Kan bağışında bulunmak isteyenler dikkat! Bunlardan kesinlikle kaçının

15.02.2023
Kan bağışında bulunmak isteyenler dikkat! Bunlardan kesinlikle kaçının


Devletimizde Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremlerden sonrasında vatandaşlar kan bağışında bulunmak için sıraya girdi. Kan bağışında bulunmanın yararları saymakla bitmiyor. Sadece bağışta bulunmak isteyen kişilerde bazı şartlar da aranıyor. İşte kan bağışında bulunacak kişilerin bilmesi gerekenler…

Kan bağışında bulunmak isteyenler dikkat! Bunlardan kesinlikle kaçının

Kan bağışında bulunmak isteyen kişiler, depremzedelere büyük faydalar elde etmiş oluyor. Fakat kan bağışı yaparken belli bazı şartlara dikkat edilmesi gerekiyor. Hepimiz kan bağışında bulunamadığı şeklinde kan bağışı icra eden kişinin sağlığı da bu mevzuda ehemmiyet taşıyor.

Kan bağışı meydana getirecek kişiler dikkat!

Kan bağışı meydana getirecek olan kişiler bağış öncesi fazlaca aşırı yiyecek yememeli. Standart bir halde karnını doyurmalı. Bunun yanı sıra aşırı yağlı gıdalar da tüketmemeli. Kan bağışı esnasında karnın tok olması gerekirken, bolca oranda su tüketilmesi de önerilmekte. Kan verildikten derhal sonrasında ayağa kalkılmamalı, ortalama 5-10 dakika istirahat edilmelidir.

Kan bağışında bulunmakta isteyen vatandaşlar kesinlikle 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olmalı. Ek olarak 66 yaşına gelmemiş olmalı. Kan bağışını ilk kez meydana getirecek olanlar da aynı şekilde 60 yaşını doldurmamış olmalı. Bu şartlar haricinde vücut ağırlığı 50 kilogramın üstünde olmalı ve kişinin bir bulaşıcı hastalığı olmamalı.

Bu hastalıkları geçirenler kan veremiyor

Ek olarak Hepatit B, Hepatit C, AIDS şeklinde hastalıklar geçirmiş olan vatandaşlar, kanama eğilimine haiz olan kişiler kan bağışında bulunmamalı. Gene doku ya da organ nakli olmuş olanlar; epilepsi, kronik bronşit, kalp hastalıkları, kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği ya da siroz hastalığı olanlar; diyabet hastası olduğundan insülin kullanan kişiler de kan bağışı yapamayacak olan kişilere dahil.

Uykunuzu almış olun

Kan bağışı, ortalama olarak 8 ila 10 dakika arası sürmekte. Ağrısız bir işlem olmakta. Kan bağışçının kan vermeden önceki 12 saat içinde alkol tüketmemiş olması gerekmektedir. Bununla beraber fazlaca bitkin yada uykusuz vaziyetteyken de kan verilmemesi önerilmektedir. Kan verilen kol ile birkaç saat ağır yükler kaldırılmamalı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.