Kanser hastalığı iyi mi oluşur? Tedavisi nedir?

12.04.2022
Kanser hastalığı iyi mi oluşur? Tedavisi nedir?Kanser riskinin erken teşhisi için tarama programlarının önemini vurgulayan Ensonhaber.com Sıhhat Yazarı Gülsüm Kartal, kansere yol açan etkenleri ve tedavi yöntemlerini söyledi.


Kanser hastalığı nasıl oluşur? Tedavisi nelerdir?

Nisan ayının ilk haftası kanser haftası olarak bilinmektedir.

Bu bağlamda Sıhhat Yazarı Gülsüm Kartal, kanserin ne işe yaradığını, niçin görüldüğünü, tedavi yöntemlerini ve tarama yollarını Ensonhaber.com okuyucuları için söyledi.

Kartal, dünyada her 5 erkekten biri ve her 6 hanımdan biri kanser sebebiyle yaşamına veda ettiğini söylemiş oldu. Fakat kanserlerin uygulanan yeni teknolojiler yardımıyla erken evrelerde tespit edilebildiğini belirten Kartal, kanser sonrası da bu gelişmeler yardımıyla yaşam kalitesinin yükseltilebildiğini açıkladı.

Sigara ve alkol kullanımının tesiri büyük

Kanser oluşumunda etkili olan faktörlerden en önemlisinin çevresel faktörler bulunduğunu söyleyen Kartal, kimyasal kullanımı sebebiyle kanser oluşumunun en malum nedenler içinde bulunduğunu altını çizdi. Ek olarak sigara ve alkol kullanımının tesirinin büyük bulunduğunu belirtti

Kanser hastalığı iyi mi oluşur? Tedavisi nedir? VİDEO

Kanser riski yaşa bağlı artıyor

Yaşa bağlı da artan kanser riski, yaş aldıkça arttığı malum gerçekler arasındadır. Kartal, yaşam biçimine bakılarak ihtiyaç duyulan taramaların dikkatsizlik edilmemesi icap ettiğini, her insanın kendi sıhhat sorumluluğunu alması icap ettiğini belirterek kanserde erken teşhisin önemini altını çizdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.