Kamu bankalarından 48,6 milyar liralık ana para artırımı

16.02.2022
Kamu bankalarından 48,6 milyar liralık ana para artırımıTürkiye’de etkinlik gösteren 3 kamu bankası toplamda 48,6 milyar liralık ana para artırımına gitti.


Kamu bankalarından 48,6 milyar liralık sermaye artırımı

Türkiye Varlık Fonu, kamu bankalarının çekirdek sermayelerini artırma süreci için tekrardan harekete geçerken, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank yaptıkları açıklamalarla toplamda 48,6 milyar liralık ana para artırımı gerçekleştireceklerini duyurdu.

2021’DEKİ SERMAYE ARTIRIMI 21 MİLYAR LİRA OLMUŞTU


Finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda TVF, son olarak Mayıs 2020’de 3 büyük kamu bankasının sermayesinin toplamda 21 milyar liralık artırılması işlemini gerçekleştirmişti.

İşlem sonucunda Ziraat Bankası hisselerinin tamamını elinde tutan TVF’nin ortaklık oranı Halkbank’ta yüzde 75,29 ve VakıfBank’ta yüzde 35,99’a yükselmişti.

Aynı amaç doğrultusunda tekrardan harekete geçen TVF, bu kez 3 büyük kamu bankasında toplamda 48,6 milyar liralık ana para artırımı sürecinde rol alacak.

Kamu bankalarından 48,6 milyar liralık sermaye artırımı  #1

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası’nın dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklanan finansal neticeleri kapsamında verilen bilgiye nazaran, bankanın halihazırda 13,1 milyar lira düzeyinde bulunan sermayesi 34,9 milyar liraya yükseltilecek.

Söz mevzusu 21,8 milyar liralık ana para artırımının tamamı, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ tarafınca nakden ödenecek şekilde gerçekleştirilecek. İşlem sonucunda TVF, bankanın tek hissedarı konumunda kalmaya devam edecek.

HALKBANK VE VAKIFBANK

Halkbank’ın 9 Şubat’ta tahsisli ana para artırımına ilişkin KAP’ta gösterilen açıklamasına nazaran, bankanın toplam 2 milyar 473,8 milyon lira olan çıkarılmış sermayesi, toplam satış kazancı 13,4 milyar lira olacak şekilde artırılacak.

Artırılan ana para tutarını temsil edecek payların tamamını, halka arz edilmeksizin tahsisli satış yöntemi ile Halkbank hissedarlarından TVF’ye gerçekleştirilecek.

Aynı şekilde VakıfBank’ın tahsisli ve nakdi ana para artırımına ilişkin 9 Şubat’ta KAP’ta gösterilen açıklamasına nazaran, bankanın 3 milyar 905,6 milyon lira olan çıkarılmış sermayesi toplamda 13,4 milyar lira artırılacak. Söz mevzusu ana para artırımı kapsamında ihraç edilecek payların tamamı TVF’ye geçecek. Elde edilecek fon, bankanın mevcut ana para yapısının güçlendirilmesi, finansal gücünün daha da artırılması, uzun vadeli sürdürülebilir karlılığının devamlılığının sağlanması amacıyla kullanılacak.

Kamu bankalarından 48,6 milyar liralık sermaye artırımı  #2

FON, SERMEYE BENZERİ KREDİ DESTEĞİ DE VERECEK

TVF, 3 büyük kamu bankasının yanı sıra Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım’da da ana para benzeri kredi verilmesi sürecini başlattı.

Bu kapsamda Vakıf Katılım’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, bankanın 5 milyar 720 milyon lira olan sermayesi, 9 milyar 635 milyon liraya çıkarılacak. Artırılan 3 milyar 915 milyon liralık ana para ortaklar tarafınca payları oranında karşılanacak.

KATILIM BANKALARININ KREDİ SAĞLANMASI VE İLAVE SERMAYE

Ana para yapısının güçlendirilmesi amacıyla Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası TVF’ye bağlı fondan 1,5 milyar lira tutarında ana para benzeri kredi sağlaması hususunda girişimde bulunulacağını duyururken, Emlak Katılım ilave ana ana para durumunda 500 milyon liralık kredi temin edileceğini bildirdi.

TVF ve TVF Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu (PDİF) tarafınca yapılacak işlemlerle kamu ve katılım bankalarının küresel piyasadaki dalgalanmalara karşı daha kuvvetli hale gelmeleri, gelişme stratejilerini sürdürmeleri ve aralarındaki sinerjinin artırılması hedefleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.