Kanada’dan vatandaşlarına Ukrayna’yı terkedin çağrısı

12.02.2022
Kanada’dan vatandaşlarına Ukrayna’yı terkedin çağrısıABD’nin arkasından Kanada da, Rusya’nın işgal tehditlerinin artması sebebiyle Ukrayna’da bulunan vatandaşlarından ülkeyi derhal terk etmelerini istedi.


Kanada'dan vatandaşlarına Ukrayna'yı terkedin çağrısı

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Ortaklarımızla yakın bir halde çalışmaya ve durumu izlemeye devam ederken, Ukrayna’daki tüm Kanadalıları ülkeyi derhal terk etmek için lüzumlu düzenlemeleri halletmeye çağırıyorum.’’ ifadesini kullandı.

“UKRAYNA’DA BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN AYRILMALARINI İSTİYORUZ”

Bakan Joly, “1 Şubat’tan bu yana devam eden Rus tehditleri ve silahlı çatışma riski sebebiyle Kanadalıları Ukrayna’ya tüm seyahatlerden kaçınmaya çağırıyoruz. Ek olarak, halihazırda Ukrayna’da bulunan Kanadalılardan ticari yollar halen mevcutken ayrılmalarını istiyoruz. En yüksek önceliğimiz Kanadalıların güvenliği’’ duyurusunda bulunmuş oldu.

Ukrayna’daki diplomatik personelin hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatan Joly, ‘’Sadece, bunu yapma kabiliyetimiz ciddi şekilde sınırlanabilir.’’ dedi.

Öte taraftan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olası bir Ukrayna işgali için Rusya’yı ‘ağır maliyetler’ yaşayacağı mevzusunda uyardı.

Kanada dan vatandaşlarına Ukrayna yı terkedin çağrısı #1

KANADA’DAN RUSYAYA YAPTIRIM UYARISI

Trudeau Kanada’nın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye karar vermesi halinde “ağır maliyetler” getirmeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu.

Trudeau, “Rusya’nın asker varlığını artırmaya devam etmesinden ve harekete geçmek için etken olarak bahaneler aramasından kaygı duyuyoruz. Bunun yerine Rusya gerilimi düşürmeli. Bu gelişen bir durum, sadece netice şu: Rusya ile çatışma istemiyoruz. Sadece Ukrayna halkının kendi geleceğini belirleme hakkına sıkı sıkıya bağlı kalmaya kararlıyız.” diye konuştu.

Kanada dan vatandaşlarına Ukrayna yı terkedin çağrısı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.