Kanser Buluşma Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı

03.10.2022
Kanser Buluşma Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı


Kanser taramalarında ücretsiz bir şekilde hizmet veren Kanser Buluşma Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı.

Kanser Randevu Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı

Bayanların korkulu rüyalarından biri de meme kanseri…

Meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada hanımlarda en sık görülen ve en oldukca ölüme yol açan kanserler içinde ilk sırada içeriyor.

Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla Sıhhat Bakanlığı’ndan paylaşılan bilgilere bakılırsa; Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) 4 Şubat 2021’de açıklamış olduğu son verilerde de bu kanser türünün, tüm yeni tanı konulmuş olan kanserlerin yüzde 11,7’sini oluşturduğu ve bu oranla ilk sıraya yükseldiği bildirildi.

En sık görülen kanser türü

En sık görülen kanser türü olan meme kanserini izleyenler ise şöyleki; yüzde 11,4 ile akciğer, yüzde 10 ile kalınca bağırsak, yüzde 7,3 ile prostat, yüzde 5,6 ile de mide kanseri.

Ülke genelinde, kapsamlı tarama programları yürütülüyor

AA’nın haberine bakılırsa; meme dokusunda yer edinen hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkan meme kanserine karşı Sıhhat Bakanlığı tarafınca ülke genelinde kapsamlı tarama programları yürütüyor. Bu taramalarla hastalığın erken evrede teşhisi ve tedavisine olanak sağlanıyor.

Kanser taramaları parasız olarak yapılıyor

Türkiye’de meme, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları Cemiyet Sağlığı Merkezleri (TSM), Sıhhatli Yaşam Merkezleri (SHM), Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ile Aile Sağlığı Merkezleri tarafınca parasız yapılıyor.

Ek olarak 41 mobil araçla da kanser tarama hizmeti veriliyor.

Aile hekimleri arayıp kanser taramasına çağrı edecek

Bakanlık, vatandaşların kanser taramalarına katılımını çoğaltmak ve parasız tarama hizmetlerinden daha çok kişinin faydalanmasını sağlamak amacıyla pilot uygulama olarak hayata geçirilen Kanser Buluşma Sistemi’ni bir süre ilkin Türkiye genelindeki aile hekimlerinin kullanımına açtı.

Bu sistemle aile hekimleri, hedef nüfuslarındaki kişileri arayıp kanser taramasına çağrı edecek.

Kanser Randevu Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı #1

Randevular SMS ile iletilecek

Taramayı kabul edenlere, taramanın yapılabileceği merkezler hakkında informasyon verilip randevuları oluşturulacak.

Buluşma detayları kişilerin cep telefonlarına SMS’le de iletilecek.

6 ayda 4 milyon kanser taraması

Sıhhat Bakanlığı verilerine bakılırsa, Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmaya başladığı 2021’de 4,4 milyon kanser tarama hizmeti verilirken, bu senenin bir tek ilk 6 ayında 4 milyon tarama gerçekleştirildi. Bunların ortalama 1,3 milyonunu meme kanseri taramaları oluşturdu.

Emzirme, meme kanserinden koruyor

Tüm kanserlerde olduğu benzer biçimde meme kanseri riskinin azaltılmasında da sıhhatli beslenme, tertipli fizyolojik aktivite, kilo kontrolü, sigara ve alkol kullanımından uzak durma büyük ehemmiyet taşıyor. Ek olarak emzirmenin, meme kanserinden koruduğuna dair birçok emek harcama bulunmuş olduğu için tüm annelerin bebeklerini minimum 2 yıl emzirmeleri öneriliyor.

Meme kanserini tetikleyen risk faktörleri

Meme kanserinde yaşam şekliyle ilişkili değiştirilebilir risk faktörleri içinde fazla şişman ya da obez olmak, kafi fizyolojik aktivite yapmamak, sigara içmek, asla doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 35 yaşından sonrasında yapmış olmak, menopoz sonrası 2 yıldan uzun süreyle hormon ilacı kullanmak ve alkol tüketimi sıralanıyor.

Kanser Randevu Sistemi, aile hekimlerinin kullanımına açıldı #2

40 yaş ve üstünde meme kanseri riski artıyor

Hanımlarda erkeklerden 100 kat daha çok meme kanseri görülüyor. Ek olarak bilhassa 40 yaş ve üstünde meme kanseri riski artıyor. BRCA1, BRCA2 genlerine haiz olmak, ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, erken tane görmeye başlanılması, menopoza 55 yaşından sonrasında girilmesi, göğse radyoterapi alınması riski artıran etkenler içinde içeriyor.

Meme kanserinde yaşam şekliyle değiştirilebilen risk faktörlerinin averaj yüzde 62,8, değiştirilemeyen risk faktörlerinin ise yüzde 37,2 olarak saptandığı belirtiliyor.

40-69 yaş arasındaki hanımefendiler iki yılda bir mamografi çektirmeli

Bayanların 20 yaşından itibaren her ay tertipli olarak kendi meme muayenelerini yapmaları, bu bölgede oluşabilecek değişikliklerin erken fark edilmesini sağlıyor. 40-69 yaş arası bayanlara ise yılda bir kez meme muayenesi için doktora gitmeleri, iki yılda bir de mamografi çektirmeleri tavsiye ediliyor.

Bu yaş grubundaki hanımefendilerin mamografi ile taramaları ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Her hastanın tedavisi farklılık gösteriyor ve tedavi sonucunda hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve öteki sıhhat sorunlarının olup olmaması benzer biçimde birden fazla unsur rol oynuyor.

Erken teşhis yaşam kurtarıyor

Meme kanseri tedavisinde bilhassa hastalık erken teşhis edildiğinde yüzde 90 yada daha yüksek hayatta kalma başarısı yakalanıyor. Tedavide cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) benzer biçimde değişik seçenekler uygulanıyor.

Meme kanserinde bu emarelere dikkat Memede yada koltuk altında ağrısız zaman içinde büyüyen bir yumru, meme yada meme ucunda ağrı, akıntı, kaşıntı, memede portakal kabuğu görünümü benzer biçimde emarelerde ne olursa olsun bir genel cerrahi uzmanına muayene olunması gerekiyor.

Bakanlık Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Dairesi Başkanlığı internet adresinden meme kanseri ve öteki kanserler için dokümanlara ulaşılabiliyor, ek olarak “Hangi Tarama Bana Uygun” linki üstünden en yakın tarama merkezleri hakkında informasyon alınabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.