Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve

06.02.2022
Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyveŞeker içinde ne olduğu sebebiyle meyve tüketmekten korken kanser hastaları için müjdemiz var! Her şeker kanser hücrelerini beslemiyor, aksine bazı tedaviye destek sağlıyor.


Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve

Kanser söylenemeyecek kadar ağır bir kelimedir. Ve yalnız bundan muzdarip olanlar gerçek mücadeleyi bilir. Kanserin yaşamı tehdit eden bir hastalık olmasına karşın, birçok insan beslenmenin riskleri azaltmada oynayabileceği rolün hala bilincinde değildir. Beslenme, her kanser hastasının hastalıkla savaşım stratejisinde kilit bir unsurdur. Sıhhatli beslenme, riski azaltmaya ve daha süratli iyileşmeye destek sunar.

Rejim söz mevzusu olduğunda, birçok insan şekerin bilhassa kanser hastaları için sıhhatli olmadığına inanmaktadır. Gelin bu bilginin doğru olup olmadığına beraber göz atalım!

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #1

KANSER VE ŞEKER ARASINDAKİ BAĞLANTI

Şekerin hakikaten sağlıksız olduğu bir sır değildir. Sadece şekerin kansere niçin olma kabiliyeti var mı yoksa daha da kötüleştirebilir mi? Hayır, şekerin kanserle direkt bir bağlantısı yoktur. Bununla beraber, kanser hücreleri düzgüsel hücrelere nazaran daha çok şeker tüketir ve şeker (glikoz) moleküllerinden enerji alır ve bu da sorunlu olabilir. Fakat kati bir kanıt yoktur.

Sadece bundan dolayı, bilhassa birisi kanser olduğunda, meyve tüketme mevzusunda devamlı bir korku yaşar. İnsanlar meyvelerde bulunan şekerin sağlıklarına zarar verebileceğine inanıyor. Şeker kanser hücrelerinizi besler ve onların büyümesine ve çoğalmasına destek sunar. Sadece tüm şekerler eşit olarak yaratılmaz. Meyve şekerinin kanser hastalarına hiçbir ziyanı yoktur. Aslına bakarsak, kansere karşı savaşmaya destek sunar.

Aslına bakarsak kanser hücrelerinizi besleyen şekerler, kanser hücrelerinin büyümesini elde eden, sadece meyve şekeri olmayan rafine şekerler, esmer şeker, mısır şurubu yada beyaz şekerdir. Aslına bakarsak meyve şekeri, yüksek lif ve vitamin ve mineral yoğunluğu sebebiyle kanser hücrelerinizin küçülmesine destek sunar.

Dünya Kanser Araştırma Fonu ve Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafınca ortak bir raporda, meyvelerden varlıklı bir diyetin ağız, yiyecek borusu, akciğer, mide, kolon ve kanser şeklinde belirli kanser riskini azaltabileceğini gösteren ikna edici kanıtlar bulunmuş oldu. Ek olarak, rektum, gırtlak, pankreas, meme ve mesane kanserleri için de ihtimaller içinde risk azalmasına dair kanıtlar bulunmuş oldu.

Ek olarak, karaciğerimiz meyveleri sever şu sebeple içlerindeki şeker, detoksifikasyon rolünü iyi bir halde yerine getirmesi için enerji verir ve bu, kanseri tersine çevirmede mühim bir adımdır. İşte, kanser hastalarının tüketebileceği meyveler;

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #2

1. AVOKADO

Avokado kanser önleyici özelliklere haizdir. Bolca oranda antioksidan ihtiva eder ve meme, ağız kanserlerine karşı kanser önleyici aktiviteleri bulunmuştur. Öteki meyvelere nazaran yağ bileşeni daha yüksektir, sadece çoğu zaman tekli doymamış yağlar ve bağışıklık sistemini iyileştiren D3C vitamini ve A vitamini için iyi kaynaklardır.

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #3

2. MUZ

Muz, iyi bir karbonhidrat, rejim lifi ve B6 vitamini deposudur. Muzların ek olarak, kanser önleyici özelliklere haiz olan ve kolorektal ve meme kanseri ile renal hücreli karsinom riskinin azalmasıyla ilişkili olan hidroksisinamik asidin etken bileşenine haiz oldukları bulunmuştur.

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #4

3. KIZILCIK

Kızılcık, kanser önleyici özelliklere ve kanser önleyici özellikler elde eden hidroksisinamat, kersetin şeklinde biyoaktif bileşiklere haizdir ve meme, kolon, ağız, akciğer, yumurtalık ve prostat kanserlerine karşı faydalıdır.

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #5

4. ÇİLEK

Meyve suları, smoothie’ler, milkshake’ler vb. yapımında kullandığımız çilek, C vitamini, flavonoidler, rejim lifleri vb. için iyi kaynaklardır. Bazı durumlarda meme, servikal, kolon ve prostat kanserlerini azalttığı gösterilmiştir.

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #6

5. KİRAZ

Kirazlar iyi bir lif, vitamin ve rejim mineral deposudur. Ek olarak, flavonoidler ve antosiyanin için muhteşem bir kaynaktır. Kirazlar ek olarak antioksidan radyo koruyucu özelliklere haizdir.

Kanser hastalarının tüketebileceği 6 meyve  #7

6. ÜZÜM

Üzüm, fazlaca iyi bir antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özellik deposudur. Mesane, meme, kolon, baş ve boyun kanserlerinin yanı sıra lösemi, akciğer, pankreas ve cilt kanserlerini içeren kanserler üzüm yardımıyla önlenebilir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.