Karaciğer iyi mi temizlenir? Karaciğeri organik bir halde temizlemek için ipuçları…

28.08.2022
Karaciğer iyi mi temizlenir? Karaciğeri organik bir halde temizlemek için ipuçları…


Aşırı yiyecek, sigara ve alkol kullanımı ve kirli hava benzer biçimde birçok durumdan etkilenen ve hasarı ilerleyene kadar emare vermeyen karaciğeri temizlemek, genel sıhhat açısından oldukça önemlidir.

Karaciğer nasıl temizlenir? Karaciğeri doğal bir şekilde temizlemek için ipuçları...

Karaciğer, vücudu tehlikeli maddelerden, atıklardan ve toksinlerden arındırma kabiliyetine haizdir. Bundan dolayı karaciğerin iyi çalışmasını sağlamak ve onu temizlemek önemlidir.

Alkol kullanımı, hareketsiz yaşam, aşırı yiyecek yiyecek, daha zor sindirime neden olan gıdaları yiyecek, yağlı etler, peynirler, rafine yağlar ve margarinler benzer biçimde fazlaca yağlı yiyecekler tüketmek, sosis ve salam benzer biçimde işlenmiş etler ve bolca oranda tuz ve baharat içeren yiyecekler yiyecek, şekerler ve rafine unlar açısından varlıklı gıdalar tüketmek, aşırı ilaç kullanımı ve aşırı enerji içeceği tüketimi karaciğere yük olan davranışlardır.

Karaciğer sağlığını çoğaltmak için bir detoks programı uygulayabilirsiniz. Karaciğerin çalışmasını ve sağlığını destekleyen besinler, karaciğeri organik bir halde arındırmaya destek olabilir.

Karaciğer nasıl temizlenir? Karaciğeri doğal bir şekilde temizlemek için ipuçları... #1

Karaciğerin sorunlu bulunduğunu gösteren emareler

Karaciğerin sağlıksız olup olmadığı iyi mi anlaşılır? Karaciğerin sorunlu olduğu ve temizleme işlemini gerçekleştirme zamanının geldiği iyi mi anlaşılır?

Yiyecekler ve solunan hava karaciğere yük getiren şeylerdir. Doymuş yağlar, koruyucular, boyalar, kızartmalar, alkol açısından varlıklı besinler, hem de uyuşturucu kullanımı ve kirli hava benzer biçimde durumlar karaciğere ek yük olur. Peki karaciğerin temizlenmesi icap ettiğini gösteren emareler nedir?

– Baş ağrısı,

– Sindirim zorluğu,

– Şişkinlik,

– Cilt sorunları,

– Bitkinlik.

Karaciğer nasıl temizlenir? Karaciğeri doğal bir şekilde temizlemek için ipuçları... #2

Karaciğeri temizlemek niçin önemlidir?

Tüm kanın ortalama 3 dakikada bir karaciğerden geçmiş olduğu ve tüm vücuttan toplanan toksik maddelerin tahliye edilmiş olduğu düşünüldüğünde, karaciğeri temizlemek oldukça önemlidir. Böbrekler ile beraber karaciğer vücudun arındırıcısıdır.

Safra kesesi ve mide olmadan yaşamaya devam edebileceğinizi, sadece karaciğer olmadan yaşayamayacağınızı biliyor muydunuz? Karaciğer, tüm organizma için birincil filtre ve pıhtılaşma faktörlerinin üretimi için demir, bakır, vitaminler, glikoz ve amonyağın dönüştürülmesi ve depolanması için bir metabolik merkezdir.

Karaciğeri temizlemek ne kadar sürer? Karaciğer için bir rejime başlayarak karaciğeri birkaç gün içinde temizleyebilirsiniz. Karaciğer kendini yenileyen bir organdır ve iyi beslendiğinde süratli bir halde temizlenir. Bir haftalık bütünleyici ve hafifçe beslenmeden sonrasında, detoks tesirinin ilk tesirleri görülebilir.

Karaciğer nasıl temizlenir? Karaciğeri doğal bir şekilde temizlemek için ipuçları... #3

Karaciğeri organik bir halde temizlemek için tavsiyeler

Karaciğer aktivitesine destek olan fazlaca sayıda nebat vardır ve en yaygın olanları: enginar, deve dikeni ve dulavratotudur.

Enginar

Daha iyi bir karaciğer elde eden safranın oluşturulmasında ve akışkanlaştırılmasında rol alan enginar, ek olarak idrar söktürücü ve arındırıcı etkilere haizdir. Enginarın bu özelliklerini veren maddeler sinarin, sinaropikrin ve kafeik asittir.

Bu maddeler safra asitlerini ve kolesterolü daha çok temizleyerek bunun sonucunda safranın akışkanlığını iyileştirir.

Enginar hem besin hem de organik takviye olarak alınabilir. Çoğu zaman kuru ekstrakt, tentür ve nebat çayı olarak kullanılır ve yavaş sindirim, yiyecek sonrası ağırlık ve karaciğerin aşırı yüklendiği durumlarda tavsiye edilir.

Deve dikeni

Karaciğer hücrelerinin onarımına ve yenilenmesine destek olan yararlı maddeler ihtiva eder. Bu tesir, karaciğer fonksiyonuna destek olan, arındırıcı ve antioksidan özelliklere haiz bir flavonoid olan silimarin varlığından gelir.

Deve dikeni bitkisel çay, sıvı ekstrakt, kuru ekstrakt olarak bulunabilir.

Deve dikeni çayı iyi mi yapılır?

1 tatlı kaşığı kuru deve dikenini 200 ml soğuk suya koyup 5 dakika kaynatın. Hemen sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeçten geçirin ve 2 hafta süresince günde 2 bardak için.

Dulavratotu

Hem karaciğerde hem de ciltte arındırıcı özelliklere haizdir. Dulavratotu sivilce ve egzama varlığında da etkili bir çaredir.

Gıda içinde ne olduğu fazlaca zengindir ve inülin, arktigenin, kafeik ve hidroklorik asit, fitosteroller ve uçucu yağlar ihtiva eder. Bazı bakterilere karşı organik antibiyotiktir.

Kuru ekstrakt, sıvı ekstrakt olarak mevcuttur ve karaciğerin derin olarak temizlenmesini sağlar.

Kahve

Birçok emek harcama, kahve içmenin kanser ve siroz benzer biçimde karaciğer hastalıklarına karşı koruduğunu göstermiştir.

Yeşil çay

Antioksidanlar açısından varlıklı olan yeşil çay, karaciğer enzim düzeylerini iyileştirir ve karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

Greyfurt

Greyfurt, kronik iltihaplanmayla ilişkili bir hastalık olan karaciğer fibrozu riskini azaltır.

Yaban mersini

Antosiyaninler de dahil olmak suretiyle sayısız antioksidanlar yardımıyla yaban mersini, karaciğer hasarına karşı koruma sağlar ve karaciğer fibrozu gelişimini yavaşlatır.

Üzüm

Bilhassa kırmızı üzüm, içeriğindeki resveratrol varlığı yardımıyla karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir.

Pancar suyu

Betalain adında olan antioksidan moleküller açısından varlıklı olan pancar suyu, karaciğerin oksidatif hasarını ve iltihaplanmasını azaltır ve karaciğer enzim düzeylerini iyileştirir.

Turpgiller

Pazı, lahana ve brokoli benzer biçimde bazı turpgiller karaciğer hasarına karşı koruma sağlar, karaciğer enzim düzeylerini iyileştirir ve karaciğer kanseri geliştirme riskini azaltır.

Ceviz ve badem

Ceviz ve badem iyi yağlar ve E vitamini benzer biçimde antioksidanlar açısından zengindir ve alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığına karşı koruma sağlar.

Yağlı balıklar

Somon, uskumru yada hamsi benzer biçimde yağlı balıkları tertipli olarak tüketmek, iltihaplanmayı ve ilişkili tüm hastalıkları azaltmak için lüzumlu olan omega 3 sağlar. Ek olarak alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerde karaciğer yağ düzeylerini düşürürler.

Zeytinyağı

Zeytinyağı karaciğer enzim seviyelerini iyileştirir ve karaciğerde yağ birikimini azaltır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.