Kan dolaşımını iyileştiren 5 nebat

17.06.2022
Kan dolaşımını iyileştiren 5 nebatBirçok sıhhat sorununa niçin olabilen ve ayaklarda ağırlık hissi, vücudun çeşitli yerlerinde ödem ve gece krampları şeklinde emareleri tetikleyen zayıf kan dolaşımına karşı etkili bitkileri listeledik.


Kan dolaşımını iyileştiren 5 bitki

Sık sık bacaklarınızda ağırlık, baldırlarınızda şişlik yada ayaklarınızda soğukluk hissediyor musunuz? Tüm bu rahatsızlıklar, damarlardaki zayıf kan dolaşımıyla bağlantılıdır. Bunu düzeltmek için birkaç nebat size destek olabilir.

Zayıf kan dolaşımı, damarların elastikiyetini ve tonunu kaybetmesinin sonucu ortaya çıkar, bu da kan dolaşımını yavaşlatır ve zorlaştırır. Bundan dolayı, bilhassa alt ekstremitelerde zayıf dolaşıma bağlı rahatsızlıklar görülür. Kanın vücudun alt kısmında daha çok yol alması gerekir ve yerçekimine karşı kalbin daha güçlü emek vermesi gerekir.

İlk emare, çoğunlukla ayak bileği seviyesinde bir ödemin ortaya çıkmasıdır. Şişlik günün sonunda belirgindir ve geceleri bacaklar yukarı kaldırılırsa sabahları kaybolur. Bu şişlik ya fazlaca belirgindir ve şüpheye yer bırakmaz ya da fazlaca daha gizlidir. Bunu, baldırın etrafındaki çorapların bıraktığı dairesel işaretten anlayabilirsiniz.

Değişik emareler de ortaya çıkabilir. Günün sonunda yada uzun süre ayakta durma pozisyonunda bacaklarda ağırlık hissi, baldırlarda karıncalanma, gece kas krampları ve bilhassa ayaklarda hafifçe soğukluk hissi ortaya çıkabilir.

Kan dolaşımını iyileştiren 5 bitki #1

Zayıf kan dolaşımına karşı organik çözümler

Bacaklarda ağırlık hissini yatıştırmaya destek olmak için birçok çözüm mevcuttur. Rahatsızlığın ilk emarelerinde yan tesiri olmayan organik çözümlere başvurabilirsiniz.

İlk olarak, bacakları tertipli olarak kalp seviyesinden yukarı kaldırmak kan durgunluğunu azaltmaya destek sunar. Tesirleri geçici olsa bile, bilhassa baldırlara soğuk su ile duşu sonlandırmak da faydalıdır. Fizyolojik aktivite önemlidir, günde minimum 30 dakika yürüyüş şişliği önler.

Yürüyüş, sıhhatli kan dolaşımını sürdürmek için yapılması ihtiyaç duyulan ilk reflekstir. Uzun süre ayakta durmak ve bununla birlikte fazlaca uzun oturmak damarlardaki kanın durgunlaşmasına niçin olur. Her iki saatte bir minimum 15 adım yürümeye çalışın. Bu, bacaklardaki dolaşımı harekete geçirmek ve hızlandırmak için minimum lüzumlu hareket miktarıdır.

Ayakta çalışıyorsanız, bacaklarınızı rahatlatmak için vücudun ağırlığını topuklardan ayak parmaklarına ve tam tersi şekilde kaydırarak sarkaç hareketleri yapın. Egzersizi art arda birkaç kez tekrarlayın.

Oturur pozisyonda çalııyorsanız, sıvı durgunluğunu önlemek için tertipli olarak minimum bir dakika süresince ufak ayak bileği egzersizleri yapın.

Bacak bacak üzerine atmaktan kaçının. Bu, adeta bir refleks haline gelen bir durumdur. Bacak bacak üzerine atmak vücuttaki kanın muntazam dolaşımını etkileyebilir. Bu pozisyon bacaklarda tazyik oluşturarak kan dolaşımını bloke eder.

Doğru ayakkabıyı giyinin. Kan dolaşımı çoğu zaman uygun olmayan ayakkabılar sebebiyle yavaşlar. Daima ayağı, bileği yada baldırı sıkıştırmayan rahat ayakkabılar seçin. Günlük olarak, bacaklardaki baskıyı artıran ve kan dolaşımının muntazam bir halde gerçekleşmesini engellemiş olan yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun. Tersine, fazlaca düz olan ayakkabılardan da kaçının. İdeali 2 ila 3,5 santimetre ufak topuklu ayakkabılardır.

Oldukca dar giysilerden kaçının. Oldukca dar giysier kan dolaşımı için kötüdür. Oldukca dar pantolonların niçin olduğu sıkıştırma, kan dolaşımını yavaşlatır. Ek olarak vücudu saran çorap, külot yada taytlardan kaçının.

Yaz ve kış aylarında dolaşım probleminiz var ise ısı kaynaklarından uzak durmanız tavsiye edilir. Plajda uzun süre güneşe maruz kalmaktan, otomobilde bacaklara doğru ısı veren klimalardan yada fazlaca sıcak banyolardan kaçının. Zira ısı kaynakları damarların genişlemesine yol açarak kanın daha zayıf dolaşmasına niçin olur.

Kan dolaşımını iyileştiren 5 bitki #2

Kan dolaşımını iyileştiren 5 nebat

Sıhhatli kan dolaşımını tekrardan kazanmak için belirli yaşam seçimi alışkanlıkları edinebilir ve rejim önlemleri alabilirsiniz. Antioksidanlar açısından varlıklı bir rejim seyretmek damarları korumaya destek sunar. Rejiminize A, C ve E vitaminleri yönünden varlıklı besinlerin yanı sıra selenyum ve çinko yönünden varlıklı ürünler eklemeniz gerekir.

Bazı bitkiler kan dolaşımını uyarmaya ve iyileştirmeye destek sunar.

Yaban mersini

Dolaşım rahatsızlığı hissine ve bacaklarda ağırlık hissine karşı orman meyveleri, ahududu, frenk üzümü, böğürtlen ve bilhassa yaban mersini oldukç etkilidir. Yaban mersininin koruyucu bileşenleri A, B ve C vitaminleri ve bilhassa antosiyanositlerdir. Kan dolaşımını iyileştirici özelliklere haiz olan bu bileşenler, dolaşım bozukluklarını hafifletmeye destek olurlar. Varisli damarlar ve kılcal damar çatlamalarına karşı da damarları güçlendirirler.

Kırmızı asma yaprağı

Çoğu zaman kan dolaşımının bitkisi olarak bilinir, bacaklarda ağırlık hissini gidermeye yönelik takviyelerin ve ürünlerin temel bileşenidir. Tesiri, antioksidan ve damarların kasılmasını elde eden özellikler veren polifenoller ve flavonoidlerdeki zenginliğinden meydana gelmektedir. Hem genel kan dolaşımını uyararak hem de damarları yaşlanmaya karşı koruyarak dolaşım bozukluklarını önlerler.

Sarımsak

Sarımsak kan akışkanlığı üstünde etkili olan ajoene maddesini ihtiva eder. Kan dolaşımını iyileştirmenin yanı sıra tansiyonu düşürücü tesiri vardır ve böylece yüksek tansiyonla savaşır ve pıhtı oluşumunu önler. Günde bir diş pişmemiş sarımsak yiyecek yeterlidir. Kükürt bileşiklerini harekete geçirmek için taze sarımsağı ezerek tüketin.

At kestanesi

At kestanesi, damar duvarlarını ve ufak kan damarlarını korumuş olan ve uyaran aescin ve aesculoside maddeleri açısından zengindir. At kestanesinin bu bileşenleri ödem ve iltihabı azaltma mevzusunda da iyidir. Bundan dolayı bilhassa dolaşım problemleri ile savaşmak için gıda takviyesi olarak satılmaktadır. At kestanesi tohumları kapsamlı bir halde incelenmiştir. Bilhassa etken bir bileşen olan escin yardımıyla ödemi önlemeye ve kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırmaya destek olurlar.

Ginkgo biloba

Bu nebat damar sistemine direkt tesir eder ve kanın pıhtılaşmasını önleyici tesiri yardımıyla yüzeysel dolaşımı iyileştirir. Çay olarak bir litre su için 20 ila 40 gr içinde kuru yaprak kullanabilirsiniz. İçmeden ilkin 5 dakika demlenmeye bırakmanız yeterlidir. Kan sulandırıcı etkisinden dolayı gingko biloba hamilelik yada emzirme döneminde önerilmez. Bu bitkinin aspirin şeklinde bazı pıhtılaşma önleyici ilaçlar, antiepileptikler, diyabetikler ve antidiüretikler ile birleştirilmesi önerilmez.

Kan dolaşımını iyileştiren 5 bitki #3

Kan dolaşımını hızlıca çoğaltmak için 3 egzersiz

Rahat ve süratli meydana getirilen bazı egzersizler, kan dolaşımını daha sıhhatli hale getirebilir. Ek olarak kanın kalbe taşınmasını desteklemek için ayak ve baldır kaslarının kasılmasına da tesir ederler.

Egzersiz 1: Pedal çevirme

Sırt üstü rahat bir halde yatarak, tertipli ve güçlü bir halde yaklaşık yirmi pedal çevirme hareketi hareketi yapın.

Egzersiz 2: Duvara yaslanma

Ortalama bir metre ötede duvara dönük ayakta durun, iki kolunuzu uzatarak kendinizi destekleyebilmeniz için eğilin. Arkasından bir bacağınızı öne ve yere doğru bükün. Öteki bacak beden ile aynı hizada ve topuğu yere yapıştırılmış halde kalsın. Arkasından, vücudun ağırlığını kademeli olarak üstüne kaydırmak için öndeki bacağın dizini hafifçe bükün. Arkasından arka bacağın baldırındaki gerginliği hissedeceksiniz. Bu pozisyonda ortalama 20 saniye durun. Son olarak, bu gerilmiş olan arkada duran bacağın dizini hafifçe bükün. Egzersizi öteki bacak üstünde tekrarlamadan ilkin pozisyonu yeniden ortalama 20 saniye tutun.

Egzersiz 3: Top hareketleri

Oturur pozisyonda, ufak bir topu (mesela bir tenis topu) ayak tabanınızın altına ufak dönme hareketleri yaparak yuvarlayabilirsiniz. Uygulanan tazyik, ayağın altında bulunan dolaşımı uyaracak, ayak bileği ve baldır kaslarını gevşetecektir. Öteki ayağa geçmeden ilkin bu masajı ortalama bir dakika uygulayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.