bir halde emilmemesine ve kaybolmasına niçin olur.

Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaret #2

Kalsiyum eksikliğinin 9 işareti

Kalsiyum eksikliğinin teşhisi, kandaki kalsiyum miktarı ile belirlenir. Litre başına 85 mg’dan düşük bir oran, kalsiyum eksikliğini gösterir. Sadece ihtimaller içinde bir kalsiyum eksikliğini gösterebilecek değişik emareler de vardır.

Kuru cilt

Vücutta kalsiyum eksikliğinde cilt kurur ve pul pul dökülür. Bu, ölü deri hücrelerinin deriden kendiliğinden ayrılmış olduğu anlamına gelir.

Mat saç

Benzer şekilde kalsiyum eksikliği olan kişilerde mat saçlar da görülebilir.

Kas titremeleri

Kalsiyum eksikliği titreme de niçin olabilir. Kalp bir kas olduğundan bu eksiklik de kalp fonksiyon bozukluğuna niçin olabilir.

Bellek problemleri

Tedavi edilmeyen bir eksikliğin uzun vadeli tesirleri olabilir. Bilhassa nörolojik neticeleri olabilir ve zihinsel karışıklığa, bellek yitirilmesine, depresyona ve hatta halüsinasyonlara yol açabilir. Bu sıhhat sorunları geri dönüşümlüdür ve kalsiyum seviyesi normale döndüğünde kaybolur.

Diş problemleri

Dişlerin de kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bilhassa çocuklarda dişlerin doğru oluşumu için gereklidir. Kalsiyum eksikliğinin yan etkilerinden biri de yetişkinlerde çürükler ve öteki diş problemleridir.

Kırılgan tırnaklar

Tıpkı kemikler şeklinde tırnakların da canlılığını korumak için belirli bir oranda kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bundan dolayı kalsiyum eksikliğinde aşırı derecede kuru, kırılgan ve çatlamaya eğilimli tırnaklar görülebilir. Bu emareler, tırnakların darbeye dayanacak kadar kalınca olmadığı ve en bayağı günlük aktiviteler esnasında kolayca kırılabileceği anlamına gelir.

Kas ağrısı ve krampları

Kalsiyum eksikliği durumunda sinir hücreleri fazlaca duyarlı hale geldiğinden, kas ağrıları, kas krampları ve uzuvların denetim edilemeyen seğirmeleri en sık görülen belirtilerden bazılarıdır. Karıncalanma ve kaşıntı da kalsiyum eksikliği ile bağlantılı olabilir.

Osteoporoz yada kemik kaybı

Kalsiyum eksikliği, vücudun kalsiyumu emebilme kabiliyetinin azaldığı ileri yaşlarda osteopeni ve osteoporozun mühim bir nedenidir. Çocuklarda kalsiyum eksikliği, kemik gelişiminin bozulmasına ve iskelet deformitesine yol açabilir.

Uyku sorunları

Kalsiyum eksikliği uyku hormonu melatonin üretimini engelleyebilir. Ek olarak, kalsiyum hem de naturel bir gevşetici görevi görür. Bir bardak ılık sütün daha iyi uyumanıza destek olması bu sebepledir. Kalsiyum eksikliği kimi zaman yorgunluğa ve depresyona da niçin olabilir.

Kalsiyum eksikliğini gösteren 9 işaret #3

En iyi 10 kalsiyum deposu

Kalsiyum vücuda besinler kanalıyla rahatça alınabilir. Kalsiyumun en büyük kaynakları, sindirim düzeyinde daha kolay emilen süt ürünleridir (süt, peynir, yoğurt vb.). Sadece kalsiyum açısından varlıklı değişik gıdalar da vardır.

Süt

Süt kalsiyum açısından zengindir. İnek sütü 100 gr başına ortalama 120 mg, keçi sütü 126 mg ve koyun sütü 195 mg kalsiyum ihtiva eder. Yoğurtlar da iyi oranda kalsiyum ihtiva eder. Sağlığa yararlı bakteriler içerdikleri için iyi bir tercihtir.

Kuru incir

100 gr kuru incir 160 mg kalsiyum ihtiva eder. Öteki kurutulmuş meyveler de iyi oranda kalsiyum içeriğine haizdir. 100 gr kuru erik ve hurma 65 mg kalsiyum ihtiva eder,

Sardalya

Kılçıklarıyla beraber yenebilen sardalyalar 100 gr başına 200 ila 400 mg kalsiyum sağlar. Kılçığıyla yenen hamsi de eşdeğer bir kalsiyum içeriğine haizdir.

Badem

Kalsiyum açısından en varlıklı kuru yemiş bademdir. 100 gr badem 250 mg kalsiyum ihtiva eder. Ceviz ve fındık da 100 gramlardında 175mg kalsiyum sağlar.

Meyveler

Bazı meyveler de mühim kalsiyum kaynaklarıdır. Kivi (34 mg/100 gr), portakal (43 mg/100 gr), kayısı (13 mg/100 gr) ve böğürtlen (29 mg/100 gr) iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Ispanak

Ispanak kalsiyum açısından en varlıklı sebzelerden biridir: 100 gr ıspanak 210 mg kalsiyum ihtiva eder. Haşlanmış halde yemeyin şundan dolayı bu pişirme yöntemiyle kalsiyum içinde ne olduğu 100 gr başına bir tek 158 mg’dır. Lahana ve brokoli de kalsiyum bakımından zengindir.

Su teresi

Su teresi, kalsiyum açısından varlıklı yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Su teresi 100 gr başına 160 mg kalsiyum ihtiva eder. 75 gr su teresi, tavsiye edilen günlük kalsiyum alımının yüzde 15’ini sağlar. Ek olarak öteki minerallerin (bilhassa potasyum, magnezyum, demir) fazlaca iyi bir deposu olduğundan menüde sık sık yer almalıdır.

Soya fasulyesi

Baklagillere ilişkin soya fasulyesi de iyi bir kalsiyum içeriğine haizdir. Soya fasulyesi pişmemiş olarak yenmez. Soya sütü, tofu, miso yapmak için kullanılırlar.

Fasulye

Fasulye, 100 gr başına 183 mg kalsiyum içinde ne olduğu ile kalsiyum açısından en varlıklı baklagildir. Arkasından 100 gr başına 113 mg kalsiyum içeren maş fasulyesi gelir.

Kekik

Kuru kekik kalsiyum açısından son aşama zengindir. 100 gr kuru kekik 1260 mg kalsiyum ihtiva eder ve bu bir yetişkinin günlük ihtiyacından fazladır. Sadece, günde 100 gr kekik yenilebilmesi zor olsa gerek. Kalsiyum ek olarak tarçın (1080 mg/100 gr), kimyon (931 mg/100 gr) ve biber (430 mg/100 gr) şeklinde öteki baharatlarda da bulunur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir