Kanturalı kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde gündem oldu: Kanturalı hikayesi nedir?

27.12.2021
Kanturalı kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde gündem oldu: Kanturalı hikayesi nedir?


Kanturalı kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde gündem oldu: Kanturalı hikayesi nedir?

Sulh Arduç ve Fahriye Evcen’in başrollerinde yer almış olduğu Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Kanturalı hikayesine değinildi. Peki fakat Kanturalı kimdir?

Kanturalı kimdir?

Kanlı Koca Oğlu Kan Turalı, Dede Korkut hikâyelerinden biridir.

Kanturalı hikayesi nedir?

Kanlı Koca, Kan Turalı adlı oğlunu evlendirmek ister. Oğlu babasına iyi mi bir kız istediğini anlatır. Babası, “Sen kız istemezsin, yiğit istersin,” diye yanıtlar. Kan Turalı yola çıkar ve diyar diyar kız aramaya gider. Trabzon beyinin kızının tam istedikleri benzer biçimde bulunduğunu öğrenir. Fakat bu kızı alabilmek için besledikleri üç canavarı öldürmesi gerekmektedir. Kan Turalı ölümü göze alarak kızın bulunmuş olduğu bölgeye gider. Niçin geldiğini öğrendiklerinde düşmanlar onu içeri alırlar ve soyundurup boğayı üstüne salarlar. Ayrıca kız oğlanı görür ve ona âşık olur. Oğlan boğayı öldürür, derisini beyin önüne serip kızını ister. Bu kez aslanı meydana salarlar, aslanı da öldürür, derisini beyin önüne serip kızı ister. Onlar da bu kez deveyi öldürdükten sonrasında kızı alabileceğini söylerler. Kan Turalı deveyi de öldürür ve Selcen Hatunu alıp gider. Bir yerde konaklarlar, Kan Turalı uyurken düşmanlar onun üstüne yürürler. Kan Turalının annesiyle babası da onların kondukları yere gelirler. Kan Turalı ve Selcen Hatun düşmanı dövüşerek yenerler. Atlarına binip babasının yanına varırlar. Bir çadır dikerler ve düğün yaparlar.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.