Kara ve denizdeki LNG terminalleri iş başlangıcında

03.02.2022
Kara ve denizdeki LNG terminalleri iş başlangıcındaBOTAŞ, sıvılaştırılmış doğalgaz ve yüzer LNG depolama ve gazlaştırma üniteleri ile beraber Türkiye’nin gaz ihtiyacını karşılamak için kesintisiz hizmet verdiğini deklare etti.


Kara ve denizdeki LNG terminalleri iş başında

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Talha Pamukçu, Türkiye’de karada iki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve iki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) bulunduğunu belirterek, aralıksız çalıştıklarını söyledi.

 

GEMİDEN GEMİYE LNG AKTARIMI

BOTAŞ’ın Dörtyol terminalinde bulunan Ertuğrul Gazi FSRU’ya Cezayir’den gelen geminin LNG aktarımını ve EgeGaz LNG Terminali’ne ABD’den gelen LNG gemisinin boşaltım işlemi görüntülendi.

LNG

“LNG İHTİYACA GÖRE GAZLAŞMA İŞLEMİNE TABİ TUTULUYOR”

Ertuğrul Gazi’de depolanan LNG’nin ihtiyaca bakılırsa gazlaştırma işlemine doğal olarak tutularak sisteme verildiğini ifade eden Pamukçu, “Kargo gemilerinin yanaşmasında hava koşulları etkili oluyor. Hava koşulları düzgüsel olduğu sürece gemiden gemiye aktarım süreci ortalama 36 ila 48 saatlik bir operasyon. Bu süre, geminin yanaşması, yükünü aktarması ve güvenli bir halde ayrılmasını kapsıyor.” bilgisini paylaştı.

Kara ve denizdeki LNG terminalleri iş başında #2

“TEDARİK TAKVİMİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR”

Pamukçu, LNG kargolarının temininin gereksinim ve planlama dahilinde yürütüldüğüne işaret ederek, “İhtiyaç ve internasyonal pazarın durumuna bakılırsa tedarik takvimi değişkenlik gösteriyor. Kışın Ertuğrul Gazi’ye haftada bir LNG kargosu geliyor.” dedi.

Kara ve denizdeki LNG terminalleri iş başında #3

ERTUĞRUL GAZİ YILDA 2,5 MİLYAR METREKÜP GAZLAŞTIRMA YAPABİLİYOR

Pamukçu, dünyada ortalama 40 tane olan FSRU’lardan son yapılanın Ertuğrul Gazi bulunduğunu söylemiş oldu.

Geminin geçen yıl temmuzda devreye girmesinden bugüne 1,1 milyar metreküp gazlaştırma yaptığını özetleyen Pamukçu, şöyleki devam etti: “Gemimiz, yılda ortalama 2,5 milyar metreküp gazlaştırma yapma kabiliyetine haiz. Gemimizin LNG depolama kapasitesi 170 bin metreküp. LNG doğalgazın sıkıştırılmış hali olduğundan ortalama 600 kat sıkıştırılarak naturel gaz sıvı halde taşınabiliyor. 170 bin metreküp LNG kapasitesinin gaz karşılığı ortalama 110 milyon metreküp doğalgaza karşılık geliyor. Ertuğrul Gazi’nin günlük maksimum gazlaştırma kapasitesi 28 milyon metreküp.

LNG

KIŞ VE YAZ DÖNEMLERİ AYRI DEĞERLENDİRİLİYOR

Bu da kış döneminde günlük ihtiyacın yüzde 10’unu karşılayabildiği anlamına geliyor. Yazları günlük averaj tüketimimiz düşmüş olduğu için o dönemlerde de Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayabiliyor. Türkiye’nin iki kara LNG terminali ve iki FSRU terminali bulunuyor. Bu terminaller 7 gün 24 saat emre amade olacak şekilde Türkiye’nin gaz ihtiyacını karşılamak için hizmet veriyor. Bilhassa kış aylarında tam kapasiteyle çalıştırılıyor.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.